Procesory

GlobalFoundries wdraża proces 28 nm

Jakub | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub
21 komentarzy Dyskutuj z nami

W oficjalnym oświadczeniu GlobalFoundries oznajmiło, że wkrótce będzie gotowe rozpocząć masową produkcję procesora ARM Cortex-A9 z wykorzystaniem procesu technologicznego 28 nm.

  Warto przeczytać:
 

Obecnie "28-nanometrowe" procesory ARM Cortex-A9 wchodzą w drugą fazę testów działania i wytrzymałości, ale GlobalFoundries zapowiada, że ich pierwszych dostaw można się spodziewać pod koniec bieżącego roku. Udało się to przede wszystkim dzięki ścisłej współpracy z inżynierami ARM. Według wstępnych informacji mniejszy proces technologiczny w porównaniu do 40 nm zapewni 40% większą wydajność, 30% mniejsze zapotrzebowanie na energię, a także aż 100% wzrostem czasu pracy na baterii podczas stanu uśpienia (wstrzymania).

Dodatkowo serwis PC Perspective umieścił na swoim portalu informacje prosto z wczorajszego Global Technology Conference, które pokazują nam wymierne korzyści miniaturyzacji jednostki Cortex. Jak widać na powyższym zdjęciu osiągnięto taktowanie 2,5 GHz, czyli aż o 500 MHz więcej niż poprzednio. Ponadto - jak sugeruje slajd - procesor można z łatwością podkręcić do 2,8 GHz.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze Cortex-A9 będzie pierwszym masowo produkowanym procesorem w procesie niższym niż 32 nanometry. GlobalFoundries stwierdziło, że będzie to milowy krok na drodze ku bezproblemowej produkcji innych układów w skali 28nm, między innymi procesorów graficznych AMD.

Źródło: GlobalFoundries, PC Perspective

GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 - pojedynek! Eee Keyboard PC – komputer w klawiaturze GamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Podobają mi się takie newsy:) Tylko pytanie płacimy za produkt którego produkcja jest coraz tańsza... To dlaczego mamy takie chore ceny?
 • avatar
  Adios6293
  Bo zejscie na niższy proces technologiczny jest coraz droższe :)
 • avatar
  Konto usunięte
  etam chore ceny, nowości jak to nowości - zawsze są drogie, efekt skali.
 • avatar
  Konto usunięte
  "40% większą wydajność, 30% mniejsze zapotrzebowanie na energię, a także aż 100% wzrostem czasu pracy na baterii podczas stanu uśpienia (wstrzymania)."
  100% = 1 wzrost, czyli wzrostem o 1?
  gdyby było " a także wzrostem o 100% długości pracy"
  100% wzrostu = 1 x cos = zerowy przyrost = w tym wypadku taka sama długość pracy na baterii w porównaniu do poprzedniej generacji
  wzrost 0 100% = dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniej generacjii
  czyli powinno być
  "a także 200% wzrostem czasu pracy/..."
  albo
  "a także wzrostem o 100% czasu pracy..."
 • avatar
  Obiektor
  AMD się nieźle rozhulało:D
 • avatar
  wildthink
  Za chwilę pojawią się smartfony z prockami szybciej taktowanymi niż spora część PC-tów w naszych domach i tak z 80% maszyn biurowych. Czy wydajniejszymi - niekoniecznie. Ale i tak postęp jest ogromny.
 • avatar
  NomadDemon
  a my dalej siedzimy w tym zafajdanym x86
 • avatar
  Promilus
  "ale i tak wiele kompilatorów nie używa MMX."
  ICC czy GCC prostym przełącznikiem dają optmalizację z wykorzystaniem SSE. Nie czaruj... tak samo można by powiedzieć o neonie z ARMa, lol.
  " W prawdziwie super-skalarnej architekturze przyrost wydajności na każdym wątku byłby zbliżony do 100%."
  Nie masz pojęcia o czym piszesz.