Smartfony

Uważaj, którego Galaxy S23 kupujesz. Ten szczegół wiele zmienia

przeczytasz w 2 min.

Jak się okazuje, jeden ze smartfonów wchodzących w skład serii Galaxy S23 został wyposażony w starszy, wolniejszy standard pamięci.

Galaxy S23 UFS 3.1 czy UFS 4.0?

Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra, najnowsze topowe smartfony koreańskiego producenta, nie przyniosły wielkich zaskoczeń. Na pierwszy rzut oka specyfikacja każdego modelu wygląda obiecująco, ale jeśli się zagłębić, to można dostrzec pewien z pozoru drobny, a jednak bardzo istotny szczegół.

Wszystkie warianty Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra mają pamięć RAM w standardzie LPDDR5X, czyli tak jak oczekiwano. Jeśli chodzi natomiast o pamięć wewnętrzną, to podstawowy wariant Galaxy S23 (8 GB + 128 GB) został wyposażony w pamięć wewnętrzną UFS 3.1, podczas gdy cała reszta może pochwalić się już nowszym standardem UFS 4.0. Jak słusznie zauważył Tomasz podczas przedstawiania pierwszych wrażeń z użytkowania, w tym przypadku chodzi o znaczące różnice. Jakie konkretnie? UFS 4.0 jest niemal dwukrotnie szybszym standardem (zapewnia do 4,2 GB/s odczytu sekwencyjnego względem 2,9 GB/s w poprzedniku oraz do 2,8 GB/s zapisu sekwencyjnego - zamiast maksymalnie 1,2 GB/s).

Można zastanawiać się, z jakich względów Samsung zdecydował się na taki krok i pewnie wiele osób będzie miało ten sam trop. Można też twierdzić, że nie jest to zbrodnia i producent ma prawo różnicować specyfikację nawet w ramach tego samego modelu.

Tyle tylko, że nieszczególnie się tym chwali, trudno będzie też doszukać się stosownych wzmianek na stronach sklepów. Zdecydowana większość użytkowników zwraca przy zakupach uwagę na ilość pamięci, ale na jej standard już nie.

Rodzaj pamięci na cenę nie wpłynął

Podawaliśmy już dokładne polskie ceny smartfonów Galaxy S23 wraz z informacjami, o ile są droższe względem zeszłorocznych propozycji. Sięgając po najniżej pozycjonowany model w najskromniejszym wariancie zapłacimy 4599 złotych, o 600 złotych więcej niż za bazowego Galaxy S22. A przy takim scenariuszu mowa o tym samym standardzie pamięci UFS 3.1. Oczywiście ogólnie nowy model powinien działać nieco lepiej, bo różnice będzie robić zmiana procesora na Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm).

To jak, przyglądacie się podczas zakupu telefonu takich detalom jak rodzaj zastosowanej pamięci?

Źródło:@UniverseIce

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  9
  Kiedy sprzedajesz "ten sam produkt" pod różnymi specyfikacjami...
  • avatar
   Ad_Lou
   6
   czy przy szybkości liczonej w GB/s czuje się różnicę korzystając z telefonu? czy to jeden z tych parametrów, do których się fani dotykają, a przy obecnych zastosowaniach to w zasadzie nic nie zmienia, bo np.co innego jest wąskim gardłem przy transferze lub użytkownik tego nie odczuwa?
   • avatar
    Maryja
    2
    Bo smartfon kosztuje "tylko" 4600 dlatego taka słaba specyfikacja pamięci ☹️
    • avatar
     LukisNysa
     1
     to jest taka słaba specyfikacja pamięci gdzie w poprzedniej generacji to cud miód i orzeszki, jakie to super szybkie nie jest ale teraz wyszedł nowy sprzęt więc UFS 3.1 to już powolny złom na którym telefon będzie zamulał i w ogóle nie nadawał się do użytku... to właśnie wywnioskowałem z tego artykułu !!
     • avatar
      Cinas
      1
      ale kogo to obchodzi? Samsung zbliża się do poziomu "Jabłka" dodanie ikonki to cud/innowacja/trend. Mamy głupie społeczeństwo, mamy sprzedaż tych firm. To, że firmy kroją na hajs idiotów jest wiadome od wieków.