Ciekawostki

Ile Google płaci Apple za pozostanie domyślną wyszukiwarką w Safari?

przeczytasz w 1 min.

Kwoty liczone w miliardach dolarów rocznie - to cena, którą Google płaci Apple za pozostanie domyślną wyszukiwarką na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka.

Apple się ceni - ale to Google chętnie podbija cenę

Zastanawialiście się, ile kosztuje utrzymanie Google jako domyślnej wyszukiwarki na urządzeniach Apple? Firma z Mountain View poinformowała w ostatnim czasie, że opłata za rok 2021 wyniesie aż 15 miliardów dolarów.

Najbardziej zaskakujące jest jednak to, jak powyższa kwota wygląda na tle opłat sprzed ostatnich lat. Otóż jeszcze 7 lat temu, bo w 2014 roku roczna opłata, którą Apple wyznaczyło Google wynosiła tylko 1 miliard dolarów. Rok temu natomiast było to 10 miliardów dolarów, a zgodnie z przewidywaniami za rok zostanie odnotowany kolejny wzrost do 20 miliardów dolarów.

Z dokumentu opublikowanego przez Google wynika, że to nie Apple narzuca cenę - a sam dostawca wyszukiwarki do przeglądarki. Ogromne wzrosty cen (w porównaniu r/r) wynikają z obawy o przebicie oferty przez konkurencyjny Microsoft.

Współpraca Google i Apple może w ciągu najbliższych lat spotkać się z problemami regulacyjnymi, a w efekcie zmusić Apple, aby to użytkownicy sami wybierali domyślną wyszukiwarkę.

Myślicie, że konkurencja ze strony Bing jest realnym zagrożeniem dla Google? Która strona byłaby bardziej poszkodowana w przypadku zerwania współpracy - Google, czy Apple? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: 9to5mac.com

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gatts-25
  2
  Firefox jest dla mnie priorytetem nawet jak ma wady. 12 lat używania zrobiło swoje ale Chrome czy teraz Edge są dla mnie zapasowymi przeglądarkami kiedy używać serwisów zagranicznych.
  • avatar
   Damian_jo
   0
   Czy ktokolwiek z użytkowników Benchmarka korzysta z innej wyszukiwarki niż Google? Mam 27 lat i odkad pamietam główną wyszukiwarką było Google, lata temu (za czasów dzieciaka) jeszcze Onet który chyba tez wtedy korzystał z Google'a. To samo z przeglądarką - o ile początki były z IE, potem chwilowo Opera i Firefox, o tyle Chrome jest ze mną od Visty.
   • avatar
    gormar
    0
    To jest kompletne przegięcie. Apple i tak zarabia krocie na swoim sprzęcie i usługach, a Google jeszcze im pcha do paszczy tak grubą kasę. Co gorsza, jak ostatnio interesowałem się tym tematem to chodziło o kwotę 3mld dolarów, a teraz słyszę o 15, a może nawet w przyszłości 25mld.

    Już pomijając temat praktyk monopolistycznych to dla Mozilli, która tworzy m. in. FireFox'a z udziałem w rynku wynoszącym niecałe 4% Google płaci 300 mln a dla Safari, które ma 5 krotnie większy udział daje 15mld dolarów. FU Google. :( Jeden monopolista wspiera drugiego.