Bezpieczeństwo

Uwaga na fałszywe SMS-y z InPost. Nieświadomi klienci mogą utracić pieniądze z konta

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowy rok nie oznacza końca oszustw. Przestępcy ponownie ruszyli z przekrętem, który może doprowadzić do utraty środków na koncie.

Nowa fala oszustw na paczkomaty InPost

Jak informuje serwis Niebezpiecznik, niedawno ruszyła nowa fala oszustw w naszym kraju – przestępcy wysyłają podstępne wiadomości SMS, w których podszywają się pod firmę InPost.

Podrobiona strona InPost
Podrobiona fałszywa strona InPost (foto: Niebezpiecznik)

W wiadomości występuje przekierowanie na fałszywą stronę operatora, na której znajduje się rzekoma aplikacja do śledzenia przesyłki. W rzeczywistości mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem, które może doprowadzić do przejęcia telefonu z Androidem i wyczyszczenia konta w banku.

Sprawy nie ułatwia fakt, iż SMSy są podpisywane nazwą firmy i wątkują się z prawdziwymi wiadomościami operatora. Nieuważni klienci mogą nie odróżnić fałszywych od prawdziwych wiadomości i dać się z manipulować (zwłaszcza, gdy czekają na jakąś przesyłkę nadaną do paczkomatu).

Jak uchronić się przed atakiem?

Przede wszystkim należy uważnie czytać SMS-y/e-maile i sprawdzić czy odnośnik nie przekierowuje nas na podrobioną stronę. Warto również ostrzec znajomych o przekręcie, aby byli świadomi występowania zagrożenia.

Źródło: Facebook @ Niebezpiecznik

Zobacz więcej o bezpieczeństwie:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michael85
  Dla złodziei nie ma kar. Takie są efekty. Jak by takiemu obciąć łapę to by 100 następnych zastanowiło się 100x nim coś podobnego by przygotowali!
  6
 • avatar
  figer
  Ja dostałem kilka dni temu i zgłaszałem właśnie do niebezpiecznika.
  2
 • avatar
  danieloslaw1
  wiadomo o tym od miesiaca
 • avatar
  Damian_jo
  Przecież inPost już od roku nie wysyła SMSów do klientów z kodami czy statusami przesyłek - przeszli ze względów na phishing no i wiadomo - oszczędnościowych na aplikację i maila. Więc ja tam zawsze korzystam z aplikacji pobranej z Google Sklepu
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/InPost-rezygnuje-z-SMS-ow-do-klientow-To-odpowiedz-na-wczesniejszy-phishing-7739196.html
 • avatar
  piotrrodzoch
  Mnie najbardziej ciekawi skąd ten "ktoś" ma mój nr telefonu. Czyżby inpost miał wyciek danych osobowych?