Bezpieczeństwo

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych obchodzony jest właśnie dzisiaj

przeczytasz w 2 min.

W tym roku tematem przewodnim jest przetwarzanie danych osobowych w ochronie zdrowia

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Rafał Wiewiórowski GIODO zdjęcie
dr Wojciech Rafał Wiewiórowski - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w Polsce

Dzisiaj, 28 stycznia obchodzony jest Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. W tym roku jego tematem przewodnim jest przetwarzanie danych osobowych w ochronie zdrowia, co w Polsce jest ściśle związane z przygotowaniami do przejścia od 1 sierpnia 2014 roku na elektroniczną dokumentację medyczną.

„Z pewnością temat przewodni tegorocznego Dnia Ochrony Danych Osobowych wskazuje, że GIODO (Generalny Inspektor Ochrony danych osobowych) będzie interesowało się ochroną naszej prywatności w ramach przetwarzania danych medycznych. Spodziewam się w tej branży sektorowych kontroli. Wcześniej jednak czeka nas deregulacja i zmiany wymogów dla systemów informatycznych przetwarzających dane osobowe we wszystkich branżach” – Grzegorz Brzeski z Warsaw Data Center.

Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta od 1 sierpnia 2014 r. wprowadzi wymóg prowadzenia dokumentacji medycznej placówek zdrowia w formie elektronicznej. Drugą znaczącą zmianą w elektronicznym przetwarzaniu danych osobowych będą zapisy ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Jest to tzw. czwarty pakiet deregulacyjny, w którego ramach m.in. zmieniona zostanie ustawa o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia jej dotyczące.

GIODO Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych grafika

"To duży krok w kierunku sprawniejszej opieki zdrowotnej, ale i ogromne wyzwanie dla mniejszych i większych placówek medycznych w całym kraju obsługujących miliony pacjentów. Wejście w życie tego wymogu spowoduje konieczność przemyślenia metod i lokalizacji przetwarzania danych, bezpieczeństwa i wydajności systemów IT, wysokiej dostępności danych, czy kopii zapasowych w razie potrzeby ich odtwarzania. To prawdziwa rewolucja, do której mam nadzieję placówki medyczne się przygotowują. W końcu chodzi o nasze zdrowie, historię choroby i leczenia, rozliczenia z tym związane" - stwierdza Grzegorz Brzeski z WDC.

"Zmiany tych przepisów będą miały duży wpływ na sposób elektronicznego przetwarzania danych osobowych na serwerach baz danych, aplikacji, czy systemów archiwizujących, chociażby ze względu na planowane, nowe rozporządzenie dotyczące organizacyjnych i technicznych środków ochrony. Ale również zmieniony tryb prowadzenia kontroli GIODO, czy zmiany związane z obowiązkiem rejestracji zbiorów danych w rejestrze GIODO zasługują na chwilę uwagi" - sugeruje Grzegorz Brzeski z WDC.

Źródło: inf. prasowa, GIODO

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Co za hipokryzja...
  • avatar
   miedzianek
   2
   Z tej okazji miliony osob na swiecie zalozy konto na FB podajac swoje prawdziwe dane,50% uzytkownikow FB doda zdjecie swojej pociechy,a 15% doda swoja naga fotke:)


   Taki dzien juz jest niepotrzebny,skoro sami dzielimy sie masowo swoimi danymi z ludzmi z calego swiata...
   • avatar
    MalFurion
    0
    ciekawe czy się w jakikolwiek sposób ustosunkują do wtopy netii i jakiekolwiek konsekwencje od niej wyciągną. Czy po prostu kolejny happy day - wszystko w porządku, jest coraz lepiej... bullshit
    • avatar
     0
     pkt 1.
     Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta od 1 sierpnia 2014 r. wprowadzi wymóg prowadzenia dokumentacji medycznej placówek zdrowia w formie elektronicznej.

     Czy to oznacza, że jeśli dziś zachoruję, a za 10 lat inny lekarz w innej przychodni na drugim końcu polski będzie mógł sprawdzić na co kiedyś chorowałem i wyciągnąć właściwe wnioski, np. że początek choroby miał miejsce 10 lat temu ? Wierzyć mi się nie chce, że tego dożyjemy. W ilu miejscach się leczysz, tyle masz kartotek. Jeśli człowiek chciałby zebrać całą historię swoich chorób to pewnie pół roku biegania po przychodniach i domagania się kser dokumentów, które się zgubiły. I to najlepiej od razu z prawnikiem.

     pkt.2
     Dokumentacja elektroniczna w służbie zdrowia ? Czyli będzie i papierowa i elektroniczna, a więc zatrudnianie kolejnych osób w służbie zdrowia. A jak nie przyniesiesz skierowania na papierze to i tak cię nie przyjmą, bo nie ma tego w komputerze :)

     pkt. 3
     Wizyta u lekarza to pieniądze dla lekarza i przychodni. W jaki sposób mamy pewność, że w przychodni nie wpisują sobie lewych wizyt i nie biorą za to pieniędzy ? Pacjent żadnego podpisu po wizycie nie składa, więc ciężko sprawdzić czy pacjent faktycznie był czy może wizyta jest reperacją budżetu przychodni.
     • avatar
      yamata
      0
      Ciekawe jak się obchodzi taki dzień? Zapewne samotnie ;)