Internet

Facebook i Instagram również obniżają jakość wideo

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Cała Unia Europejska, zresztą nie tylko, zmaga się obecnie z pandemią. W trosce o stan Internetu wystosowano odpowiednie prośby i okazuje się, że były bardzo skuteczne.

Facebook i Instagram również obniżają jakość wideo

Jako pierwszy (przynajmniej spośród dużych graczy) jakość swoich materiałów wideo zdecydował się ograniczyć Netflix. Chwilę później podobny krok zrobił YouTube. W obydwu przypadkach mowa o efektach prośby Europejskiego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, który podkreśla konieczność wspólnej pracy na rzecz zadbania o kondycję mocno obciążonego obecnie Internetu. Właśnie dołączył do tego Facebook, który zdecydował się na tymczasowe cięcia na portalach Facebook i Instagram.

„Aby złagodzić potencjalne przeciążenie sieci, tymczasowo zmniejszamy bit rate filmów na Facebooku i Instagramie w Europie. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi partnerami. Jej celem są ograniczenia przepustowości w okresie dużego zapotrzebowania, ale jednocześnie zapewnienie ludziom możliwości pozostania w kontakcie podczas pandemii COVID-19 za pomocą aplikacji i usług Facebooka.”

Na jeszcze poważniejsze kroki decyduje się Disney+

Już jutro w kilku państwach na naszym kontynencie zadebiutuje Disney+. Okazuje się jednak, że użytkownicy powinni nastawić się, że początkowo i tutaj jakość materiałów wideo będzie niższa.

„Zgodnie ze zobowiązaniem do odpowiedzialnego działania, odpowiadamy na wniosek europejskiego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry'ego Bretona o współpracy w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania infrastruktury szerokopasmowej. W związku dużym zapotrzebowaniem konsumentów na Disney+, aktywnie podejmujemy działania mające na celu zmniejszenie przepustowości o co najmniej 25% na wszystkich rynkach, na których Disney+ zostanie uruchomiony 24 marca.”

Co więcej, zarządzający Disney+ jednocześnie zdecydowali się dostosować do innej prośby Unii Europejskiej i francuskiego rządu. W efekcie premiera usługi została w tym kraju opóźniona. Nie odbędzie się jak planowano 24 marca, ale dopiero 7 kwietnia.

Źródło: engadget, deadline

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _SnR_
  Oczywiscie ze takie prosby okazuja sie skutecznie. Te firmy dostaja genialna wymowke dla uzytkownikow jednoczesnie ograniczaja wydatki...
  4
 • avatar
  shamoth
  Może by tak wpierw zaczęli od ilości emitowanych reklam i innego spamu, który faktycznie jest niechciany i generuje spory ruch...
  Komisja UE i jej komisarze jak zwykle działa od tyłu...
  4
 • avatar
  develoop
  Nie wyłączą serwery najlepiej, to nie będą przeciążać sieci
  1
 • avatar
  mutissj
  facebook i tak ma niską jakość video, to co oni chcą obniżyć?
  1
 • avatar
  pawluto
  To po co mi 5G i światłowód symetryczny 1 gb ??? Po co ???
  Sami widzicie że chcą nas uszczęśliwić na siłę ...
  Nawet tu niedawno była 'reklama' światłowodu 1 gb...
  Jak to autor pięknie pisał jak mu wszystko działa idealnie...
  Szybko zweryfikowały się te brednie.
  W domu wystarczy w zupełności max 300mb/30mb...!
  Nawet 100/10 będzie w porządku !
 • avatar
  kalkulatorek
  Tiaaaa w trosce o klienta obniżymy jakość, zarabiając mimochodem kupę kasy na tym. Ale to przecież w trosce o was..... Nóż się w kieszeni otwiera sam...