Ciekawostki

Nowe opony Goodyear robią coś dobrego

przeczytasz w 1 min.

Na targi CES 2023 firma Goodyear przywiozła ze sobą oponę, która ma jedną szczególną cechę. Została wykonana niemal w całości z materiałów przyjaznych środowisku.

Nowość Goodyear: opona w 90% z materiałów odnawialnych

Opona, którą widzisz na zdjęciu powyżej, nie różni się wyglądem od tych, jakie dziś montujemy na kołach swoich samochodów. Jest jednak coś, co ją wyróżnia – to jej skład. Firma Goodyear stworzyła ją aż w 90% z materiałów odnawialnych.

Te materiały to przede wszystkim: 

 • cztery rodzaje sadzy (w tym olej z pirolizy opon wycofanych z eksploatacji) dla wzmocnienia mieszanki, 
 • olej sojowy (pochodzenia biologicznego) dla zwiększenia elastyczności w zmiennych temperaturach, 
 • unikalna krzemionka (z łusek ryżu, które zwykle trafiają na wysypisko) dla poprawy przyczepności i obniżenia zużycia paliwa, 
 • poliester (z recyklingu plastikowych odpadów) dla wzmocnienia wewnętrznej warstwy ogumienia,
 • bio-odnawialne żywice z drzewa sosnowego (zastępujące te ropopochodne) dla zwiększenia właściwości trakcyjnych, 
 • drut koralikowy i kordy ze stali o wysokiej zawartości surowców wtórnych
 • oraz polimery z surowców bio-cyrkulacyjnych. 

Oprócz tego, że zdecydowana większość materiałów jest odnawialna, nowe opony Goodyear mają także oferować taką charakterystykę, by wspomagać oszczędzanie paliwa i tym samym obniżać ślad węglowy. 

Opony gotowe, by wyjechać na drogi

Nieraz już widzieliśmy zapowiedzi „zielonych opon”, które jednak nigdy ostatecznie nie pojawiły się w naszych samochodach. Tym bardziej warto podkreślić, że opisywana tu opona stworzona w 90% z materiałów odnawialnych przeszła już wszystkie testy regulacyjne i oficjalnie została dopuszczona do ruchu drogowego. 

Opona Goodyear 90

Co więcej, firma Goodyear zapowiedziała, że poprzednia generacja, w której składniki odnawialne stanowią 70%, trafi do masowej produkcji (a prawdopodobnie także do sprzedaży w jakiejś limitowanej serii) jeszcze w tym roku.

Oczywiście ani na 70, ani na 90 procentach Goodyear nie zamierza się zatrzymywać. Amerykański producent postawił sobie cel, by do 2030 roku stworzyć oponę wykonaną w 100% z materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Nie pozostaje nic innego jak życzyć mu powodzenia.

Źródło: Goodyear

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  5
  "Opona, którą widzisz na zdjęciu powyżej, nie różni się wyglądem d tych, jakie dziś montujemy na kołach swoich samochodów"
  Będąc użytkownikiem samochodu wolałbym, aby nie różniła się WŁAŚCIWOŚCIAMI, a nie wyglądem.
  • avatar
   gofish
   1
   Zabawnie wygląda. Sprawia wrażenie koła ratunkowego ;) oczywiście dla środowiska
   • avatar
    zack24
    1
    Jeśli się nie będą zużywać za szybko to pomysł genialny. Wiadomo przecież, że sporo pyłu zawieszonego powstaje podczas zużywania opon bądź klocków hamulcowych. Ale jeśli materiał będzie się w środowisku szybciej rozkładał to jestem za. Nawet dziś mógłbym pojechać zmienić kapcie.
    • avatar
     Lord_Nikkon
     0
     Ekologiczne opony. Czyli będzie drogo a z trwałością jako tako. Miałem Nokiany WR D4 z dodatkami olejków z jakiś cytrusów czy bóg wie czego. Po czterech latach i przejechanych zaledwie 15 tys km (składowane odpowiednio w garażu etc), zaczęły pękać na bokach. U rodziców w aucie to samo. Pojechałem do wulkanizatora i dowiedziałem się, że to nie jest coś nadzwyczajnego. Naturalne/bio komponenty szybciej ulegają degeneracji. Nigdy więcej, bo jaki jest sens w wyrzuceniu opon które mają nadal dużo bieżnika ale zaczyna się degradować. Ekologiczne w diabły.
     • avatar
      shinma9
      0
      Jak będą tańsze o minimum 50% to chętnie kupię bo ich trwałość będzie na pewno mniejsza i ekonomicznie nie będzie się to opłacać.
      • avatar
       stalkerpl
       0
       tylko jakis oszołomów obchodzi czy ta opona jest z recyklingu czy nie, ja na to leje
       • avatar
        Silver
        0
        Opona ekologiczna dla środowiska to taka, której nie trzeba wymieniać po 5 latach czy 15k km. Doczepiłbym się do tego, że nie podali informacji co z kauczukiem czy dodatek żywic faktycznie zmniejszy jego wykorzystanie. Ale obstawiam, że ta informacja by ich pogrążyła (użytkownik opony gdyby zauważył niekorzystne różnice takich "żywicznych" opon zwyczajnie by ich już więcej nie kupił).