Nauka

Za pięć lat pogadasz z komputerem jak z kumplem

przeczytasz w 1 min.

Codziennie komunikujemy się z urządzeniami. I choć sterowanie dotykowe czy głosowe wydaje się bardzo intuicyjne, to wciąż wiele brakuje do tego, by nazwać je swobodnym. W niezbyt odległej przyszłości ma się to zmienić.

Naturalne rozmowy z komputerem – mądre głowy z DeepMind idą na swoje, by robić swoje

Reid Hoffman (współzałożyciel LinkedIn) i Mustafa Suleyman (współzałożyciel DeepMind) połączyli siły i powołali do życia firmę Inflection AI. Jej celem jest opracowanie oprogramowania bazującego na sztucznej inteligencji, a umożliwiającego ludziom rozmowę z komputerami w zwykłym, naturalnym języku. Będzie to możliwe za pięć lat – „prawie na pewno”, jak twierdzi Suleyman. 

Inflection logo

Suleyman zaprosił jeszcze do współpracy doktora Karéna Simonyana (kolegę z DeepMind), który będzie pełnić funkcję głównego naukowca w Inflection AI. Panowie znają się od prawie dekady i najwyraźniej musieli odkryć coś, co pozwala im wierzyć w powodzenie tego projektu. Osiągnięcia DeepMind – takie jak skuteczna diagnostyka medyczna czy zwycięstwo z mistrzem Go – stanowią tu dobrą rekomendację. 

O Infelction AI więcej nie wiadomo niż wiadomo, ale i tak brzmi nieźle

Oczywiście wciąż pozostaje wiele niewiadomych w kwestii Inflection AI. Nie znamy właściwie żadnych szczegółów na temat tego projektu – kto konkretnie ma być jego grupą docelową i w jaki sposób osiągnięta ma zostać możliwość swobodnego porozumiewania się z komputerem. Nawet pomimo tego warto jednak przyglądać się temu przedsięwzięciu, bo asystenci w naszych smartfonach i inteligentnych domach zdecydowanie nie są jeszcze wystarczająco sprytni. 

Poznaliśmy za to jedno z istotnych założeń firmy Inflection AI. Hoffman, Suleyman i Simonyan najwyraźniej mają dość pracy w molochach, bo to nowe przedsiębiorstwo ma być możliwie małe. Jak tłumaczą – chodzi o to, by dało się zachować pełną koncentrację i dynamikę działania. 

Źródło: Engadget, CNBC, informacja własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EXT_1
  10
  Eeee tam, ja już lata temu gadałem z komputerem, a nawet z nim piłem %-)
  • avatar
   Barubar24
   7
   Po paru głębszych to nawet ze ścianą da się pogadać.
   • avatar
    Veritatis
    0
    Ta, a Kopernik była kobietą ha ha
    • avatar
     piomiq
     -1
     > Za pięć lat pogadasz z komputerem jak z kumplem
     "prawie na pewno"
     • avatar
      Fiona
      0
      Kurcze to już nawet pójście na flaszkę, się zmieni. Wejdziecie do sklepu i tekst: dla mnie pół litra, dla kolegi power bank.