Smartfony

IBnGR: smartfony i tablety zdrożeją po wprowadzeniu opłaty reprograficznej

przeczytasz w 1 min.

Z raportu IBnGR wynika, że w przypadku wprowadzenia opłaty reprograficznej na urządzenia mobilne, te mogą podrożeć nawet o 8 proc.

smartfon pieniądze

Już teraz Polska ma prawie najdroższe smartfony w Europie. Z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w przypadku wprowadzenia opłaty reprograficznej na urządzenia mobilne, te mogą podrożeć nawet o 8 proc. To kolejny głos sprzeciwu wobec propozycji zgłoszonej przez ZAiKS.

Przypomnijmy, że opłata reprograficzna ma w zamyśle rekompensować straty ponoszone przez twórców w związku ze zwielokrotnianiem ich dzieł. Obecnie objęta jest nią większość nośników i urządzeń, takich jak dyski twarde, drukarki, papier ksero, płyty CD/DVD itp. Według ZAiKS do tego grona powinny dołączyć smartfony i tablety, jako że umożliwiają one powielanie utworów.

ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) zawzięcie broni swojej propozycji – twierdzi, że ludzie kopiują utwory między urządzeniami, a opłata nie wpłynie na ceny. Główny przeciwnik – ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego) – mówi zaś, że na smartfonach najczęściej słuchamy muzyki z platform strumieniowania (typu Spotify) i to tam należy szukać źródła dochodów dla artystów. Na przykładzie innych krajów europejskich ZIPSEE pokazuje też, że opłata ma faktyczny wpływ na ceny urządzeń.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową postanowił przeanalizować potencjalny wpływ opłaty reprograficznej na ceny produktów nimi objętych. Ze sporządzonego raportu wynika, że nałożenie jej na producentów smartfonów i tabletów faktycznie istotnie mogłaby wpłynąć na ceny tych urządzeń. Najbardziej – nawet o 8 proc. – podrożeć mogą najtańsze tablety i smartfony. Popyt na urządzenia, które dziś postrzegane są jako atrakcyjne cenowo w efekcie mógłby znacząco zmaleć.

Oprócz samych klientów, wprowadzenie opłaty reprograficznej dotknąć może też polskich przedsiębiorców i producentów, będących eksporterami urządzeń mobilnych. Rodzime produkty staną się, według raportu IBnGR, relatywnie droższe na rynkach zagranicznych. „Z kolei importerzy smartfonów i tabletów zmuszeni będą podnieść ceny urządzeń sprowadzanych na rynek polski. Wprowadzenie takiej opłaty spowoduje więc przesunięcie popytu z rynku krajowego do sklepów i hurtowni zagranicznych, które ze względu na niższe ceny staną się bardziej konkurencyjne w stosunku do polskich sprzedawców” – mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, autor raportu.

Źródło: IBnGR

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  ZAiKS, jedne z największych nierobów w naszym kraju. Myślicie, że choć 1% z tego haraczu trafi do twórców? Z pewnością...
  • avatar
   sebastianzola
   5
   A opłaty na długopisy są bo jestem właśnie w połowie przepisywania "Potopu" :)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Zdjęcie z góry newsa wam się rozmazało :D poza tym jakiś link do tego raportu bo tu to konkretów brak? 3 akapity przypominek o zaiks i dwa następne mogące zostać zamknięte w jednym zdaniu.
    • avatar
     kokakoala
     1
     To zwyczajnie skandal. Czyli "artyści" zarabiają na papierze ksero m.in. i innych nośnikach, które kupowane są przez firmy w ogromnych ilościach. Na użytek całkowicie legalny i niezbędny.

     A ja mam zapłacić Hołdysowi, kupując telefon. Na którym słucham muzyki w Google Music, lub Spotify z wykupionymi subskrybcjami. I bynajmniej Hołdysa tam nie słucham.

     NIE!
     • avatar
      MarTum
      0
      I kolejny raz ten nasz wyjątkowy kraj
      • avatar
       XaRaDaS
       0
       A na internety jest to ? bo przecież też można z niego kopiować.
       • avatar
        Łotr1
        0
        ZAIKS i spółka to relikty komuny, które znakomicie wprasowały się w obecną rzeczywistość. Podatek (nazywanie tego opłatą jest kłamstwem) to dojenie bezbronnych ludzi. Potężnie opłacane. Ironią jest to, że w ten sposób wspomagają chińskie sklepy internetowe.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         za tę opłatę możemy podziękować PO. niestety PiS nie lepszy. głosujcie na kogokolwiek, bo ta dwójka liderów nieraz nas zawiodła. oni muszą poczuć niechęć społeczeństwa.