Procesory

Intel Cannonlake - procesory w 10 nm na 2016 rok

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekły pierwsze doniesienia o 7. generacji układów Core.

Intel plany procesów technologicznych
Pierwsze przymiarki do 10 nm rozpoczną się w przyszłym roku

Macie na tyle nowy procesor, że nie planujecie jego wymiany w najbliższym czasie? W takim razie powinniście się zainteresować modelami Intel Cannonlake, których premiera została zaplanowana dopiero na 2016 rok. Do sieci właśnie wyciekły pierwsze informacje o tych konstrukcjach.

Już od jakiegoś czasu Intel wydaje procesory zgodnie ze strategią TICK-TOCK, gdzie TICK oznacza przejście na niższy proces technologiczny, a TOCK wprowadzenie nowej mikroarchitektury. Obecne modele Haswell (Haswell Refresh) bazują na nowej mikroarchitekturze (TOCK), za kilka miesięcy zadebiutuje generacja Broadwell wykonana w niższym, 14-nanometrowym procesie technologicznym (TICK), natomiast na przyszły rok planowana jest premiera generacji Skylake na bazie jeszcze nowszej mikroarchitektury (TOCK).

Oznacza to zatem, że modele o nazwie kodowej Cannonlake (pierwotnie znane jako Skymont) będą bazować na mikroarchitekturze Skylake, ale zostaną wykonane w jeszcze niższej litografii – następna w kolejce jest tutaj 10-nanometrowa technologia. Warto dodać, że pierwsze przymiarki do niższego procesu produkcyjnego planowane są już na przyszły rok.

Na platformę Union Bay mają składać się procesory Core 7. generacji o nazwie kodowej Cannonlake oraz chipsety z serii 200 o nazwie kodowej Union Point. Jeszcze nie wiadomo z jaką podstawką będziemy mieli tutaj do czynienia, ale można podejrzewać zastosowanie LGA 1151 – tej samej, która zostanie wprowadzona przy generacji Skylake. Dodatkowo nowa platforma najprawdopodobniej będzie obsługiwać pamięci DDR4.

Źródło: WCCFTech, DailyTech (foto)

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    17
    Z 14 nm mieli problemy, a co dopiero 10 nm. No, ale ambicja zawsze się chwali.
    • avatar
      Konto usunięte
      8
      Jest taka stara piosenka "All I Have To Do Is Dream ".
      • avatar
        piwo1
        7
        14nm w 2013? a ja myslalem ze teraz mamy polowe 2014 i jeszcze zadnego procka w 14nm. pewnie chodzi o to ze beda mieli technologie 10nm w 2015 a procki wypuszcza w drugiej polowie 2016
        • avatar
          TheDariusz
          6
          Jeżeli AMD nie będzie z nimi konkurować wypuszczając swoje procesowy to na pewno te terminy się pozmieniają.
          • avatar
            Konto usunięte
            2
            Na cholerę te procesory jeżeli ciągle tylko 4 rdzenie w popularnych desktopach i najwyżej 5% przyrostu mocy obliczeniowej.
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Mi to wystarczy. Mam nadzieję, że mój 3570K jeszcze te parę lat pociągnie dopiero za kilka lat jak już będą dostępne wszystkie zapowiadane cuda typu dd4, sata express, dp13, hdmi2 i parę innych to będzie warto wymienić środek kompa. Choć pewnie wtedy zapowiedzą kolejne cuda na kiju. ;-)
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                W zasadzie to dobrze, że na 4 rdzeniach w standardzie Intel pociągnie jeszcze kilka lat. Skończyła się ta bezsensowna wymiana desktopów. Bo tak było do 2008r. - całą platformę desktop trzeba było wymieniać co 2-3 lata, aby nadążała. Teraz może wystarczy i na 10 lat. Na moim poczciwym Bloomfield i7-920 jadę już 5 lat, a z tego co widać z roadmap'y Intela na 3 na pewno jeszcze starczy...
                • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Najlepiej jakby zrobili tak żeby ludzie wymieniali komputery raz na 10 lat i co 10 lat nowa technologia i wzrost wydajności o 50%-70% a nie co 2 lata oferują procesory które sa wydajniesze o 4% ,5% od poprzednich przy dobrych wiatrach.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -7
                    Brawa dla Intela, który wprowadza kolejną rewolucję! A amatorzy z AMD dalej będą siedzieć na 28 nm!
                    • avatar
                      Baleryon
                      0
                      Oj tak, można pociągnąć. Ja na 3570K wskoczyłem z E8400 po chyba 3 latach, i to raczej z kaprysu "a może by tak odświeżyć platformę" niż z rzeczywistej potrzeby...