Procesory

Intel Cascade Lake AP: 48 rdzeni i 12-kanałowy RAM [AKT. porównanie wydajności do Epyc]

przeczytasz w 2 min.

Nowe procesory mają zaoferować bezkonkurencyjną wydajność w segmencie profesjonalnym. Problem w tym, że konkurencja też szykuje coś specjalnego.

Wyścig zbrojeń w segmencie serwerowym nabiera tempa. Firma Intel zapowiedziała właśnie procesory Xeon Scalable z nowej generacji Cascade Lake AP, które mają konkurować z modelami AMD Epyc 2 z generacji Rome (Zen 2).

Pierwsze zaskoczenie to specyfikacja jednostek, bo modele Cascade Lake Advanced Performance mają dysponować nawet 48 rdzeniami i 12-kanałowym kontrolerem pamięci RAM. Gdyby tego było mało, procesory będzie można połączyć w konfiguracje dwuprocesorowe. Producent chwali się, że nowe konstrukcje pozwolą zaoferować bezkonkurencyjną wydajność w segmencie wysokowydajnych obliczeń, chmur i sztucznej inteligencji.

Intel Cascade Lake-AP - wydajność

Według ujawnionych materiałów, podwójna konfiguracja CSL-AP będzie 3,4-krotnie wydajniejsza w teście linpack i 1,3-krotnie w teście Stream Triad względem konkurencyjnej konfiguracji z dwoma modelami Epyc 7601 (64 rdzenie/64 wątki – testy przeprowadzono przy wyłączonym SMT). W porównaniu do dwóch modeli Xeon Platinum 8180 (56 rdzeni/56 wątków – testy przeprowadzono z wyłączonym HT) wzrost wydajności ma być nawet 17-krotny.

Intel Cascade Lake-AP - wydajność

Warto jednak zauważyć, że modele Cascade Lake AP tak naprawdę mają wykorzystywać dwa połączone jądra krzemowa z 24 rdzeniami i 6-kanałowym kontrolerem pamięci RAM (decyzja wydaje się dosyć zaskakująca, bo jeszcze niedawno producent wyśmiewał łączoną strukturę w konkurencyjnych modelach AMD Epyc). Rdzenie połączono tutaj za pomocą struktury Mesh, a obydwa jądra komunikują się za pomocą magistrali UPI (Ultra Path Interconnect).

Premiera procesorów Cascade Lake Advanced Performance została zaplanowana na przyszły rok, ale szczegóły na temat dostępności jednostek nie zostały ujawnione. Nie wiadomo też z jakiej podstawki i płyt głównych będą korzystać nowe układy (możemy tutaj być prawie pewni wprowadzenia nowej platformy).

Aktualizacja 12.11.2018 10:30

Intel Cascade Lake AP vs 2x AMD Epyc 7601

Intel ujawnił kolejne porównania wydajności względem konkurencyjnej platformy. Jaką przewagę zaoferuje nowy Cascade Lake AP nad dwoma układami AMD Epyc 7601?

  • Linpack (algebra liniowa) - do 3,4x
  • Stream Triad (przepustowość pamięci) - do 1,3x
  • MILC (chromodynamika kwantowa) - do 1,5x
  • WRF (prognozowanie pogody) - do 1,6x
  • OpenFOAM (obliczenia dynamiki płynów) - do 1,6x
  • NAMD (APOA1) (dynamika molekularna) -  do 2,1x
  • YASK (ISO 3DFD) (wysokowydajne obliczenia) - do 3,1x

Wzrost wydajności wygląda konkretnie. Warto jednak mieć na uwadze, że AMD niedawno zapowiedziało nową generację procesorów Epyc, które mają zaoferować 2-krotnie lepsze osiągi - w takiej sytuacji przewaga Intela nie wydaje się już taka pewna.

Źródło: ComputerBase, AnandTech

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ciekawski_
    7
    Co by nie mówić, widać jak na dłoni, że Intel na serio obawia się konkurencji ze strony AMD.
    A tak przy okazji. Jeszcze niedawno Intel wyśmiewał "sklejki" a teraz uznaje je za "TopEnd" swojej oferty. Ciekawe czy ktoś jeszcze w branży, bierze na poważnie to co mówią przedstawiciele tej firmy?
    • avatar
      DaviM
      5
      Inconsistent Performance from Glued-together Desktop Die...

      Kto to napisał? Skąd ja to znam?

      Aha, to Intel napisał 1,5 roku temu o prockach AMD Epyc...
      • avatar
        sn00p
        4
        Takie procesory dla mnie to tylko i wyłącznie ciekawostka do poczytania. 28 rdzeniowy Xeon® Platinum 8176 z 2017 kosztuje 10K$ więc jak w 2019 pojawi się Cascade Lake AP to cena będzie pewnie na poziomie 15K$+ Kosmos :)
        • avatar
          Kapitan Nocz
          2
          Gimby nie znają ale taka historia juz miała miejsce, kiedyś gdy AMD jako pierwsze wypościło procesor dwurdzeniowy Athlona 64 X2, a Intel wtedy gonił sklejkami z dwóch Pentiumów 4 nazywając to Pentium D. AMD wtedy święciło triumfy, sprzedając swoje procesory po 2tys zł (Athlon X2 4800) :) tak, tak AMD też się kiedyś ceniło ale Intel dojechał ich architekturą Core i sie skończyło, ale przez chwile wyglądalo to tak:

          cytat z testu z 2005r
          "Zauważcie, że najdroższy dwurdzeniowy Pentium D jest tańszy od najtańszego dwurdzeniowego Athlon 64 X2 4200+ (537 dolarów przy zakupie 1000 sztuk). Jednocześnie, najtańszy Athlon 64 X2 jest dwukrotnie droższy od najtańszego Pentium D. Takiej sytuacji jeszcze na rynku nie było, że układy AMD są droższe od procesorów Intela!"

          Tak, że czuję, że jak jeszcze trochę pożyję to takie roszady zdarzą się jeszcze kilka razy między tymi firmami.
          • avatar
            Marek1981
            1
            i to w wszystko w 14nm procesie produkcji:) oj będzie się działo.
            • avatar
              davidoff
              1
              hmm za jakiś czas myśle że 4 rdzenie /8 wątków do gier może być za mało skoro tak się rozpędziło AMD a teraz intel widzę że idzie w ślad.

              Siedze na i7 4770K od 2013 i się zastanawiam czy dostałbym duży przyrost do gier przy wymianie na i7 9700K ewentualnie dorzucę te 700zł do i9 9900K
              • avatar
                DragonRed
                1
                Ciekawe w jaki sposób oni chcą tym konkurować bo coś nie widzę tutaj konkurencji dla Epyc 2 w postaci tych procesorów.Niestety gdy ma się technologię produkcji , której lata świetności właśnie mijają z młodym pokoleniem nie ma szans zwłaszcza na polu serwerów gdzie wydajność na Watt jest najważniejsza.Przy takiej ilości rdzeni u Intela to i tak można być pod wrażeniem bo dokonali tego na starej litografii 14nm z wieloma plusami.
                Jestem pełny podziwu bo Intel wie doskonale jak się skończy to starcie z Epyc 2 ale w końcu jest liderem rynku więc musi pokazać , że nawet w przegranej sprawie można próbować dokonać niemożliwego.
                Jeżeli to prawda to mamy odpowiedź ile kanałów pamięci będzie obsługiwać Epyc 2 i wygląda na to byśmy mieli do czynienia z 16-kanałową obsługą pamięci przez jeden procesor serwerowy.Układa się to w całość i Threadripper zapowiada się być z 8-kanałową obsługą pamięci a Ryzen z 4-kanałową obsługą pamięci DDR4.
                Intel w ten sposób ujawnia jak mocny będzie Epyc 2 więc 64r/128w jest teraz jak najbardziej możliwe.
                • avatar
                  dragzor
                  1
                  Piszą tylko o rdzeniach. W tym procku nie ma HT! Suche rdzenie, gdzie się chwalą szybszą wydajnością w apce o 30% od EPYC. Gdzie EPYC miał wyłączone SMT. Ogólnie spoko. Niech się dzieje.
                  • avatar
                    Silver
                    0
                    AMD robiło wincyj rdzeniuf to Intel teraz wyncuj kanauf... Dziwny ten przeskok, bo ledwie odeszli od triple-channel (przynajmniej w konsumenckich konstrukcjach). Obecnie są na tyle pojemne moduły, że spokojnie można by zastosować na czterech bankach quad-channel.
                    • avatar
                      BonzoCLS
                      0
                      Boze ile to bedzie kosztowalo kasy :D
                      • avatar
                        kitamo
                        0
                        Tak ostatnio zastanawiałem się dlaczego przestaje mnie w ogole interesować to co dzieje się na rynku CPU i chyba dochodze do wniosku ze jest jeden wielki burdel i brak zdecydowania w tym w którą strone nalezy isc.
                        Biorąc pod uwagę obecny procesor jaki posiadam to następne 4 lata i tak spędzi w mojej budzie ale obecnie to co dzieje się na rynku włącznie z cenami procesorów to jakis absurd.
                        • avatar
                          Chiny_X
                          0
                          Te testy porównawcze to gdzieś były i okazało się, że Intel wyłączył HT w AMD.
                          • avatar
                            szydas
                            0
                            Super porównanie: procesor, który może będzie w przyszłym roku, na jakiejś może innej podstawce, z jakimś innym chipsetem do konretnego, działającego, dostępnego modelu. Ale za to ma być szybszy wiele razy.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              To nie będzie pierwszy raz kiedy Intel wsadza 2 rdzenie pod jedną blachę.

                              Pierwszy raz się zaczęło, kiedy AMD wydało procesor dwurdzeniowy. Wtedy Intel też wydał dwurdzeniówkę, problem w tym że to były 2x procesory pod tą samą blachą, co gorsza połączone ze sobą przez FSB, czyli przez nóżki na obudowie :D
                              teraz robią coś podobnego. ciekawe w jaką podstawkę to wsadzą, czy im pinów wystarczy :)