Procesory

Overclocker przechytrzył Intela – jest sposób na podkręcanie zablokowanych procesorów

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja procesorów Intel oferuje kilka modeli przeznaczonych typowo do podkręcania. Wygląda jednak na to, że pozostałe modele też można przyspieszyć – overclocker der8auer znalazł prosty trik, który pozwala znacząco poprawić ich wydajność.

Chodzi o modele z dopiskiem K (np. Core i9-12900K), które wyróżniają się odblokowanym mnożnikiem – można go dowolnie zmienić, co pozwala zwiększyć taktowanie i tym samym zwiększyć wydajność procesora. Taka funkcja jest jednak dostępna tylko na płytach głównych Z690.

Tak przynajmniej wygląda teoria, bo overclocker Roman „der8auer” Hartung znalazł sposób na przyspieszenie zwykłych modeli, teoretycznie bez funkcji podkręcania.

Jak podkręcić zablokowany procesor Intel?

No właśnie, zwykłe, nieodblokowane modele (bez dopisku K) też można podkręcić – trzeba do tego wykorzystać funkcję BCLK OC, która pozwala zwiększyć taktowanie procesora poprzez zwiększenie taktowania magistrali BCLK.

Intel Core i5-12400 - podkręcanie procesora
Procesor Intel Core i5-12400 podkręcony do 5240 MHz (40x 133 MHz)

Intel Alder Lake - podkręcanie procesora

W przypadku najnowszej generacji procesorów „niebieskich” jest to o tyle istotne, że magistrala BCLK nie jest powiązana z innymi komponentami i zmiana częstotliwości nie powoduje problemów z działaniem komputera (jak w przypadku poprzednich generacji CPU).

ASUS UEFI - unlock BCLK OC

Jest tutaj jednak pewien problem, bo nie wszystkie płyty główne pozwalają na zmianę taktowania BCLK. Wiadomo, że funkcja odpowiedzialna za zmianę taktowania jest dostępna w high-endowych płytach głównych ASUS Z690 (np. ASUS ROG Maximus Z690 Hero czy ROG Maximus Z690 Apex z oprogramowaniem BIOS 0811). Nie wiadomo czy opcja jest dostępna w jakichś tańszych modelach (na ten moment potwierdzono, że w ASUS ROG Strix Z690-I Gaming WIFI nie jest dostępna).

Słabsze procesory Intela po OC dostają solidnego kopa

Do ilu można podkręcić zablokowane procesory? der8auer sprawdził w ten sposób dwa modele - Core i5-12400 udało się przyspieszyć do 5240 MHz, a Core i5-12600 do 5100 MHz (konieczne było jednak zwiększenie napięcia zasilającego, co skutkowało znacznym wzrostem temperatur - do chłodzenia wykorzystano chłodzenie wodne AiO).

Intel Core i5-12400 i 12600 - wydajność po podkręceniu

Zwiększenie taktowania oczywiście przełożyło się na wzrost wydajności. Szczególnie ciekawie wygląda to w przypadku modelu Core i5-12400, który domyślnie jest dosyć nisko taktowany – w jego przypadku uzyskano aż 33% wzrostu wydajności (!). W przypadku Core i5-12600 było to „tylko” 16%.

Intel Core i5-12400 - wydajność po podkręceniu

W grach przyrost wydajności jest dużo mniejszy, aczkolwiek i tak można tutaj odczuć znaczącą poprawę wydajności.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, odsyłamy do materiału der8auera.

Zablokowane modele jeszcze ciekawszą propozycją

Nie wiadomo czy Intel celowo zastosował taką funkcję (a jeżeli nie, to czy będzie starał się, aby producenci ją usunęli z płyt głównych). Nie wiadomo też jakie płyty główne pozwalają na podkręcanie procesora przez magistralę BCLK. Niewykluczone, że są to tylko drogie, topowe modele z zewnętrznym układem odpowiedzialnym za sterowanie taktowaniem magistrali systemowej.

Mimo wszystko odkrycie sposobu na OC na pewno poprawi atrakcyjność zablokowanych modeli (np. testowanego przez nas Core i5-12400). Można jednak podejrzewać, że jednocześnie zmniejszy to atrakcyjność odblokowanych jednostek, które są dostępne w wyraźnie wyższych cenach.

Źródło: YouTube @ der8auer, foto: all electronics

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Janisz
    24
    Już pędzę do sklepu i kupuję płytę 2x droższą od budżetowego proca, żeby go podkręcić o 33%, co g... i tak naprawdę da, zamiast kupić od razu porządniejszego proca i posadzić go na płycie 3x tanszej od SuperDuperBajerFontannaOCRredy. Chyba że da się to robić na płytach w adekwatnej cenie do ceny proca - w co wątpię. Z owerclockerów zrobiono podobne owce do strzyżenia co z audiofilów - rozsądek został zabity... Podobnie widzę że ten biznes zaczyna traktować graczy PC - dla nich to idiota, który za przysłowiowe 2 FPSy więcej zapłaci 2x więcej... I co gorsza takich też znajdują...
    • avatar
      BariGT
      6
      Na razie funkcja dziala na plytach za 3 kafle XD. Jest niemal pewne, ze nie bedzie dzialac na tanszych gdzie mialoby to jakis sens a znajc pazernosc Intela to zostanie to zablokowane a producenci poszczuci prawnikami. I tyle bedzie ze SkyOC
      • avatar
        royal90
        4
        Ani z niego Overlocker ani nikogo nie przechytrzył. po prostu zajrzał do BIOSu a tam natywnie ASUS dodał funkcje podkręcania. zrobić to mógł każdy ale tylko jeden na to wpadł tak? hmmm, cóż za niesamowita historia...
        • avatar
          kitamo
          3
          " trzeba do tego wykorzystać funkcję BCLK OC, która pozwala zwiększyć taktowanie procesora poprzez zwiększenie taktowania magistrali BCLK."
          Przechytrzyl??
          Przeciez procesor bez K ma tylko zablokowany mnożnik a nie brak możliwości OC.
          • avatar
            DeviLevi
            2
            Fajnie już kupuje płytę za 3k żeby proca 6 rdzeniowego podkręcić...
            • avatar
              Blejd
              1
              Tylko na płytach Asusa od Hero wzwyż póki co i intel i tak to zablokuje.
              • avatar
                Xergoos
                1
                WOW zwiększył magistrale jak 486 no niesamowite, ciekawe czy kontroler dysków i pozostałe komponenty długo na tym wytrzymają bo jak przegiął z magistralą to niestety wszystko na niej leci.
                • avatar
                  devilson131313
                  1
                  Wróciliśmy do czasów kiedy OC wykonywało się przez podbijanie szyny FSB jak na starych Core 2.
                  • avatar
                    gehaes
                    0
                    oc na 12400 nie doda mu dodatkowych rdzeni więc intel racej nie będzie naciskał na wyłączenie oc w biosach. a ludzie teraz łatwiej przełkną wywalenie 1+k PLN na mobo
                    • avatar
                      FunkyKoval
                      0
                      Ze swojego doświadczenia wiem, że pokdręcanie to zabawa, często kosztowna, na produkcyjnym PC nigdy bym nie podkręcił czegokolwiek. Za duze ryzyko, poza tym taki podkręcony CPU czy inny komponent zacznie wcześniej czy później szwankować.
                      To zabawa, kiedyś nawet było zabawnie i fajnie podkręcać, czasami faktycznie można było w miarę bezpiecznie dostać CPU o mocy dużo droższych modeli (mówię o czasach podkręcania np. Celeron 300A) ... ale teraz to nie ma czasu na takie pierdoły, jednak OC to zawsze ryzyko
                      • avatar
                        DariosBitcoin
                        -3
                        Mam nadzieje rze pujdzie za to siedzieć.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Też mi odkrycie, podkręcanie szyną BLCK jest znane od dawna. :P
                          • avatar
                            Obiektor
                            0
                            to chyba nie nowosc