Komputery

Nowe odkrycie Intela zrewolucjonizuje technologię komputerów kwantowych

przeczytasz w 1 min.

Komputery kwantowe mogą zrewolucjonizować technologię, ale do ich działania wymagane jest utrzymanie odpowiednio niskich temperatur… a przynajmniej tak było do tej pory, bo firmie Intel udało się opracować rewolucyjny sposób kontroli systemu w „normalniejszych” warunkach.

Intel potwierdza ważną hipotezę związaną z komputerami kwantowymi

Komputer kwantowy to maszyna, której działanie jest oparte na fizyce kwantowej - przetwarzanie informacji bazuje na tzw. kubitach (bitach kwantowych), które mogą przyjąć superpozycję. Problem jednak w tym, że informacje przechowywane w kubitach są szybko tracone - do tej pory jedynym rozwiązaniem okazywało się ich schłodzenie niemal do temperatury zera bezwzględnego (0 K - −273,15 °C).

Jim Clarke - dyrektor Intel quantum hardware

Firma Intel, we współpracy z centrum badawczym QuTech, pokazała, że to podejście niekoniecznie jest właściwe – naukowcy potwierdzili hipotezę, że kubity spinowe krzemu mogą działać w nieco wyższych temperaturach niż obecne układy kwantowe.

W czasopiśmie Nature opublikowano artykuł, który opisuje skuteczną kontrolę kubitów w temperaturze powyżej 1 Kelwina (stąd też określenie kontroli "gorących" kubitów) z wykorzystaniem kriogenicznego układu kontroli kwantowej Horse Ridge. Naukowcy opisali także indywidualną kontrolę dwóch kubitów z poziomem wierności na poziomie 99,3%.

Dr. Leonardo DiCarlo

Odkrycie Intela może zrewolucjonizować technologię komputerów kwantowych

Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Zastosowanie komputerów kwantowych do praktycznych problemów zależy od możliwości skalowania i kontroli tysięcy (jeżeli nie milionów) kubitów z wysokim poziomem wierności. Dodatkowo obecne projekty systemów kwantowych są ograniczone nie tylko przez wierność kubitow, ale też przez rozmiar całej infrastruktury i złożoność elektroniki sterującej.

Zintegrowanie elektroniki sterującej oraz kubitów spinowych w tym samym układzie znacznie uprastsza konstrukcję systemu. Zwiększenie temperatury działania kubitów odgrywa tutaj kluczowe znaczenie, gdyż przybliża nas do powszechnego wykorzystania komputerów kwantowych. Oczywiście nim tak się stanie, minie pewnie jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Źródło: Intel

Warto zobaczyć również:

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  6
  czekam na oświadczenie prezesa Intela, że 4 kubity w zupełności do wszystkiego wystarczą już na zawsze i nie trzeba zwiększać ich liczby w procesorze :) A przy okazji, używając co prawda jeszcze klasycznego komputera, wykonałem obliczenia z założeniem, że co roku udało by się zwiększyć temperaturę działania układu kubitowego o 1K. Wyszło mi, że już za jakieś 292 lata dojdziemy do temperatury pokojowej działania takiego komputera :) czyli jakieś 20 stopni Celsjusza :D
  • avatar
   Eryk333
   1
   Miło by było mieć komputer kwantowy w domu nawet ten najtańszy to takie moje dywagacje :).
   • avatar
    Eryk333
    1
    Chciałem jeszcze dopisać że jeśli ta technologia i komputery kwantowe będą kiedyś w sprzedaży to teraz najszybszy i najlepszy PC na świecie mówię o trażniejszej technologi będzie stał w każdym domu co też wstydu nie będzie i też wszystko będzie można na nim robić kwant to jeszcze pieśń przyszłości ale najważniejsze że idzie nowa technologia na razie raczkuje ale jak znam życie wcześniej czy póżniej będą te komputery .
    • avatar
     Użytkownik101
     1
     Wszyscy w to idą
     • avatar
      marek
      0
      @awesome1337 35 lat temu pytałbyś go, po co mu w domu PC. Może lubi grzebać przy nowej technologii?
      • avatar
       SuperTurboUser
       0
       Yyyy, a pójdzie na tym Crysis? ;) No dobra, żarty na bok - trzeba ten sukces Intela opić. :D ;) A zaraz potem zamówić Ryzena. :D
       • avatar
        Obiektor
        -1
        pierwszy komputer poswstal 75lat temu i nikt wtedy nie myslal o graniu na nim chyba ze w pingponga ;) a co dopiero o grach typu metro czy crisis. byly to kolosy ktore zajmowy ponad 100m/2 i nikomu nie byly potrzebne w domu. jak te kwantowki pojda w podobna strone to my dzisiaj nawet sobie nie jestesmy wyobrazic jakie na tym beda powstawac gry. chcialem sie dopisac do reszty komentarzy hey. ach mialem jeszcze dopisac ze jak powiedzmy tak sie stanie do 100lat a juz teraz intel w tym grzebie a amd nie i beda istniec pozniej to amd bedzie fest w tyle w kwantowych komputerach.
        • avatar
         saser
         -1
         Super, że z sukcesami pracują nad komputerami kwantowymi, ale ja się grzecznie pytam: Kiedy Intel odkryje krzemowy proces technologiczny 7nm??

         (To taki sarkazm i uszczypliwość).
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Zastanawia mnie czy naprawdę różnica między 0,4 st. K a 1,1 st. K (takie wartości podaje Intel) ma rzeczywiście duże znaczenie praktyczne. Przecież nadal mówimy o ekstremalnie niskiej temperaturze (-272,05 st. C), której osiągnięcie i utrzymanie pozostaje dużym wyzwaniem.
          • avatar
           grudzio
           0
           Załóżmy, że stworzą działający komputer kwantowy 100 tysięcy razy bardziej wydajny niż najszybszy komputer świata. Wszystko zależy, do czego go użyją i czy dzięki temu nam się poprawi czy pogorszy jakość życia. Czy potrzebujemy takiej technologii? Wg mnie nie, w pierwszej kolejności zajmą się tym, wojsko, rządy i jednostki "badawcze", badające nie wiadomo co a Kowalskiemu powie się, że szukają leku na raka i badają pogodę. Widzę w tym wielkie zagrożenie.
           • avatar
            Anna69
            0
            cześć
            moje gorące zdjęcia są tutaj ...

            http://69chat.club

            tylko 18+
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             @Autorze artykułu, Piotrze Maziarzu, cytuję ciebie: "przetwarzanie informacji bazuje na tzw. kubitach (bitach kwantowych), które mogą przyjąć superpozycję"

             co to w ogóle znaczy? co to za bełkot? superpozycję czego?