Ciekawostki

Chcesz wyrzucić żarówkę do kosza? Uważaj, bo może cię to słono kosztować

przeczytasz w 2 min.

Masz przepaloną żarówkę lub świetlówkę i zastanawiasz się, gdzie ją wyrzucić? Absolutnie nie wyrzucaj jej do zwykłego śmietnika! Osoba, która zdecyduje się na taki krok, powinna być świadoma, że grozi jej kara finansowa.

Żarówki i świetlówki nadal są powszechnie używane w domach, ale od czasu do czasu się przepalają. Tutaj pojawia się problem, bo wiele osób nie wie, co zrobić ze starą żarówką, gdy przestanie działać. 

Bardzo ważna jest segregacja śmieci, ponieważ wyrzucenie sprzętu do zwykłego śmietnika może wiązać się z dotkliwą karą finansową. Problem ten dotyczy nowoczesnych żarówek LED lub zużytych świetlówek, które wymagają odpowiedniego postępowania po zużyciu

Gdzie wyrzucić żarówkę? To zależy jaką

Wszystko zależy od rodzaju żarówki, ponieważ ze względu na budowę i zastosowane materiały, należy obchodzić się z nimi w różny sposób.

Żarówka

Zwykłe żarówki żarnikowe zostały już wycofane ze sprzedaży, jednak czasami nadal można je znaleźć w niektórych urządzeniach. Najbliżej spokrewnione z nimi są żarówki halogenowe, które występują np. w samochodach. Takie żarówki mają prostą budowę i nie zawierają szkodliwych substancji, więc można je wyrzucić do normalnego kosza na odpady zmieszane – to jedyny wyjątek jeśli chodzi o żarówki.

Żarówka LED

Obecnie dużo częściej możemy spotkać się z żarówkami LED. W praktyce mamy do czynienia z urządzeniem elektronicznym, które podlega już pod przepisy dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, więc nie można ich wyrzucić do normalnego śmietnika. Najlepszym sposobem jest oddanie żarówek do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub specjalnych pojemników w hipermarketach. Jeśli kupujemy nową żarówkę, można ją oddać po prostu do sprzedawcy.

Świetlówka

Bardzo często można spotkać świetlówki, zwłaszcza w szkołach, zakładach użyteczności publicznej oraz miejscach pracy. Świetlówki zawierają szkodliwe substancje, dlatego absolutnie nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Należy je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub umieścić w specjalnych pojemnikach dostępnych w hipermarketach. Świetlówki można oddać do sklepu, w którym kupujemy kolejną świetlówkę.

Dotkliwe kary finansowe

Poprawna segregacja śmieci to nie tylko kwestia dbałości o środowisko, ale również wymóg przepisów prawnych. Osoby, które nie przestrzegają tych zasad, mogą być ukarane wysokim mandatem. Kary określa ustawa z 2015 roku dotycząca zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gdzie grzywny mogą wynosić od 20 zł do maksymalnie 5 tys. złotych.

foto: Adobe Stock

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BombaX
  10
  Ostatnio widziałem filmiki jak hindusi wywalają śmieci do Gangesu. Nie wiem jak to się dzieje ale na drugi dzień nie ma po nich śladu.
  Robię to samo bo ~1,5 miliarda brud..hindusów nie może się mylić !
  • avatar
   ryba84
   4
   A na wsiach śmietników na elektroodpady nie ma i najlepiej, żeby każdy trzymał to u siebie na działce. Takie prywatne wysypiska śmieci sobie najlepiej porobić. Są w miastach/wsiach gminnych wyznaczone miejsca gdzie naleeży dostarczyć takich śmieci, ale dostarczaj sobie sam. Jak nie masz samochodu, to najlepiej TV 55" wrzucić na bagażnik rowera i zawieźć. Chory kraj. Zakazy/nakazy, kary/mandaty/opłaty ale pomocy znikąd ale podatki nasze chętnie zabierają.
   • avatar
    tumoris
    2
    Dlaczego pod domami nie ma kubłów na elektrośmieci? Duża część z nich i tak zniknie bo są ludzie którzy zajmują się tym i na pewno wiele rzeczy sobie wezmą. Tak samo jak z puszkami itd. Dajcie kubły a problem z takimi rzeczami zniknie w dużej mierze. Bardzo dużo ludzi segreguje jednak odpady.
    • avatar
     piyelax909
     2
     Żarówek się nie wyrzuca, tylko rozwala z wiatrówki lub z łuku
     • avatar
      Daj chipsa
      -1
      Straszne. Ja po prostu wyebuje do zmieszanego bo szkoda mojego czasu na rozwodzenie gdzie to wyebać.
      • avatar
       Dragonik
       0
       Jak nie wiaqdomo o co chodzi to chodzi o wyciąganie kasy od nas

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login