Internet

Facebook powalczy satelitami o kolejny miliard użytkowników - projekt Athena

przeczytasz w 1 min.

Facebook robi co może, by zapewnić dostęp do Internetu kolejnemu miliardowi osób. Początkowo chciał to zrealizować za pomocą drona, ale nic z tego nie wyszło. Teraz pojawił się nowy pomysł.

Facebook anulował projekt Aquila, co oznacza, że jego dron do dostarczania Internetu nie ujrzy światła dziennego. Nie oznacza to jednak, że społecznościowy gigant zamierza odpuścić realizację swojego celu: dać dostęp do sieci kolejnemu miliardowi osób. Nic z tych rzeczy – celuje nawet wyżej.

Athena – tak nazywa się satelita, którego zadaniem będzie dostarczenie Internetu do regionów, które aktualnie pozostają (w całości lub w większości) offline. Zostanie on umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i prawdopodobnie dołączy do niego wiele mu podobnych. 

Facebook nie zdradza szczegółów projektu, ale przyznaje, że jego zdaniem „technologia satelitarna będzie ważnym elementem rozwoju infrastruktury sieciowej nowej generacji, zapewniając łączność na terenach, gdzie jest z nią problem”.

Dostarczaniem Internetu za pomocą satelitów jest zainteresowany również Elon Musk wraz ze swoim kosmicznym przedsiębiorstwem SpaceX. Zaplanował on start misji na rok 2019, a ostatecznie chce wynieść na LEO prawie 4,5 tysiąca takich „nadajników”.

Źródło: TechSpot. Foto: skeeze/Pixabay (CC0)

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  2
  Połączą siły i zrobią to perfekcyjnie, czy każdy będzie budował swoja sieć... A liczba obiektów na orbicie rośnie.
  • avatar
   TicTac
   0
   SKYNET :) i potem Terminator