Ciekawostki

Auto bez kierownicy i pedałów - GM chce ruszyć z masową produkcją

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Koncern General Motors chce, by w 2019 roku na amerykańskie drogi wyjechały samokierujące się samochody bez kierownicy i pedałów.

Władze General Motors uważają (w czym nie są zresztą odosobnione), że najsłabszym ogniwem jest człowiek – to przez niego dochodzi do wypadków i należy zminimalizować jego udział. Dlatego twierdzą, że samokierujące się auta powinny nie tylko jak najszybciej powstać, ale też być pozbawione kierownicy i pedałów. 

Koncern planuje wystartować z masową produkcją takich samochodów i wprowadzić je na drogi bardzo szybko, bo już w przyszłym roku. Na zewnątrz będą wyglądały dość typowo (pomijając konieczny sprzęt na dachu), ale wewnątrz panuje (dziś nie do pomyślenia) symetria…

Podczas gdy nie mamy jeszcze właściwie dobrze jeżdżących samochodów autonomicznych z kierownicą i pedałami, General Motors chce wprowadzić pojazd bez tych elementów. Aby uzyskać na to zgodę postanowił, że początkowo auta będą jeździć tylko po określonych trasach.

Swoją prośbę o wydanie pozwolenia General Motors argumentuje też licznymi systemami bezpieczeństwa, jakie mają być częścią nowego samochodu (jeśli macie ochotę, możecie zapoznać się z obszerną publikacją w języku angielskim na ten temat). 

Samokierujące się samochody mogą mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Zanim staną się standardem minie jednak wiele lat, ale dzięki takim ambitnym projektom jak ten General Motors, jest szansa na przyspieszenie procesu. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko trzymać kciuki.

Źródło: The Verge, General Motors, Fortune

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ifeelveryblah
  Bez pedałów? Przecież to dyskryminacja.
  6
 • avatar
  Brunon_Wayward
  Ciekawy jestem jak to będzie wyglądało w sytuacjach nietypowych, np. wjazd na prom, gdzie ktoś z obsługi kieruje nas na konkretny pas, czy "o jaki ładny widok, zatrzymajmy się w tym wjeździe na pole/drogę gruntową na zdjęcie!".
  3
 • avatar
  Tasslehoff
  "podjedziesz po mnie?"
  "nie mogę bo moje auto tamtędy nie jeździ"
  :D
  3
 • avatar
  supervisor
  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o... ubezwłasnowolnienie człowieka.
  2
 • avatar
  AkaRyupl
  No i GM wymyśla głupoty... Po co komu pojazd, którego nie można kierować? Rozumiem, że istnieją ludzie, którzy nie lubią jeździć, ale dla nich jest autobus, pociąg, tramwaj etc., a takie samochody będą czymś takim. Mam nadzieję, że nie zastąpią wszystkich samochodów w przyszłości tymi dziwactwami i elektrykami, bo smutna to będzie przyszłość (i niebezpieczna)...
  1
 • avatar
  PIRAT_PL
  GM chce chyba przyprawić o zawał kierowców.
  Jak można pozbawiać człowieka takiej przyjemności...
 • avatar
  mleczan
  Bez pedałów? A co na to lewackie środowiska? GM jest rasistą!
  -2
 • avatar
  kokosnh
  ten clickbait
  -2
 • avatar
  PL_SBX
  1. Kto odpowiada za błąd w systemie/kolizję/wypadek?
  2. Dlaczego wszyscy chcą pozbyć się człowieka jednocześnie zabijając jakiekolwiek motosporty?
  3. Co gdy jakieś czujniki zostaną zmylone przez pogodę?

  Motoryzacja idzie w złym kierunku :c
  -2
 • avatar
  eltra
  I fajnie i nie fajnie ja kupię dopiero jak to będzie wpełni autonomiczne i dojadę wszędzie gdzie będę chciał i trasa jaka ja wybiorę . Ale też uważam że powinna być możliwość jazdy samemu ponieważ lubię jeździć a taka autonomia mi rano by pasowała np jade do pracy pakuje się do auta i mogę dalej spać dojeżdżam i mnie budzi a popołudniu siadam sam za wajchę i jadę do domu moim zdaniem kluczową rzeczą na początku będzie możliwość jazdy samemu i automatycznie . Bo tak to trochę rewolucja na siłę a ludzie tak samo jak i ja tego nie lubią.. hehehe a tak żartem żeby przypadkiem jakiegoś dlc nie zrobili :P "przepraszam ale przejazd krakowska jest niemożliwy gdyż nie masz odblokowanie lokalizacji" oplata za lokalizacje jedyne 19,99 xD
  -2
 • avatar
  Michał 06
  Mogą se nafiukać ,nic nie zastąpi auta z kierownicą i manualem i tylnym, w zimę ;)
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Zasadniczo to nie powinno być na to zgody na obecnym etapie rozwoju. Co do GM to po prostu chwytają się brzytwy widząc ratunek przed bankructwem w żucie na taśmę i systemie auto jako usługa pozwalającej obedrzeć o wiele bardziej klienta z kasiory niż sprzedaż i wyeliminować jego kaprysy oraz uciążliwy rynek wtórny. Na razie machlojki księgowe pozwalają księgować straty raz na parę kwartałów co pozwala robić dobrą minę do złej gry, a kasiora od
  PSA trochę odwlekła widmo bankructwa. W GM od dawna niezależnie od wyników sprzedaży finansowo na tym nie najlepiej wychodzą.