Procesory

8-rdzeniowy procesor Intel Coffee Lake odnaleziony w bazie 3DMark

przeczytasz w 1 min.

Intel rzeczywiście szykuje się do ofensywy w średnim segmencie - wcześniej pojawiły się tutaj 6-rdzeniowe modele, a teraz planowane są 8-rdzeniowe.

Jakiś czas temu pojawiły się plotki, jakoby Intel planował wydać 8-rdzeniowe procesory Coffee Lake. Wygląda na to, że miały one w sobie ziarnko prawdy i producent rzeczywiście pracuje nad takimi układami – w bazie 3DMark odnaleziono pierwsze wpisy ujawniające procesor.

Ujawniony procesor to tak naprawdę próbka inżynieryjna (stąd oznaczenie Genuine Intel CPU 0000 @ 2.20GHz). Dokładna specyfikacja nie jest nam znana – wiadomo, że dysponuje on 8 rdzeniami/16 wątkami o taktowaniu 2,2 GHz (finalnie powinno ono być wyższe).

Intel Coffee Lake - 3DMark

Dużo ważniejszy jest fakt, iż mamy do czynienia z procesorem z generacji Coffee Lake. Może to wskazywać, że Intel planuje rozbudowę mainstreamowej platformy (już z nowym chipsetem Z390?) i wprowadzenie do niej wydajniejszych jednostek. Czyżby zadziałał tutaj efekt presji, jaką wywarły konkurencyjne modele AMD Ryzen?

Źródło: VideoCardz

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Chong-li
    18
    Konkurencja odbija się dobrem dla nas konsumentów,nie trzeba być fanbojem jednej firmy tylko kupować to co lepsze w działaniu i bardziej wydajne dla naszego portfela,nie ważne czy to produkt Intela,Nvidii czy Amd mądry człowiek powinien kierować tam swoje pieniądze gdzie jest tego sens.
    • avatar
      Dudi4Fr
      1
      No w końcu, jedziemy ostro z tym z tym koksem! Nie ma to jak prawdziwa konkrecja na rynku.

      Po 10 latach (Q6600 - 7700K) siedzenia na 4 jajkach Intel w końcu się obudził kiedy konkrecja wali do drzwi. Jak by jeszcze zaczęli lutować procki...
      • avatar
        Finear
        1
        imo jeżeli bedzie potrzebny nowy chipset to w porzadku
        nikt rozsądnie nie bedzie zmieniał 8700k na 8c
        • avatar
          Geralt
          -1
          Jesli jednoczesnie nie zejda z procesem albo z czestotliwosciami, to bedzie ladnie gotowal sie, szczegolnie w wygluszonych obudowach. Problem z grzejacym sie, zaglutowanym intelem wydaje mi sie spory i tym chetniej przywitam w moim domu amd refresh. Jesli zapowiedzi ktore dzisiaj slyszymy beda prawdziwe to w grach roznica zmniejszy sie miedzy intelem a AMD (jedyna wada AMD, ze nie bylo to tpowe rozwiazanie do gier), do tego AMD nie podkrecone do maksa jest bardzo chlodne w stosunku do Intela. Ale nie ma co wyprzedzac faktow. Najchetniej co prawda kupilbym Ryzen 3 juz w zupelnie nowym procesie, ale do Ryzena 3 prawdopodobnie nie doczekam, wiec jest duze prawdopodobienstwo, ze za poltora miesiaca bede skladal zestaw na ryzenie 2. Szkoda tylko, ze sa tak chore ceny pamieci i karty graficznej. Nie wierze w szybka poprawe sytuacji co do cen, ale o ile pamiec i tak bede musial kupic, to karte graficzna przeloze ze starego kompa (GTX 970) i poczekam co bedzie dziac sie na rynku.
          • avatar
            kola01
            -3
            To może być jakaś mobilna odmiana. Stąd niższe taktowanie.
            • avatar
              piwo1
              0
              pytanie najwazniejsze. jaka plyta glowna bo tego w artykule nie ma. czy obecna lga1151 dla wszystkkich cywilnych prockow intela (do i7-8700k) czy profesjonalna lga2066 dla prockow ktore juz sa 8 rdzreniowe i wyzej. w tym drugim przypadku oferta dla nikogo.a jesli to na lga1151 to pytanie jak ta platforma wytrzyma obciazenie pradowe. chyba nikt tej platformy nie projektowal dla 16 watkow. jak domowi tiunerzy zaczna krecic na lga1151 16 watkow na 5ghz bo przeciez kazdy coffylake sie na tyle kreci, kazdy tjuner to wie to plyty zaczna padac jak muchy.
              • avatar
                Gatts-25
                0
                Jedno jest pewnie ,że jak INTEL pobawi się w Świętego Mikołaja już teraz to i7/i9-9700k będzie pasował do płyty Z370 ale z ograniczeniami w OC i dopiero Z390 będzie mogło z nich wyciągnąć maksa ze względu na możliwości i głów takiego podkręconego potworka.
                i7-8700k dalej będzie reprezentował wysoką półkę ale w najniższej części dla Mainstreamu.
                Teraz jest czas oczekiwania na premierę R5 2600x i R7 2700x ponieważ od ich możliwości do kręcenia oraz wydajności zależy o ile taniej będzie musiał sprzedawać swojego nowego 16wątkowca po raz pierwszy na rynek Mainstream taki INTEL.
                Guru3d zrobiło fajny test i widać już na APU R5 2400G o ile spadało opóźnienie względem pierwszej generacji RYZEN a przecież ten APU to taka wersja "Jeden i jedna trzecia" i dopiero RYZEN+ będzie prezentował taką wersję "Półtora".