Procesory

GlobalFoundries wdraża proces 28 nm

przeczytasz w 2 min.

W oficjalnym oświadczeniu GlobalFoundries oznajmiło, że wkrótce będzie gotowe rozpocząć masową produkcję procesora ARM Cortex-A9 z wykorzystaniem procesu technologicznego 28 nm.

 Warto przeczytać:
 

Obecnie "28-nanometrowe" procesory ARM Cortex-A9 wchodzą w drugą fazę testów działania i wytrzymałości, ale GlobalFoundries zapowiada, że ich pierwszych dostaw można się spodziewać pod koniec bieżącego roku. Udało się to przede wszystkim dzięki ścisłej współpracy z inżynierami ARM. Według wstępnych informacji mniejszy proces technologiczny w porównaniu do 40 nm zapewni 40% większą wydajność, 30% mniejsze zapotrzebowanie na energię, a także aż 100% wzrostem czasu pracy na baterii podczas stanu uśpienia (wstrzymania).

Dodatkowo serwis PC Perspective umieścił na swoim portalu informacje prosto z wczorajszego Global Technology Conference, które pokazują nam wymierne korzyści miniaturyzacji jednostki Cortex. Jak widać na powyższym zdjęciu osiągnięto taktowanie 2,5 GHz, czyli aż o 500 MHz więcej niż poprzednio. Ponadto - jak sugeruje slajd - procesor można z łatwością podkręcić do 2,8 GHz.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze Cortex-A9 będzie pierwszym masowo produkowanym procesorem w procesie niższym niż 32 nanometry. GlobalFoundries stwierdziło, że będzie to milowy krok na drodze ku bezproblemowej produkcji innych układów w skali 28nm, między innymi procesorów graficznych AMD.

Źródło: GlobalFoundries, PC Perspective

GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 - pojedynek!Eee Keyboard PC – komputer w klawiaturze GamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Podobają mi się takie newsy:) Tylko pytanie płacimy za produkt którego produkcja jest coraz tańsza... To dlaczego mamy takie chore ceny?
  • avatar
   Adios6293
   0
   Bo zejscie na niższy proces technologiczny jest coraz droższe :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    etam chore ceny, nowości jak to nowości - zawsze są drogie, efekt skali.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "40% większą wydajność, 30% mniejsze zapotrzebowanie na energię, a także aż 100% wzrostem czasu pracy na baterii podczas stanu uśpienia (wstrzymania)."
     100% = 1 wzrost, czyli wzrostem o 1?
     gdyby było " a także wzrostem o 100% długości pracy"
     100% wzrostu = 1 x cos = zerowy przyrost = w tym wypadku taka sama długość pracy na baterii w porównaniu do poprzedniej generacji
     wzrost 0 100% = dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniej generacjii
     czyli powinno być
     "a także 200% wzrostem czasu pracy/..."
     albo
     "a także wzrostem o 100% czasu pracy..."
     • avatar
      Obiektor
      0
      AMD się nieźle rozhulało:D
      • avatar
       wildthink
       0
       Za chwilę pojawią się smartfony z prockami szybciej taktowanymi niż spora część PC-tów w naszych domach i tak z 80% maszyn biurowych. Czy wydajniejszymi - niekoniecznie. Ale i tak postęp jest ogromny.
       • avatar
        NomadDemon
        0
        a my dalej siedzimy w tym zafajdanym x86
        • avatar
         Promilus
         0
         "ale i tak wiele kompilatorów nie używa MMX."
         ICC czy GCC prostym przełącznikiem dają optmalizację z wykorzystaniem SSE. Nie czaruj... tak samo można by powiedzieć o neonie z ARMa, lol.
         " W prawdziwie super-skalarnej architekturze przyrost wydajności na każdym wątku byłby zbliżony do 100%."
         Nie masz pojęcia o czym piszesz.