• benchmark.pl
 • Komputery
 • Intel chce uwolnić interfejs Thunderbolt 3 - skuteczna recepta na upowszechnienie standardu?
Komputery

Intel chce uwolnić interfejs Thunderbolt 3 - skuteczna recepta na upowszechnienie standardu?

przeczytasz w 1 min.

Thunderbolt został opracowany przez firmy Apple i Intel, ale do tej pory nie był aż tak popularny. Wkrótce może się całkowicie zmienić.

Interfejs Thunderebolt przyniósł sporą rewolucję w komunikacji urządzeń komputerowych, ale jego wykorzystanie obecnie jest dosyć problematyczne – konieczne jest bowiem zastosowanie odpowiedniego kontrolera oraz uiszczenie opłaty licencyjnej. Intel pracuje jednak nad rozwiązaniem tych problemów, co powinno przełożyć się na upowszechnienie owego standardu, a być może też niższe koszty samych urządzeń.

Plany na przyszłość ujawnił Jason Ziller, a więc dyrektor ds. marketingu standardu Thunderbolt firmy Intel. W przyszłym roku producent chce uwolnić standard Thunderbolt 3 z opłat licencyjnych, dzięki czemu kontrolery będą mogły być produkowane również przez inne firmy (do tej pory takie kontrolery wydawał tylko Intel). Gdyby tego było mało, planuje on również zintegrować taki interfejs w swoich nadchodzących procesorach.

Ziller twierdzi, że obydwa pomysły powinny przełożyć się na upowszechnienie standardu, a także niższe koszty urządzeń oraz przewodów. W przypadku kompaktowych laptopów, zintegrowanie kontrolera powinno przełożyć się również na odchudzenie konstrukcji.

Thunderbolt 3

Trzecia wersja Thunderbolta wykorzystuje złącze USB typu C i pozwala nie tylko korzystać z nośników danych, ale też przesyłać obraz, zasilać urządzenia, a nawet podpiąć desktopową kartę graficzną do kompaktowego laptopa. Być może w przyszłości jedynym używanym interfejsem będzie właśnie Thunderbolt. Co myślicie o takim rozwoju branży?

Źródło: Wired, DigitalTrends (foto)

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Zamiast wyprodukować karty PCI-Express z kilkoma portami Thunderbolt 3, to "biedny" Intel znowu zmuszasz ludzi do wymiany połowy sprzętu (chociaż nie ma najmniejszej potrzeby).

  Dlatego wkurzyłem się, w tym tygodniu udostępnię zmodyfikowane BIOS-y (UEFI) do wszystkich starszych płyt głównych ASUS-a (ponad 120 modeli) z dodaną obsługą M.2 NVMe v1.2 (pod bootowalne systemy).

  Niech się nauczą jak to się robi - i będzie całkowicie za FREE!
  • avatar
   xchaotic
   4
   Ja tam jestem fanem eGPU, jak Thunderbolt bedzie za darmo, to zewnetrzna obudowa do GPU bedzie w cenie zasilacza (a nie tak jak teraz ze kosztuje drugie tyle co GPU)
   • avatar
    kokosnh
    2
    nie mam nic przeciwko, chciałbym aby szybko spopularyzowały się kieszenie na szybkie dyski nvme M.2 z TB 3, aby wykorzystać ich potencjał.
    • avatar
     batchmax
     0
     ...z UCB 3.1 C jest delikatny problem. Większość fizycznych implementacji (okablowanie/port) jest dość delikatna. Połączenie jest znacznie delikatniejsze i ze względu na mechaniczną charakterystykę podatniejsze na przerwy w sygnale niż np Thunderbolt 1 / 2 albo USB 3.0. Milo by było gdyby pojawiła się jakaś aktualizacja standardu podnosząca wytrzymałość tego połączenia lub gdyby producenci wymyślili dodatkowe metody zabezpieczania takich połączeń (jak małe zatrzaski lub dodatkowe prowadzenia kabla w port itp.)
     • avatar
      Pogromca blacharni Pro
      -2
      Rozwój w dobrą stronę jest zawsze mile widziany. Byle z zachowaniem wstecznej kompatybilności.
      • avatar
       darioz
       -11
       Thunderbolt to przyszłosć i wreszcie przestarzałe USB zniknie raz na zawsze.