Ciekawostki

Najnowszy pomysł Google - inteligentne soczewki dla cukrzyków

przeczytasz w 1 min.

Google w służbie ludzkości?

Google soczewka wygląd

Firma Google stawia coraz śmielsze kroki w niezupełnie typowych dla niej dziedzinach. Jej najnowszy pomysł to inteligentne soczewki kontaktowe stworzone z myślą o osobach cierpiących na cukrzycę. 

Od jakiegoś czasu już wiemy, że firma Google jest bardzo zainteresowana technologiami „do noszenia”. Podczas gdy inteligentne okulary Google Glass to produkt, mający na celu rozszerzenie rzeczywistości i tym samym jej uatrakcyjnienie oraz zwiększenie komfortu, to już ideą nowych soczewek jest ułatwienie życia chorym na cukrzycę. W jaki sposób? A no wykorzystując system złożony ze zintegrowanego czujnika i odbiornika radiowego znajdującego się na powierzchni soczewki. Jego zadaniem jest monitorowanie poziomu glukozy we łzach – dwa razy na sekundę. Metoda ta jest znacznie przyjemniejsza i mniej inwazyjna niż standardowa, polegająca na codziennym nakłuwaniu ciała w celu badania krwi.

Stworzona przez Google soczewka została wyposażona w czujnik glukozy i odbiornik – elementy te są umieszczone pomiędzy dwoma warstwami szkła kontaktowego. Zastosowany układ jest – według zapowiedzi – nie większy niż drobinka brokatu. Został on zamknięty w folii z tworzywa, która jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Producent zamierza także dodać niewielką diodę LED, która zapalałaby się i tym samym informowała użytkownika w sytuacji, gdy poziom glukozy przekracza odpowiednią wartość.

Google soczewka projekt

Soczewka została zaprojektowana w laboratoriach Google X, a człowiekiem odpowiedzialnym za koncepcję jest Babak Parvis. Zanim wstąpił on do ekipy giganta z Mountain View pracował nad podobnym projektem w Microsoft Research. Wygląda jednak na to, że ci drudzy postanowili nie kontynuować prac nad takim urządzeniem.

Według prognoz analityków z International Diabetes Federation do 2035 roku liczba chorych na cukrzycę osób na całym świecie przekroczy 500 milionów. Takie soczewki bez wątpienia znalazłyby dużą liczbę odbiorców. Inżynierowie Google X zapewniają, że prace idą świetnie i teraz pozostaje już tylko przeprowadzenie badań klinicznych oraz odnalezienie partnerów, którzy byliby zainteresowani wprowadzeniem produktu na rynek.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Buuren
  12
  o mini kamerce nie wspomnieli, hehe beka xD
  • avatar
   amonet
   3
   "Producent zamierza także dodać niewielką diodę LED, która zapalałaby się i tym samym informowała użytkownika w sytuacji, gdy poziom glukozy przekracza odpowiednią wartość."

   Już to widzę idzie typ nocą i jakaś babcia się patrzy na niego a tu mu ledy w oczach na czerwono błysną i babcia zawałą .. ;p
   • avatar
    Antiax
    1
    Chętnie zobaczyłbym artykuł benchmarku na temat Google'a i jego planów na przyszłość, jak myślicie do czego zmierzają. Chodzi o to, że w zeszłym roku Google przejął 24 firmy - większość z nich zajmuje się robotyką (w tym jedną z najdoskonalszych firm w tej dziedzinie: Boston Dynamics), turbinami, automatyką czy inteligentnymi systemami, które łączą się z smartfonami :)
    • avatar
     TheEquinoxe
     1
     Dobra a skąd to ma brać energię? Mikro bateryjka czy na kabelku? Poza tym ciekawe jak będzie wyglądać wyświetlenie tej diody? Czy będzie to tak jakbyśmy patrzyli przez czerwone szkiełko czy zobaczymy tylko czerwony punkcik przed oczami?
     • avatar
      cyferluu
      1
      a co jeżeli taki chip powiedzmy 1 na 100 000 000 się spali? ochroni to oko?
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       "Metoda ta jest znacznie przyjemniejsza i mniej inwazyjna niż standardowa, polegająca na codziennym nakłuwaniu ciała w celu badania krwi."

       A o pompie insulinowej słyszeli ... ??

       Google w końcu przejmie wszystko i jak zapomnisz zapłacić za C.O. to wyłączą ci wzrok lub będziesz widział ile czasu zostało do zapłacenia a potem "ciemność widzę"
       • avatar
        Konto usunięte
        -5
        Nie chcę się czepiać ale "cukrzyk" to nie jest prawidłowe określenie na osobę chorą na cukrzycę. To tak jakby na osobę z zespołem Downa mówić "down".
        Taki szczegół :-)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "pomiędzy dwoma warstwami szkła KONTRAKTOWEGO. Zastosowany układ jest – według zapowiedzi – nie większy niż drobinka brokatu. Został on zamknięty w folii z tworzywa, która jest w pełni BEZPIECZNE dla człowieka."

         Poprawcie, bo razi.
         • avatar
          kropak
          0
          Pytanie o dokładność tych pomiarów? Takich wynalazków mierzenia poziomu cukru bez inwazyjnego czyli nakłucia było już wiele i wszystkie były do niczego właśnie przez dokładność pomiaru i powtarzalność. Także nie widzę przyszłości czemuś takiemu. Sztuka dla sztuki ot i tyle.
          • avatar
           michal0120
           0
           i po co to komu