• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Papież Franciszek zabrał głos w sprawie rozwoju AI - ważny apel dla firm technologicznych
Ciekawostki

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie rozwoju AI - ważny apel dla firm technologicznych

przeczytasz w 2 min.

Sztuczna inteligencja jest odbierana jako ogromna szansa, ale też poważne zagrożenie dla ludzkości. Do dyskusji na temat rozwoju technologii i jej etycznego wykorzystania włączył się papież Franciszek.

Sztuczna inteligencja (AI) to jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się technologii ostatnich lat. Dzięki wykorzystaniu komputerowych algorytmów, istnieje możliwość szybszego i sprawniejszego wykonywania niektórych operacji. Często są to scenariusze, które do tej pory były nieosiągalne dla ludzkości.

Nadal jednak mówimy o stosunkowo młodej technologii, która w najbliższych latach na pewno będzie się rozwijać i ewoluować. Niektórzy obawiają się tutaj nieodpowiedzialnego podejścia, które może doprowadzić do nierównego traktowania i promowania uprzedzeń czy ograniczać prawo do prywatności.

W związku z tym konieczne jest tutaj ustalenie pewnych ram etycznych. Do dyskusji na temat rozwoju AI włączył się papież Franciszek.

Papież Franciszek apeluje w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji

Jakiś czas temu papież Franciszek podjął współpracę z firmami Microsoft i IBM, a więc gigantami branży technologicznej, mocno zaangażowanymi w rozwój AI, której wynikiem było opracowanie inicjatywy Rome Call for Ethics - ma ona na celu pobudzenie dyskusji na temat etyki i sztucznej inteligencji i wzywa, aby technologia była przejrzysta, inkluzywna, odpowiedzialna, bezstronna, niezawodna i bezpieczna.

Współpraca będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłości sztucznej inteligencji, ponieważ firmy technologiczne, organizacje badawcze i liderzy społeczności spotykają się, aby wypracować sposób wykorzystania jej w odpowiedzialny sposób.

Przyjęte zasady mają promować poczucie odpowiedzialności, ale też zachęcać firmy i organizacje do współpracy nad rozwojem technologii w sposób zorientowany na człowieka. Sztuczna inteligencja musi być łatwa do zrozumienia i wytłumaczalna. Pomoże to wzmocnić zaufanie do technologii, dzięki czemu będzie mogła się szybciej rozwijać i przysłużyć się ludzkości w kolejnych zastosowaniach.

Sztuczna inteligencja

Trzeba rozmawiać o rozwoju sztucznej inteligencji

Niektórym może wydawać się dziwne, że głowa kościoła katolickiego odgrywa jakąkolwiek rolę w decydowaniu o rozwoju jednej z najważniejszych technologii ostatnich lat. To jednak tylko początek, bo temat musi być konsultowany z różnymi środowiskami – firmami technologicznymi, organizacjami badawczymi, liderami społeczności czy właśnie przywódcami religijnymi.

Sztuczna inteligencja ma bardzo szeroki zakres zastosowań, więc trudno będzie tutaj opracować główną regulację na temat jej wykorzystania. Patrząc jednak na tempo rozwoju technologii, ale też szanse i zagrożenia dla ludzkości, koniecznym wydaje się chociaż ustalenie pewnych ram etycznych. Dla dobra ludzkości.

Źródło: Intel, Sage Media (foto)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  7
  Papież to sobie może mówić, grozić paluszkiem, ale czy ktoś tym się przejmuje? Nadal trwają wojny, zamachy terrorystyczne wiec to jest osobowość z ktora fajnie zrobić sobie zdjęcie, ale interesy rządzą się innymi prawami. AI będzie rozwijane i pewnego dnia może zaszkodzić swoim twórcom
  • avatar
   slo1q
   3
   To jest już zdecydowanie najwyższy czas, by odsunąć wszelkie religie od spraw, które ich nie dotyczą.
   Niech sobie opowiadają o swoich bogach, do ludzi, których to interesuje.
   Ale odnośnie polityki, finansów, czy technologii, to niech sobie dadzą już spokój.
   • avatar
    Pawel2020
    2
    Witam, papiez czy nie papiez, ale jak ktos chce aby wszystko bylo czytelne, nie psulo sie w miare mozliwosci,nie bylo uprzywilejowanych (czyli np bardzo bogaty vs normalny) i wogóle zeby nie było podziałów na bogaty-biedny itd... to jestem za - a czy to szczere? Tak samo mozna przeswietlic kazdego czlowieka i rozkminiac czy ma jakis interes czy nie w tym co robi nawet w malych rzeczach.Osobiście do Franciszka nic nie mam poza tym ze jest papiezem ;p
    • avatar
     Grundi
     2
     O matko, ale wysyp wyznawców antyklerykalizmu w komentarzach :D
     • avatar
      rafael
      1
      Skutki rozwoju naukowo-technicznego z ostatnich dziesięcioleci są obecnie dobrze widoczne, i oprócz pozytywnych widać też sporo niepokojąco negatywnych, dlatego warto się zastanawiać jak uniknąć zagrożeń gwałtownego rozwoju i masowego wykorzystania Sztucznej Inteligencji. Kryzys Kościoła nie wynika ze złych zasad, niezrozumienia człowieka, ale właśnie ze sprzeniewierzania się jego członków tym zasadom, dlatego jest nadal najlepszym specjalistą w dziedzinie etyki i warto korzystać z jego mądrości w podejściu do problemów jakie powstają w rozwijaniu technologii SI.
      • avatar
       Dekard
       0
       To jest za gruby temat na tak krótkiego newsa. A Watykan lepiej niech się zajmie etyką w swojej organizacji, bo sam nie daje dobrego przykładu.
       • avatar
        kitamo
        0
        "Jakiś czas temu papież Franciszek podjął współpracę z firmami Microsoft i IBM"
        Ze co? zatrudnili go ? :D
        • avatar
         michael85
         0
         Papieżem jest Benedykt XVI a nie Bergolio - biskup Rzymu który wita się z wiernymi słowami "Dzień dobry".
         • avatar
          Spichris
          -1
          Czyżby wyczuli pieniądz nosem? Jeżeli któregoś dnia powstanie w pełni świadoma SI, to zacznie zadawać pytania o sens istnienia, życie po śmieri i inne takie. Wyczuli nadciągającą rzeszę nowych wyznawców i już planują ich ewangelizację
          • avatar
           kitamo
           -2
           Chwila chwila, ludzie którzy są totalnie nieetyczni mają debatowac nad tym jak w sposób etyczny wykorzystać AI i by samo AI było etyczne?

           Sama religia jest juz nieetyczna.
           • avatar
            DariosBiedak
            -3
            Papierz Franciszek musi sie rowniez wypowiedziec na temat rownosci majatkowej i musi poprzec ten pomysl! Zeby nie bylo zadnych nierownosci wszyscy powinni zarabiac tyle samo bez wzgledu na wykonywane stanowisko.
            A dopuki tej rowosci majatkowej nie bedzie to musi zostac uruchomiony dodatkowy strumien pieniedzy na wszelka pomoc sojalna tak zeby nam biednym zylo sie lepiej i godnie.
            A teraz ide z zona i dziecmi na darmowy obiad przygotowany przez fundacje w ktorej pracuja ludzie dobrej woli i wolontariusze i poswiecaja swoj czas zeby tacy jak my nie chodzili glodni.
            • avatar
             bIeblebleble
             -5
             Myślałem, że chce nauczać sztuczną inteligencję o Bogu tak jak wcześniej Watykan chciał nauczać kosmitów jak by przylecieli.
             • avatar
              Dexterr
              -5
              Jeżeli jedna osoba ma urojenia, mówimy o chorobie psychicznej.
              Gdy wielu ludzi ma urojenia, nazywa się to religia.
              Richard Dawkins
              • avatar
               Konto usunięte
               -9
               Niech się zajmie pedofilią a nie technologią, gdyby nie kościół cholera wie jak do przodu bylibyśmy z medycyną i technologią.