Przeglądarki WWW

Google poszło po rozum do głowy i pracuje nad zoptymalizowaniem pobierania RAM przez Chrome

Norbert Garbarek | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Google Chrome ma wkrótce dostać aktualizację, która ograniczy pobieranie zasobów RAM przez przeglądarkę. Technologia PartitionAlloc już niedługo umili życie użytkowników Chrome.

Korzystasz z Chrome i narzekasz na zbyt duże zużycie RAM? Nie tylko Ty.

Jaka jest najlepsza przeglądarka? Ciężkie pytanie, które wywołuje zwykle wiele dyskusji, ale z jednym wszyscy się zgodzą - trudno przyznać Google Chrome plakietkę najmniej zasobożernej przeglądarki. Na słabszych maszynach, przy dodatkowo otwartej dużej liczbie kart może się okazać, że wykorzystanie pamięci RAM zbliża się do 100%. Nie tylko Ty masz z tym problem. Serio, Chrome lubi pożreć tyle, ile tylko się da.

Ile RAMu potrzebuje przeglądarka Chrome? Cały!

Na szczęście Google może wkrótce rozwiązać ten problem i zdobyć jeszcze większą sympatię wśród użytkowników. Wszystko za sprawą rozwijanej już od zeszłego roku technologii PartitionAlloc.

PartitionAlloc w Chrome zmniejszy zużycie RAM

PartitionAlloc (alokator pamięci) w Chrome ma przede wszystkim zapewnić bardziej optymalne zarządzanie zasobami - w tym pamięcią RAM. Oprócz tego strony mają ładować się w krótszym czasie.

Prace nad nową funkcją są prowadzone nieprzerwanie od 2020 roku i funkcjonalność wkrótce ujrzy światło dzienne za pośrednictwem kanału beta Chrome na systemy Windows i Android. Przewidziano również dostarczenie PartitionAlloc na Linuksa, jednak ze względu na sporą ilość błędów będzie ona niedostępna przez dłuższy okres.

Testy przeprowadzone na Androidzie potwierdzają zoptymalizowanie wykorzystania zasobów, jednak wyniki dla Windowsa nie są znane.

Narzekaliście do tej pory na wykorzystanie zasobów podczas używania Google Chrome? 

Źródło: windowslatest.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  Gdybym za każdą obietnicę Google dostawał 1 zł, to dziś byłbym milionerem...
  10
 • avatar
  KingLee
  Przy tym całym szpiegowaniu, zajętość RAMu to poboczny problem Chrome'a ;-)
  3
 • avatar
  ini2001
  przy 17 otwartych kartach chrome zjada mi 1,5 giga ramu, dlatego mam 64 by i firefoxa starczyło :}
  2
 • avatar
  bIeblebleble
  Niech przeniosą cache do RAM żeby SSD się nie zajeżdżał.
  2
 • avatar
  _SnR_
  Nieeeeee to po co ja 2 kilo Ramu zamowilem zeby miec te 5000 zakladek otwartych...
  1
 • avatar
  greghostor
  Chrome był kiedyś dobrą i lekką przeglądarką. Teraz dali jakieś duperele dla starych bab nikomu nie potrzebne i zrobił się z tego muł.
  1
 • avatar
  Klops
  Aż tak dużo bierze RAM? 250 zakładek randomowych bez powtórzeń - 9,5 GB (po kompresji 502MB) Przełączanie między kartami natychmiastowe, praca na stronach bez opóźnień. i7 @ GTX1060 i 32RAM laptop. Czego chcieć więcej?
  1
 • avatar
  studionti
  Od 10 lat mam 16Gb RAM z 10Gb zrobiłem RAMdysk, bo tej ilości nigdy bym nie wykorzystał, ale domyślam się, że użytkownicy komputerów walizkowych mogą mieć poważne problemy. Część z laptopów nadal używa 4Gb RAM.
 • avatar
  Dawid11
  Jeśli ktoś nie korzysta z 20+ otwartych stron w Google Chrome to 8Gb RAM w zupełności wystarczy nawet przy odpalonej grze przynajmniej mi te 8Gb RAM wystarczyło.
  -1
 • avatar
  biuro74
  Pobiera to się pliki, natomiast RAM to się zużywa, zajmuje itp.
  -2
 • avatar
  matikiller
  Co to za głupoty połączone z przesądami. Google cały czas optymalizuje użycie ramu w chromie co jest umieszczane w changelogu w prawie co drugiej wersji(więc co to za sugestie, jakoby "wreszcie" poszło po rozum do głowy), a samo zużycie ramu jest po środku konkurencji (patrząc po testach sprzed kilku miesięcy)- są przeglądarki, które zużywają więcej ramu i takie które zużywają go mniej. Ciężko się czyta takie bzdury na stronach kreujących się na poważne w zakresie technologii.
  -3