Przeglądarki WWW

Google Chrome z niespodzianką dla użytkowników Windows 11

przeczytasz w 1 min.

Google Chrome 96 ujrzał światło dzienne. Co przyniosła przedostatnia aktualizacja w tym roku? Między innymi niespodziankę dla użytkowników systemu Windows 11.

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie doczekała się kolejnej wersji. Google Chrome 96 nie zawiera może mnóstwa zmian, ale te nowinki, które w sobie ma, zachęcają do aktualizacji.

Co nowego w Google Chrome 96?

Nasze komputery mają coraz więcej RAM-u i w Google uznali, że najwyższy czas to wykorzystać. Chrome zarezerwuje sobie trochę pamięci, aby przechowywać w niej ostatnio odwiedzaną stronę. Jaka z tego korzyść dla nas? Ano taka, że cofanie się będzie błyskawiczne, bo nie będzie wymagać wczytywania całej strony od nowa. 

Postarano się też o usprawnienia z zakresu obsługi aplikacji PWA. Mówiąc najprościej: adresy aplikacji webowych będą mogły bez problemu uruchamiać się wewnątrz samej aplikacji, a nie w nowym oknie przeglądarki. Do tego dochodzą też oczywiście (bo: jak zwykle) poprawki związane z bezpieczeństwem. 

Ciekawostka spod znaku Windows 11

Czas już przejść do nowości z tytułu, a więc niespodzianki dla użytkowników systemu Windows 11. Otóż w Chrome 96 pojawiła się możliwość upodobnienia menu do tych, jakie wprowadzono w „Jedenastce”. Aby tak odświeżyć sobie przeglądarkę, należy aktywować w niej odpowiednią flagę (w tym celu przejdź pod adres: chrome://flags/#win11-style-menus). 

Od niedawna Google Chrome jest aktualizowany w 4-tygodniowym cyklu, więc tych nowości w każdym kolejnym wydaniu jest po prostu mniej. Dlatego wspomnijmy, że w poprzednich wersjach między innymi wprowadzono możliwość zapisywania grup otwartych kart, zwiększono bezpieczeństwo zakupów online, zlikwidowano obsługę połączeń FTP, przyspieszono działanie gier online i wdrożono obsługę WebOTP API (interfejsu automatycznie pobierającego jednorazowe kody z SMS-ów). 

Pobierz najnowszą wersję przeglądarki Chrome (download):

Pobierz Google Chrome 

Źródło: ghacks, Softpedia, informacja własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  12
  "Chrome zarezerwuje sobie trochę pamięci,"

  :D chrome to sobie tak potrafi zarezerwowac pamiec ze az trzeba myslec o rozbudowie :D
  • avatar
   hegazi
   3
   Mój komputer też ma coraz więcej RAMu, a gdy mi zabraknie to sobie ściągam więcej - mam do tego specjalną apkę.
   • avatar
    longmanus
    -2
    A już myślałem że Chrome będzie za darmo... :-(
    • avatar
     kp1971
     0
     W Windows 10 też działa (enabled all windows versions)
     • avatar
      chotnik2
      0
      "Nasze komputery mają coraz więcej RAM-u i w Google uznali, że najwyższy czas to wykorzystać." - to oni uznali już z 10 lat temu, a nie teraz.
      • avatar
       P4Jan
       0
       Przeglądarka zaktualizowana, flaga włączona. Pierdoła, ale cieszy oko.
       • avatar
        longmanus
        0
        Nie wiem jak w stacjonarnym Safari (nie mam bo nie przepadam za macOS), ale w mobilnym na bank jest coś takiego, mam iPada i to naprawdę cieszy (nawet przy 60 Hz jest super płynne). Klikasz "wstecz" lub przeciągasz palcem od krawędzi - i jakbyś przewracał stronę ebooka - żadnych przeładowań, poślizgów, niczego. Do 2 max 3 stron wstecz bez widocznych przeładowań/doczytań - zależy od ich ciężkości - z Wikipedii cofniesz z cache z 5 stron ;D
        • avatar
         greghostor
         0
         zarezerwuje sobie trochę pamięci. Trochę?