Laptopy

Jaki jest idealny laptop wg Polaków?

przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Intel, idealny laptop oferuje funkcje zbliżone do laptopa typu 2-w-1.

Laptop 2-w-1

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Intel, idealny laptop wg Polaków powinien być wydajny, długo pracować na baterii, szybko się uruchamiać, a do tego być lekki i estetycznie wykonany. Najlepiej też jakby miał dotykowy ekran. Utopia? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są urządzenia łączące wszystkie te funkcje – to laptopy typu 2-w-1.

Wyniki badań potwierdzają prognozy formułowane przez analityków rynkowych. Użytkownicy coraz chętniej sięgają po urządzenia oferujące więcej niż jedną funkcję. Tablety ustępują miejsca phabletom lub smartfonom z ekranem o większej przekątnej, a na rynku komputerów PC coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia 2-w-1 – łączące wydajność laptopa z wygodą i mobilnością tabletu.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że jeśli chodzi o komputery, najważniejsze dla nas są: wydajność, czas pracy na baterii, szybkość uruchamiania się, mała waga oraz estetyka. Aż 85% ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80% badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny było ważne dla odpowiednio: 62 i 51% badanych.

Idealny komputer wg Polaków - infografika
Kliknij, aby powiększyć infografikę

Jako użytkownicy przekonaliśmy się już do dotykowych ekranów, a od technologii oczekujemy coraz więcej. Dwóch na trzech badanych z chęcią korzystałoby z możliwości dotykowej obsługi laptopa, jeśli tylko ich komputer posiadałby tę funkcję. Niechętnie godzimy się też na kompromisy – od komputera oczekujemy maksymalnej funkcjonalności. Aż 55%. ankietowanych, mając do wyboru tradycyjnego notebooka i laptopa z funkcją tabletu, wybrałoby właśnie urządzenie 2-w-1. Dobrze dla kategorii 2-w-1 rokuje również  fakt, że aż 77% respondentów sądzi, że laptop z odłączanym lub obracanym dotykowym ekranem może zastąpić w codziennym użytkowaniu tradycyjnego laptopa lub komputer stacjonarny.

Laptop ASUS 2-w-1

„Urządzenia 2-w-1 to stosunkowo młoda kategoria na rynku. Wszystko jednak wskazuje na to, że jej znaczenie będzie dynamicznie rosnąć. Jak wykazało przeprowadzone przez nas badanie, rośnie liczba użytkowników, którzy oczekują od komputerów wielofunkcyjności, jaką oferują właśnie komputery 2-w-1” – mówi Gabriela Maksymiuk z Intel Technology Polska. „Urządzenia 2-w-1 są kolejnym ogniwem w ewolucji komputerów PC. Są rozwiązaniem stworzonym z myślą o użytkownikach, którzy oczekują od sprzętu nie tylko wydajności, ale także mobilności."

Badania, przeprowadzone niedawno przez Intel Technology na amerykańskich użytkownikach laptopów typu 2-w-1, dowodzą, że ich posiadacze chętnie korzystają z funkcji typowych dla tych urządzeń. Komputery 2-w-1 mogą pracować w trybie laptopa, tabletu, odwróconego tabletu lub namiotu. Przebadani przez Intela użytkownicy przez jedną trzecią czasu pracowali na swoich urządzeniach w trybach niedostępnych w tradycyjnych laptopach. Tryb tabletu był wykorzystywany przez nich przez 11–31% czasu. Użytkownicy chętnie korzystali też z trybu odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami oraz z trybu namiotu.

Źródło: Intel

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  komefserwis
  32
  1. Nie komputer tylko laptop.
  2. Polacy nie umieją kupować laptopów
  3. Bez sensu ankieta bo laptop ma wiele zastosowań
  - każdy kupuje laptopa do różnych celów
  • avatar
   Radical
   7
   Bezsensu takie ankiety i pytania są. Laptop jest przenośnym komputerem a więc muszą w nim być poczynione ustępstwa bo nie da się mieć wszystkie naj a więc w laptopie najważniejsze jest wypośrodkowanie ceny do mocy, wagi i długości pracy na baterii. Co mi z super wydajnego laptopa który wazy tyle co desktop? Co mi z laptopa który działa tydzień na baterii skoro nic na nim odpalić się nie da bo za słaby.
   • avatar
    deseczka
    6
    Wiedziałem od razu na co zagłosują czytelnicy benchmark'a :D
    • avatar
     Spichris
     3
     Strasznie mylący tytuł - komputer (stacjonarny) a laptop to jednak troszkę inna kategoria sprzętu.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Tytuł beznadziejny...
      • avatar
       CESARZ987655
       2
       A o cenę to już nikt nie pyta!?
       • avatar
        Kadzidło
        1
        wydajnosc/szybkosc uruchamiania to chyba ta sama kategoria? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Stacjonarny komputer ma być smukły i długo pracować na baterii? Aha... cza było od razu napisać, że chodziło o lapka a nie jaki jest ulubiony komputer Polaków. ;-) A lapka kupuje się głownie z wygody i lenistwa bo łatwo się z nim przemieszczać, można używać go w wyrze i sraczu. :D Ale poza tym lepiej chyba mieć stacjonarnego klocka.
         • avatar
          scoobydoo19911
          1
          Mój top 10 cech ważnych:
          1. Czas pracy na baterii
          2. Pełna klawiatura
          3. Wygodny touchpad
          4. Ekran o proporcjach 16x10 matowy
          5. Wydajność przynajmniej na poziomie c2q q9400
          6. Kultura pracy
          7. Napęd optyczny
          8. Przynajmniej 4 złącza USB
          9. Złącza VGA, HDMI i RJ45
          10. Wygląd

          Mój własny laptop nie spełnia punktu 3 i 4
          • avatar
           wdowa94
           0
           Komputera czy laptopa w końcu?
           Po co mi wygląd, waga, praca na baterii w komputerze?
           • avatar
            Cyklonus
            0
            Dla Polaków najważniejsza jest cena... Przeciętny Kowalski na drugim miejscu będzie brał pod uwagę pozostałe czynniki.
            • avatar
             Q'bot
             -11
             Idealny nie mógłby być przede wszystkim oparty na Jentelu...
             • avatar
              tomx1989
              0
              Ani nie można zagłosować z androida, ani zobaczyć komentarzy odmiennych od większości hołoty, bo cebulaki zakopią taki komentarz. Mam nadzieję że to tylko przejściowe.
              • avatar
               misiek12_sdz
               0
               Najważniejsza cecha przy wyborze laptopa dla mnie to... kultura pracy. Dalej ustawiłbym praktyczność (wymiary ,masa, praca na baterii, matowy ekran) i cenę. Wydajność to byle i3 wystarczy a wygląd powiązany jest w zasadzie z praktycznością.
               • avatar
                kari777
                0
                pc master race ! :)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Kiedyś uważałem, że ważne są bebechy a reszta to tam kij. Ale odkąd kumpel złamał matrycę zamykając swojego Acera zmieniłem zdanie... Mój ideał to Sony VAIO.

                 Może gorsze ale świetnie spasowane ze sobą komponenty.
                 Duża wytrzymałość baterii.
                 Ergonomia.
                 Fajny design.

                 do grania i tak laptopy się nie nadają a wydawanie 10k na lapka jest totalną głupotą bo za tyle można mieć budżetowy laptop(1000zł), dobry smartfon(1000zł), Ps4(1500zł), TV4k(3000zł) i dobrego kompa (3500zł)...