Procesory

Intel nadal ma problemy z produkcją 14 nm procesorów - sytuacja dotknie producentów laptopów

przeczytasz w 1 min.

Dostępność procesorów miała wrócić do normy, ale producenci laptopów wskazują na coś innego. Sytuację może więc wykorzystać konkurencja.

Niewystarczająca podaż i problemy z dostępnością procesorów Intel rok temu mocno wpłynęły rynek komputerów i laptopów. Sytuacja miała wrócić do normy, ale niestety tak się nie stało.

Niewystarczająca dostępność procesorów Intel

Jak informuje serwis DigiTimes, Intel nadal boryka się z problemem niewystarczających mocy produkcyjnych dla procesorów wytwarzanych w 14-nanometrowej litografii (warto bowiem zauważyć, że niedawno pojawiły się tutaj nowe mobilne układy Comet Lake-U/-Y, a niebawem mają zadebiutować desktopowe Core X i Comet Lake-S).

Problemy z dostępnością procesorów najbardziej miały dotknąć producentów laptopów – wielu z nich podobno jest zmuszona do przełożenia rynkowej premiery nowych urządzeń na przyszły rok. Odczują to również klienci, którzy byli zainteresowani zakupem takich konstrukcji.

Trudną sytuację Intela może wykorzystać konkurencja. Już teraz się mówi, że z jednostek AMD będą korzystać nowe urządzenia Microsoft’u (a na tym pewnie się nie skończy).

Źródło: DigiTimes

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biesz
  6
  A ja po 12 latach używania wyłącznie Intela zaryzykowałem składając niedawno platformę na AMD. Tak, trochę się cykałem ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Procek śmiga aż miło. Czekam jednak na nowy proces technologiczny od Intela bo można ich lubić lub nie ale potrafią wyciskać ze swojej architektury ostatnie soki. Fajnie, że w końcu coś się ruszyło się na rynku. Nie ma nic lepszego niż zdrowa konkurencja.
  • avatar
   Dragonik
   5
   Jak to mają problemy z 14nm, skoro klepią to już od paru lat?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Po raz pierwszy od wielu lat, AMD zyskało jako takie zaufanie producentów komputerów. Oby tylko AMD czegoś po drodze nie zepsuło.

    Jednak jeśli chodzi o Intela, mają co prawda problem z realizacją zamówień, ale nadal produkcja Intela jest ogromna w porównaniu do AMD. Intel nadal jest największym producentem chipów. Ze zbytem też nie będą mieli problemów. Jednak mogliby w końcu powypychać zapasy magazynowe, szczególnie te z linii najbardziej energooszczędnej bo to już takie crapy, że wkrótce nadadzą się tylko na przemiał.

    co do problemów z 14nm, to nie do końca tak. Intel robi co może, aby się przestawić na 10nm, więc czy chce czy nie, musi zatrzymać część linii 14nm aby je przerobić na 10tki. Druga kwestia, w samych liniach 14nm też grzebią, bo dodają kolejny '+' do technologii.
    Sumarycznie nie jest to złe, ale niestety ogranicza skalę produkcji.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     danieloslaw1
     2019-09-25 09:32
     to juz nawet nie jest śmieszne. powoli robi sie to tragiczne. oby w 2020 sie ogarneli i wydali dobre procki bo nikt nie chce monopolu w drugą strone. czyli monopolu amd

     Akurat o to się nie martw. Intel nawet z "problemami produkcyjnymi" nadal produkuje grubo więcej, niż TSMC i GF razem wzięte (sumarycznie 3cie miejsce). AMD nie jest w stanie zasypać swoją produkcją całego popytu, więc Intel nadal ma zbyt na swoje produkty.

     Problemem intela jest to, że nadal grzebią się z chipletem. Pokazali kilka slajdów, coś tam robią w labie, i nie wiadomo kiedy to zobaczymy na półkach w sklepie. To że robią monolity powoduje, że mają niski uzysk (w porównaniu do AMD), więc nie mogą zbyt bardzo zjechać z ceną z powodu wyższych kosztów produkcji. I tak niestety będzie bardzo długo. Wg. mnie Intel równolegle z wdrażaniem swojego 10nm, powinien ostro popracować nad nową architekturą, i przejść na chiplety. Uważam że dla intela ważniejszy jest chiplet niż 10nm. ale czy intel tak uważa?

     w kierownictwie intela widać też dosyć ostre zmiany. ciekawe jaki będzie tego skutek.
     • avatar
      r_e_s_e_t
      -1
      Szkoda, że AMD nie ma mocniejszych procków mobilnych, tylko jakieś nieskonapięciowce U. Przydałby się bardzo 8-core 50W. Coś na miarę i9H.
      • avatar
       mjwhite
       -5
       "Trudną sytuację Intela może wykorzystać konkurencja"

       Nic nie wykorzysta, sami mają za mało chipletów z TSMC.
       • avatar
        mjwhite
        -6
        "Trudną sytuację Intela może wykorzystać konkurencja"

        Nic nie wykorzysta, sami mają za mało chipletów z TSMC.
        • avatar
         danieloslaw1
         -6
         to juz nawet nie jest śmieszne. powoli robi sie to tragiczne. oby w 2020 sie ogarneli i wydali dobre procki bo nikt nie chce monopolu w drugą strone. czyli monopolu amd
         • avatar
          mjwhite
          -6
          ...