Smartfony

Huawei śmieje się z ekranów 4K w smartfonach - „to jedynie obciążenie dla baterii”

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Ekrany 4K to jedynie kolejny chwyt na przyciągnięcie klientów, którym tak naprawdę niczego to nie przyniesie.

Huawei

Producenci smartfonów biorą obecnie udział w wyścigu, w trakcie którego prezentowane nam są urządzenia z ekranami o coraz wyższych rozdzielczościach. Jeszcze chwila i na sklepowych półkach oglądać będziemy modele z wyświetlaczami 4K. Ma to sens? Nie dla wszystkich.

Okazuje się, że za tego typu rozwiązaniem nie opowiada się Huawei. Kevin Ho, prezes działu smartfonów chińskiego producenta, stwierdził w ostatnim wywiadzie, iż ekrany 4K to jedynie kolejny chwyt na przyciągnięcie klientów, którym tak naprawdę niczego to nie przyniesie.

"Na dużym ekranie 4K jest bardzo dobre, ale na smartfonie z wyświetlaczem 5-5,5 cala nasze oczy nie mogą odróżnić tego od 2K."

Jakby tego było mało poruszona została jeszcze jedna kwestia. Kevin Ho przypomina, że tak wysoka rozdzielczość ekranów będzie skutkowała skróceniem czasu pracy smartfonów, a ta już teraz nie jest przecież zadowalająca.

"4K potrzebuje dużo energii, więc jeśli ktoś się na to decyduje musi iść na kompromis. Wyświetlacz 4K w smartfonie może przełożyć się na pół dnia pracy na baterii, a można postawić na 2K i uzyskać dzień pracy, a może i nieco więcej."

Huawei to obecnie trzeci producent smartfonów na świecie, a więc z pewnością są to słowa warte uwagi. Pytanie tylko, czy producent wytrwa na takim stanowisku. Swojego czasu Qualcomm ostro krytykował przecież 8-rdzeniowe procesory, a ostatecznie się z nimi zaprzyjaźnił. Jak zawsze, wszystko wyjaśni się wraz z upływem czasu.

Źródło: gsmarena, fonearena, whatmobile

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rocik
  Dobrze usłyszeć głos rozsądku.
  36
 • avatar
  Konto usunięte
  Zdecydowanie za mało ..... telefon z 16k i 32 rdzeniami oraz Tegrą 10 w quad SLI to jest to o co chodziło cały czas ................. rozmowy stają się wtedy wyjątkowo realistyczne :-D
  14
 • avatar
  prime27pl
  Przynajmniej oni trzezwo podchosza do tematu .
  6
 • avatar
  Konto usunięte
  Kiedyś napisałem komentarz, że taka rozdziałka w telefonach to głupota, a dzieciarnia z benchmarka mnie zminusowała. Kiedy zdanie to wypowiada producent smartfonów to nagle się zgadzają.
  Banda hipokrytów!
  6
 • avatar
  Lightning
  Mam monitor o przekątnej 24 cale, któremu daleko do 4K, a producenci chcą wprowadzać takie rozdzielczości do kilkakrotnie mniejszych smartfonów...

  Miło, że są producenci, którzy myślą podobnie jak ja :)
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak dla mnie już 2K to dużo, a skoro teraz 2K jest w modzie to niedługo będzie 4K, telefon mógłby mieć nawet dla mnie 720p i tak bym różnicy nie widział
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  4K to krzyk rozpaczy koncernów elektronicznych. To jest potrzebne tylko im, bo rynek nasycił się sprzętem FHD i im drastycznie zaczyna spadać sprzedaż, dochody i zyski. Zwróćcie uwagę na to co się dzieje z SONY, wiadomo że dział mobilny przynosi straty, ale również straty maja w dziale produkcji telewizorów. Podobnie będzie w innych koncernach elektronicznych, gdzie jeszcze nie są pod kreską, ale blisko niej.
  Pomysł na 4K jest przedłużeniem pomysłu opierającego się na wciskaniu najpierw sprzętu HD Ready (720p), a następnie przechodzeniu na FHD. To im dało kilkanaście lat tłustych, ale wraz z nasyceniem rynku się skończyło. 4K jest próbą przedłużenia tego pomysłu, a wcześniej było 3D.
  Jednakże FHD był pomysłem korporacji tworzących filmy. Miała to być nowa jakość na nowych cyfrowych nośnikach (BDR i HDDVD). Standard i tak potraktowany na wyrost, ale zakotwiczony w możliwościach zmysłów człowieka, a zwłaszcza wzroku. I tak obecnie dla cieszenia się (w teorii) FHD na 40'' TV musimy siedzieć 1,5m od niego. Praktycznie jest to bliżej, bo 1,5m odpowiada kolorowi zielonemu, a dla czerwonego i niebieskiego stosowne jest 0,7m. Tak nas natura obdarzyła, że czopków czułych na światło zielone mamy 2x więcej. Oczywiście to dotyczy tylko tej części obrazu, który trafia na plamkę żółtą. Czyli całość naszych doznań FHD zamknie się w okręgu ~15cm od punktu TV na który aktualnie patrzymy. Zestawiając FHD z możliwościami ludzkiego wzroku widać, że standard jest już mocno przesadzony. Przecież nikt nie ogląda TV z takiej odległości. Jeśli FHD potrafi przekraczać możliwości percepcji wzroku, to jaki sens ma 4K?
  4K przypomina mocno SACD i skończy tak samo.
  3
 • avatar
  Kropeczka
  A czy da się jeszcze kupić malutki telefon do wykonywania rozmów ?
  Taki do damskiej torebki, żeby zadzwonić np. po taxi, wysłać sms ???

  Nie musi robić kawy i prasować..............
  2
 • avatar
  kerry_sd
  producenci niech się w końcu zaczną ścigać na ilość dni, które wytrzyma bateria... bo to skandal by codziennie ładować smartfona a podobno UE troszczy się o emisję co2 i ograniczenie zużycia prądu...
  1
 • avatar
  TheEquinoxe
  Huawei właśnie sobie u mnie dużo zyskał.

  Imo więcej niż 1080p do smartfona nie ma w chwili obecnej żadnego sensu
  1
 • avatar
  Dragonik
  Tak Xperia mini pro
  1
 • avatar
  limera1n
  ta a za pół roku pojawi się nowy Huawei z ekranem 4K : ]
 • avatar
  Konto usunięte
  Głupie Huawei a 2K to niby nie jest obciążenie dla baterii?!
  -1
 • avatar
  XaRaDaS
  Ja tam widzę zawsze różnicę, ostatnio włączyłem swój stary telefon 2,4" i 8K i porównałem z nowym 4,3" 4k i różnica jest kolosalna, na tym starym wszystkie szczegóły były widoczne, a na tym nowym to taki rozmyty obraz jest. No cóż i bateria na tym 2,4 trzymała tydzień, a na nowym co 1h muszę ładować :D :D :D
  -15
 • avatar
  Konto usunięte
  Smartfon 5,5 cala? Przeciez to juz tablet.
  -26
 • avatar
  Akatzuky
  Polać mu
 • avatar
  Dragonik
  Bo producenci są guru a ludzie myślący a nie lecący za cyferkami się minusuje bo nie mają racji
 • avatar
  COD418
  Bardzo sensownie.
 • avatar
  Konto usunięte
  Historia się powtarza.
  To samo mówiłem przechodząc z S2 na S3 i z S3 na S4 i teraz z Note 3 na Note 4.

  4k - bring it on.
 • avatar
  Kropeczka
  A coś podobnego, bez rozsuwanej klawiatury ?
  i dziękuję @Dragonik :)