• benchmark.pl
 • Mobile
 • Jeśli uważasz, że TikTok to zaraza, to dlaczego pozwalasz na korzystanie z niego dzieciom?
Mobile

Jeśli uważasz, że TikTok to zaraza, to dlaczego pozwalasz na korzystanie z niego dzieciom?

przeczytasz w 2 min.

TikTok błyskawicznie zyskał ogromną popularność. Nie brakuje jednak komentarzy krytykujących go za kontent oraz bezpieczeństwo danych, a właściwie jego brak. Tym razem będzie mowa o tej drugiej kwestii.

iOS 14 potwierdził, że aplikacje mobilne wykorzystują dane ze schowków

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał iOS 14. Premierę zaplanowano na jesień, ale z testowej wersji systemu niektórzy korzystają już teraz. Dzięki jednej z nowości wprowadzonej przez Apple i mającej zwiększać bezpieczeństwo danych użytkowników szybko zaczęło obrywać się wielu aplikacjom. Pojawiły się bowiem materiały pokazujące, iż korzystają one ze schowków. Postępuje tak między innymi właśnie TikTok.

Szybko okazało się, że lista jest zdecydowanie dłuższa i obejmuje aplikacji z najróżniejszych kategorii, także Viber, Reuters, New York Times, Apollo czy mBank.

Nie ma tu powodów do paniki, ponieważ nie jest to dowód, iż wszyscy twórcy i dostawcy usług mają złe zamiary. Przedstawiciele mBank szybko wytłumaczyli o co w tym przypadku chodzi. Podobnie robią również inni.

TikTok gromadzi ogrom danych z telefonu Twojego dziecka

Wyjątkiem okazuje się TikTok, który po lakonicznym wyjaśnieniu zdecydował się na usunięcie tej opcji. Takie działanie zazwyczaj budzi obawy i nawet jeśli w tym kontekście są one nieuzasadnione, to portal niebezpiecznik przywołuje zdecydowanie bardziej niepokojące zachowania tej aplikacji.

Przywoływane są analizy, wedle których TikTok gromadzi dokładne informacje o sprzęcie, dane sieciowe, informacje o zainstalowanych aplikacjach, obecności jailbreaka czy lokalizacji. Jakby tego było mało, TikTok zadbał o opcję zdalnej zmiany tego, co będzie gromadził, długo nie korzystał też z https, ale przewidział opcję pobrania archiwum ZIP z zewnętrznego serwera, rozpakowania i uruchomienia znajdującego się tam pliku.

Natychmiastowe usunięcie TikToka z telefonu doradza grupa Anonymous. Rząd Indii zdecydował się nawet na odgórny zakaz korzystania z tej aplikacji.

Nie korzystasz z TikToka? A Twoje dziecko?

Trudno jest znaleźć w dzisiejszych czasach aplikację, która nie gromadzi danych i nie żąda dostępu do określonych uprawnień. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że robią to na różną skalę, a w przypadku TikToka okazuje się ona ogromna.

Portal określany jest przez niektórych mianem zarazy, szczególnie szeroko komentowane są najróżniejsze challenge. Nie jest przy tym tajemnicą, iż TikTok króluje wśród najmłodszych użytkowników smartfonów. Okazuje się, że rodzice powinni o tym wiedzieć z dwóch powodów, bo niezbyt pozytywnie wypada tutaj i zawartość tego serwisu i bezpieczeństwo danych.

Źródło: niebezpiecznik

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ECRYGIGS
  7
  A co jest ten TikTok? Kiedyś był Pan Tik Tak dla dzieci.
  • avatar
   zeniu
   5
   Jak usłyszałem o aferze z tym programem to odrazu pomyślałem czy przypadkiem nie pochodzi on z Chin. Sprawdziłem i oczywiście pochodzi on z Chin.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Co za tytuł. Tak uważam i nie pozwalam. I co teraz?
    • avatar
     BariGT
     2
     Kolejna platforma szpiegujaca i handlujaca danymi - skąd ta sensacja? Tak swoją drogą po co komuś dane kolesia jedzącego proszek do prania pozostanie na zawsze tajemnicą XD XD
     • avatar
      anzeh
      1
      Pytanie do autora: Jeśli uważasz, że bicie żony jest złe, to dlaczego sam bijesz?
      Takie tytuły to do Faktu albo innego pudelka.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       If you like challenges fix Rubik cube. Tic toc is not a challenge. This is piece of poo.
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Woń mi Chińczykom z Europy!!!!
        Widzicie, co się dzieje w Hongkongu????
        ZABIĆ XI JINPINGA!!!! NATYCHMIAST!!!!