Internet

Rewolucja w Internecie? Facebook i Instagram mogą zostać zamknięte

przeczytasz w 2 min.

Gdyby były to plotki, chyba mało kto dałby im wiarę. Tyle tylko, że to Meta kreśli czarny dla niektórych scenariusz. Tylko straszy?

Facebook i Instagram nielegalne w Europie?

Informacje obok których bez wątpienia trudno przejść obojętnie podaje City A.M., londyńska gazeta biznesowa. Powołuje się na raport, jaki Meta przygotowała dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission).

To właśnie w nim zawarto fragment mówiący o tym, że Meta nie będzie mogła oferować „najważniejszych produktów i usług” na terenie UE jeśli jej władze nie zmienią zdania co do przepisów związanych z działalnością amerykańskiego przedsiębiorstwa. Już jakiś czas temu sugerowały to również inne źródła, między innymi The Guardian.

Meta ma problem z RODO

O jakie konkretnie działania najważniejszych organów UE chodzi? O zmiany dotyczące transatlantyckiego transferu danych i tzw. Privacy Shield, które zostało unieważnione przez Trybunał Sprawiedliwości UE jeszcze w 2020 roku. USA i UE cały czas nie mogą wypracować nowych, konkretnych regulacji. Meta oczywiście chce by przechowywanie i przetwarzanie danych użytkowników nadal odbywało się na serwerach w USA. Aktualnie robi to stosując klauzule umowne jako podstawę prawną, ale pojawia się coraz więcej zarzutów, że jest to niezgodne z rozporządzeniem RODO.

Internet bez Facebooka? To niewykluczone, ale nadal mało prawdopodobne

We wspomnianym raporcie Meta zaznacza, że udostępnianie danych pomiędzy krajami i regionami ma kluczowe znaczenie dla świadczenia usług oraz reklam. Za sprawą Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych całe zamieszanie będzie miało jednak finał w sądzie i jak widać Meta obawia się porażki.

Amerykanie mają w swoich szeregach wiele usług i portali, tutaj w największym stopniu związane jest to z dwoma - Facebook i Instagram. Jest pewnie całkiem sporo osób, dla których ich zniknięcie byłoby niczym istotnym, a może nawet powodem do radości. Z drugiej strony, można sobie wyobrazić, że dla wielu wizja Internetu bez Facebooka to dramat. Czy będziemy mieli z nim do czynienia? Trudno sobie to wyobrazić, Meta będzie robić wszystko aby dalej oferować swoje najważniejsze usługi europejskim użytkownikom. Z tego przecież w dużej mierze żyje.

AKTUALIZACJA, 07.02.2022

W odpowiedzi na pojawiające się informacje, otrzymaliśmy oficjalny komunikat biura prasowego Meta.

„Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.”

Źródło: City A.M., foto: unsplash

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  34
  Bez Facebooka ludziom przybywa rozumu.
  • avatar
   Warmonger
   16
   Trzymam kciuki za UE, korporacje muszą się dostosować do prawa, a nie odwrotnie. Nikt nie odejdzie z Europy, bo to ogromny rynek :P

   Co prawda FB jakiś czas temu stał się śmietnikiem naciągającym na reklamy, ale nie ma obowiązku się tym przejmować. Dla mnie to znakomite narzędzie komunikacji, wszystkie interesujące osoby i strony w jednym miejscu.
   Tego newsa też znalazłem na FB ¯\_(ツ)_/¯
   • avatar
    DeviLevi
    10
    Influencerki zbankrutują :D
    • avatar
     slawekjas
     8
     zamknąć tego szpiega!!
     • avatar
      bomber2
      2
      W końcu
      • avatar
       raffal81
       1
       Jedno odchodzi drugie przychodzi, co za różnica co to będzie ;)
       • avatar
        arek1976
        1
        fejs odmóżdża oducza myślenia nie korzystam bo lubię używać głowę nie tylko nosić wiec to dobrze wpłynie na ludzi
        • avatar
         piomiq
         1
         Nie będę po nich płakać. I pewnie wiele osób podobnie myśli.
         A ponieważ przyroda nie lubi próżni to pewnie wtedy pojawi się jakiś odpowiednik europejski, tyle że działający zgodnie z europejskim prawem, a dane użytkowników zostaną w Europie.
         • avatar
          piomiq
          1
          Już FB groził wyjściem z rynku Australijskiego, ale ich premier się postawił i FB z podkulonym ogonem wrócił.
          • avatar
           develoop
           0
           I bardzo dobrze, niech to pozamykają.
           • avatar
            Quenser
            0
            Dlatego moim następnym smartfonem będzie iPhone bo ma możliwość blokowania udostępniania danych dla takich serwisów.
            • avatar
             musslik
             0
             Ta jasne...
             • avatar
              wanakamura
              0
              I to była by świetna informacja. Jeżeli tych serwisów - i pewnie analogicznie pozostałych - by nie było przez jakiś czas, była by szansa na pojawienie się lokalnej konkurencji. Obecnie. Nikt nie ma szans na jakąkolwiek konkurencje z nimi.
              • avatar
               altronix
               0
               Przywrocic NK lol
               • avatar
                awesome1337
                -14
                No to by było słabe, 95% mojej komunikacji to Facebook/messenger
                • avatar
                 Adrianwo
                 0
                 To dlatego trzeba zabić Marka Zuckerberga!!!