Procesory

Rewolucyjne procesory Intel Atom "Silvermont" znajdą zastosowanie od smartfonów po serwery

przeczytasz w 1 min.

Producent wyjawił nowe informacje o nowych procesorach Atom Silvermont, które są największym skokiem od generacji Bonell

Intel procesory segmenty rynku slajd

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami, koncern Intel wyjawił sporo nowych informacji na temat procesorów Atom „Silvermont”, które znajdą zastosowanie w różnych gałęziach rynku - począwszy od energooszczędnych smartfonów, a skończywszy na wydajnych serwerach.

Nowe układy mają być produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym z zastosowaniem tranzystorów 3D (Tri-gate) i będą bazować na budowie modułowej – na jeden moduł składać się będą dwa rdzenie i pamięć podręczna L2 (do 1 MB). Z kolei wszystkie moduły będą miały dostęp do 2-kanałowego kontrolera pamięci o magistrali 64-bit. Pomimo faktu, iż nowa mikroarchitektura pozwoli na tworzenie nawet 8-rdzeniowych procesorów, to i tak najczęściej będą produkowane modele 2- i 4-rdzeniowe.

Jak już wspominaliśmy, procesory Atom „Silvermont” dostępne będą w różnych wersjach – dla serwerów (Avoton), centrów danych (Rangley), tabletów (Baytrail), smartfonów (Merrifield), a także systemów inteligentnych (ich nazwa kodowa jeszcze nie jest znana). Producent chwali się również, że układy te zaoferują około 3-krotnie większą wydajność i 5-krotnie mniejszy pobór mocy względem obecnej generacji Saltwell.

Warto także zauważyć, iż nowe konstrukcje zostaną wyposażone w nowe instrukcje VT-x2, SSE4.1/4.2 i AES-NI, a także rozszerzoną AVX (wszystkie były już stosowane 32-nanometrowych modelach Westmere).

Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że kolejne generacje Atomów będą pojawiały się co rok zgodnie ze strategią TICK-TOCK - odpowiednio zmniejszenie procesu technologicznego oraz wprowadzenie nowej mikroarchitektury. W przyszłym roku powinniśmy się zatem spodziewać 14-nanometrowych modeli Airmont.

Źródło: Sweclockers, Computerbase

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Intel przespał boom na mobilne urządzenia a teraz swoja drożyzne chce wciskać na siłe opłacając producentów, nie okłamujmy sie ten rynek już jest rozszarpany przez nVidie i AMD więc ta rewolucja może jedynie powalczyć o ochłapy..
  • avatar
   Szymon331
   3
   Ja bym się nie obraził żeby w smartfonacgh zagościła architektura z PCtów.
   Jeśliby tylko udało się układy tak zminimalizować i ograniczyć pobór prądu by bateria dała termu radę to ja jestem jak najbardziej na tak.

   Teraz Atom do androida, iPhone etc, kiedyś może do małego PC dostosowanego do dotykowego ekranu.

   Tysiące aplikacji i gier uruchamianych na smartfonie choćby z czasów Win 98 to byłoby marzenie.
   • avatar
    tanakov
    0
    Czy to jest bliźniacze rozwiązanie do tego które stosuje AMD?
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Intel i architektura modułowa? A przecież fanboje intela tak ją hejtowali w procesorach amd :)