HDD

HGST wprowadza najpojemniejsze dyski twarde - 10 TB w 3,5" nośniku

przeczytasz w 1 min.

Nośniki HGST Ultrastar Archive Ha10 sprawdzą się w profesjonalnych zastosowaniach.

HGST 10TB SMR HelioSeal dysk twardy o pojemności 10 TB

Mieliśmy już dyski twarde o pojemności 8 TB, ale producenci nie spoczywają na laurach i opracowują jeszcze pojemniejsze modele. W ofercie firmy HGST pojawiły się zapowiadane nośniki o pojemności 10 TB, które sprawdzą w profesjonalnych zastosowaniach - np. przy archiwizowaniu danych.

Modele Ultrastar Archive Ha10 10 TB występują w wersjach z interfejsem SATA 6 Gb/s i SAS 6 Gb/s – w obydwóch przypadkach zastosowano talerze o prędkości obrotowej 7200 RPM i bufor o pojemności 256MB. Producentowi udało się zwiększyć upakowanie danych dzięki technologiom SMR (Shingled Magnetic Recording) i HelioSeal (wypełnieniu wnętrza dysków helem, a nie jak zwykle bywa powietrzem).

Nowe dyski oferują o 20% niższy pobór mocy w przeliczeniu na pojemność i o 25% większą pojemność względem konkurencji, dzięki czemu charakteryzują się najlepszym współczynnikiem całkowitego kosztu posiadania (TCO - Total Cost of Ownership). Współczynnik bezawaryjnej pracy oszacowano na 2 mln godzin, a udzielana przez producenta gwarancja trwa 5 lat.

Źródło: HGST

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  2
  W zwiększaniu pojemności na talerz nie widzę problemu, tak samo jak w wypełnianiu dysku helem i wielu innych technologiach wdrażanych w dyski od lat, ale technologia SMR dla mnie stwarza duże obawy i na tą chwilę, jeśli nikt mnie nie przekona jakimiś mocnymi argumentami, to takiego dysku nie kupię na pewno. Jakie to obawy?
  - podniesione zużycie dysku przez ciągłe zapisywanie niepotrzebnych danych
  - co stanie się z danymi kiedy zabraknie prądu, a dysk nie zdążył nadpisać danych w danym bloku (nawet nie będziemy wiedzieć, które dane mogły zostać utracone, bo skąd będziemy wiedzieć, co było nadpisywane)
  - prędkość zapisu kiedy będę kopiował dane na dysk z tego samego dysku, głowica mam wrażenie, że wtedy zwariuje
  • avatar
   kokosnh
   -2
   Wszystko pięknie, tylko nie kupuje się dysków z upakowaniem danych większym niż 500GB na talerz, bo błędy związane z zagęszczeniem danych za zbyt liczne, niż korzyści posiadania 1-go talerza zamiast 2-uch
   • avatar
    davidoff
    0
    10TB ciekawe jaka cena za taką przyjemność 1500zł ? czy więcej ?