Bezpieczeństwo

Słyszeliście o wideo 16K i to w tempie 60 kl/s? To posłuchajcie

przeczytasz w 2 min.

Platforma Forza 100+ MP pozwala na rejestrację ruchomego obrazu o rozdzielczości siegającej 200 Mpix. Po to by złodziej nie miał szans.

Forza 100+ MP modularna kamera CMOS

Wysoka rozdzielczość kamer nadzoru technicznego i bezpieczeństwa jest równie ważna jak ich zdolność do sprawnej pracy w słabym oświetleniu, a także w diamentralnie odmiennych warunkach. Gdy światła jest nadmiar. Zwykle gdy mowa o profesjonalnych kamerach do monitoringu padają określenia takie jak rozdzielczość 5 Mpix. Tak, to robi wrażenie, ale w porównaniu z wideo 4K (obraz ma 8 Mpix), a co dopiero 8K (gdzie pikseli jest ponad 33 miliony), szybko blednie. Jednak i takie rozdzielczości wideo są niczym w porównaniu z osiągami modularnej kamery Forza 100+ MP.

W czasie gdy niektórzy z nas zastanawiają się nad sensem Ultra HD, sensem kupowania urządzeń wspierających taką rozdzielczość, sensem filmowania w takiej rozdzielczości, inni szukają rozwiązań w kompletnie przeciwnym kierunku. I nie mówimy tu miłośnikach wysokiej rozdzielczości filmów Ultra HD, a o poprzeczce zawieszonej o wiele wyżej. Jeśli transmisja 4K porównana zostałaby do skoku wzwyż, to wideo 16 K jest skokiem grubo ponad 8 metrowym o tyczce. A tak prezentuje się platforma Forza100+ MP w porównaniu do znanych nam urządzeń.

Kamera Forza 100+ MP to modularny system o bardzo dużej swobodzie konfiguracji przeznaczony do nadzoru technicznego. Wewnątrz znajduje się sensor (o modularnej konstrukcji), który może pracować z tempem rejestracji do 60 klatek na sekundę, a to wszystko w rozdzielczościach przekraczających 100 Mpix (stąd nazwa). Teoretyczny limit to 200 Mpix, ale prezentowana wersja systemu ogranicza się do skromnych 133 Mpix (to mniej więcej rozdzielczość taka jaką uzyskamy w przypadku wideo 16 K, zakładając że jest to 4 razy więcej pikseli niż w obecnym 8K).

Forza 100+ MP przykładowy obraz z kamery
Nie ma obecnie ekranu, który wyświetliłby bez skalowania obraz 18K. Nie w tym jednak rzecz. Chodzi o możliwość powiększania na bieżąco poszczególnych wycinków obrazu w celu dokładniejszej analizy i identyfikacji.

Wrażenie robi nie tylko rozdzielczość, ale tempo ciągłej rejestracji i to z prędkością, której dziś niejedna kamera 4K nie jest w stanie osiągnąć. Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości Forza 100 MP+ sprawdzi się doskonale w systemach monitoringu. Parametry kamery dowodzą również, że bardzo, bardzo wysoka rozdzielczość i szybkie tempo zapisu obrazu wcale nie muszą się wykluczać, choć zastosowanie takiego systemu w konsumenckich produktach nie wchodzi w rachubę.

Forza 100+ MP to platforma deweloperska, taka prezentacja możliwości technologii cyfrowych sensorów CMOS. Może pracować jako urządzenie monochromatyczne, ale także kolorowe. Producent zapewnia, że obraz cechuje się minimalnymi drganiami, co dla tak wysokiej rozdzielczości sensora jest dużym osiągnięciem. System Forza 100+ MP można skonfigurować pod kątem zastosowań naukowych, wojskowych, motoryzacyjnych czy medycznych - wszędzie tam, gdzie jak najwyższa rozdzielczość jest bezcenna.

Poniżej kilka faktów dotyczących platformy Forza 100+ MP (na podstawie danych ze strony Forza Silicon). Rodzą one tysiące różnych dodatkowych pytań, ale na te nie jesteśmy w stanie teraz odpowiedzieć.

 • technologia CMOS
 • procesor sygnału Virtex-6 FPGA
 • dostępne rozdzielczości 7680 x 8640 przy 60 kl.s, 15360 x 8640 dla tempa 60 kl/s i maksymalna 23040 x 8640 również w tempie 60 klatek/s
 • rozmiar powierzchni rejestrującej obraz zależy od konfiguracji i może wynosić 19 mm x 22 mm, 38 mm x 22 mm, a nawet 57 mm x 22 mm
 • szum odczytu: 4 e-
 • zakres dynamiczny: 68 dB
 • maksymalny stosunek sygnał/szum (SNR): 36 dB
 • stosowane obiektywy: srednioformatowe
 • wyjście sygnału: Gigabit Ethernet
 • pamięć zainstalowana 16 GB
 • wymiary 25,4 x 22,8 x 35,5 cm
 • dodatkowe moduły pamięci HoldSafe o pojemności 256 GB

Forza Silicon wykorzystuje w swoich konstrukcjach sensorów CMOS technologie 3T, 4T, 4T współdzielone, 5T, elektroniczną migawkę przesuwną i globalną. Mniej obeznanym w technologiach wyjasniamy, że na przykład technologia 4T oznacza wykorzystanie czterech tranzystorów sterujących sygnałem w pikselu. Teoretycznie im więcej tranzystorów, tym więcej dodatkowych operacji na sygnale, na przykład wewnętrzne odszumianie, można wykonać w ramach pojedynczego piksela. Oczywiście bardziej skomplikowany piksel to również większe koszty wytworzenia sensora, a w przypadku masowej produkcji, jak matryce dla aparatów cyfrowych, cena jest bardzo istotna.

Źródło: Forza Systems

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cacek93
  21
  Chciałbym coś napisać, ale nie wiem co...
  Liczby robią ogromne wrażenie. Ciekaw jestem ile miejsca zajmuje takie nagranie. Druga sprawa to przepustowość jaka jest potrzebna, aby to zapisać na dysku, zwykłe HDD z pewnością wymiękają.
  • avatar
   Konto usunięte
   21
   Pfff... przecież w CSI mieli lepsze kamery! A ten obraz jeszcze wyświetlali na przezroczystych ekranach.

   Benchmark jest opóźnionych technicznie o jakieś 10 lat względem amerykańskich seriali.
   • avatar
    aavil
    19
    I taśmy magnetyczne o pojemności 180+ TB nabierają znaczenia :)
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     tak rzeczywiście kto znajdzie sposób na magazynowanie nagrań chociażby przez 2 tygodnie!!

     A tak poza tym, Horatio Caine i tak jest w stanie wycisnąć z kamery miejskiego monitoringu odbicie poszukiwanej osobo ze śrubki przytwierdzającej tablice rejestracyjną. Także nie wiem po co to komu:P
     • avatar
      Michur
      8
      Już za rok w nowym Galaxy.
      • avatar
       Dudi4Fr
       5
       "23040 x 8640 również w tempie 60 klatek/s" - W tym momencie mój umysł się wylogował z ciała....

       Ciekawi mnie tylko na ile starczy te 16Gb pamieć.... 5 sekund w 16K?
       • avatar
        M4St3R
        3
        "This video is private"

        To sobie obejrzałem ;/
        • avatar
         Myfos
         1
         W podpisie pod zdjęciem jest 18K. Nie powinno być16K?
         • avatar
          x-power
          1
          "wyjście sygnału: Gigabit Ethernet" Czy to nie za mało? o.O Może chodziło o 10Gb/s ?
          • avatar
           Marucins
           0
           Drogi autorze, gdzie ty byłeś jak wspominano o systemach monitoringu najbogatszych kasyn świata kilak lat temu?
           • avatar
            deel77
            0
            Jedna ramka bez kompresji (8 bitów koloru) to ok 600MB co przy 60 klatkach na sekundę daje 36GB/sekundę więc wbudowana pamięć to nawet nie pół sekundy.Nawet stosując kompresję 50:1 to w wewnętrznejj pamięci zmieści się ok 22 sekund. Ta kamera to tylko pokaz możliwości.

            PS. Spodobało mi się stwierdzenie o tym że kamera nie będzie sprzętem konsumenckim. To jasne, bo monopol na szpiegowanie ma władza.