Internet

Google+ ma się coraz lepiej - używasz?

przeczytasz w 2 min.

Liczba użytkowników serwisu społecznościowego Google+ rośnie w tempie 300 razy większym niż w przypadku Facebooka tuż po jego założeniu. Gdy jednak pominiemy okres początkowy, okaże się, że tempo wzrostu jest całkiem podobne.

Przy porównywaniu popularności serwisów internetowych powinno brać się poprawkę na moment startu danego projektu. Z tego też powodu porównywanie aktualnej liczby użytkowników sklepów z aplikacjami dla Androida i Windows Phone 7, czy liczby użytkowników serwisów społecznościowych nie ma sensu.

Ale gdy porównamy aktualną kondycję uruchomionego miesiąc temu Google+ z wynikami, jakie notował Facebook w początkach swojej popularności, wyłoni się rzeczywiste porównanie tych dwóch platform społecznościowych.

Google+ daleko jeszcze do popularności Facebooka, a nawet MySpace w czasach jego świetności (około 180 milionów kont). Również Twitter może pochwalić się o wiele bardziej rozbudowaną liczbą użytkowników, choć pojawiają się głosy, że konieczne są zmiany, jak podwojenie limitu długości wiadomości, aby firma mogła się dalej rozwijać.

Wracając jednak do Google+. Dane comScore wskazują obecnie na 20 milionów użytkowników. Dziennie na tej platformie rejestruje się 750 tysięcy osób. Podobnie dynamiczny rozwój notuje platforma mobilna Android (500 tysięcy aktywacji dziennie).

liczba kont w serwisach społecznościowych

Gdy porównamy te wyniki z osiągnięciami Facebooka, wyłoni się ogromny kontrast. Facebook po 1,5 roku miał 5,5 miliona kont, a po trzech latach 20 milionów użytkowników - tyle ile Google+ po miesiącu. Na wykresie tempa przyrostu liczby kont na założonych przez Marka Zuckenberga serwisie, zauważymy trzy przełomowe momenty. Pierwszy pod koniec 2006 roku, kiedy serwis mający 12 milionów kont przyspieszył po raz pierwszy. Do połowy 2008 roku liczba kont wzrosła do 100 milionów. Wtedy też nastąpiła eksplozja popularności Facebooka, który dwa i pół roku później miał 700 milionów użytkowników.

W okresie lawinowego przyrostu liczby kont na Facebooku przybywało ich średnio 660 tysięcy dziennie, czyli całkiem podobnie jak obecnie w przypadku Google+. Można powiedzieć, że Google+ nie musiał przechodzić przez fazę zdobywania popularności i przyzwyczajania internautów do nowej platformy. Google wykorzystał obserwowane od kilku miesięcy przesycenie Facebooka liczbą użytkowników, a także to, że jego witryna łączy dopracowane mechanizmy społecznościowe z wyszukiwaniem, w którym gigant z Mountain View nie ma obecnie sobie równych. Trzeba jednak zauważyć, że Google+ to nie pierwsza próba zaistnienia na rynku społecznościowym. Wcześniej był Google Buzz, który okazał się niewypałem.

Google agresywnie walczy z Facebookiem i stara się wprowadzać usługi podobne jak u konkurencji. Przykładem jest ostatni zakup firmy PittPatt, która rozwija technologię rozpoznawania twarzy. Możemy więc spodziewać się, że ta, znana już w Facebooku, funkcja trafi kiedyś także do Google+.

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte logo

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mam jedynie facebooka i więcej nie potrzebuje bo i tak jest to już dosyć bezużyteczne.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Mam konto na NK i FB... mam bo mam... czasem nawet tam wejdę, jak ktoś mi powie, ze coś do mnie napisał. Trzymam konto tylko dlatego, ze czasem można sie skontaktować z kimś, z kim się nie utrzymuje bliższych kontaktów i nie ma do niego maila, nr tel. czy nr GG.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja żadnego nie używam.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     nie nie zażywam :P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      mam g+ i lubie. facebooka nie lubie wiec czekalem na alternatywe.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Mam Facebook'a ale jak zobaczyłem moich "znajomych" z innego punktu to się przeraziłem (ogólną głupotą co po niektórych). Na pewno z G+ nie skorzystam.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        dzień dobry
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ktory przedszkolak wyskrobal swoimi kredkami wykres nt. porownania wzrostu popularnisci serwisow spolecznosciowych? Wartosci w kolumnie y sa w milionach?! No to ja chyba zyje na innym, mniej zaludnionym, swiecie.
         • avatar
          agnus
          0
          Zjadacz czasu dla młodych. No ale życie to kwestia wyboru. Każdy gdzieś ten czas trwoni.
          Osobiście nie widzę nic atrakcyjnego w FB czy G+. Gdybym miał 15-20lat to może..
          • avatar
           Rafal_0
           0
           Google+ jest lepsze niż ten facebook obecnie używan tego i tego ze bo ba G+ na razie jest za malo znajomych.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ja założę Google+ jak się okaże, że większość znajomych wymiecie z Facebooka i przejdą na G+. W innym wypadku nie ma sensu nawet zakładać, bo po co, żeby pisać posty do ściany? :D
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             A co do tematu, to ja tylko czekam, aż na G+ pojawią się gry, konkursy, grupy, itp.