Procesory

Procesorowe plany wydawnicze Intela na 2014 rok - będzie się działo!

przeczytasz w 2 min.

W tym roku czeka nas jeszcze kilkanaście premier nowych procesorów Intela - dla rządzeń mobilnych, komputerów stacjonarnych i serwerów.

TSMC fab zdjęcie

Do sieci wyciekły plany wydawnicze koncernu Intel, które ujawniają tegoroczne premiery procesorów – począwszy od segmentu mobilnego, przez komputery stacjonarne, a na topowych konstrukcjach dla serwerów kończąc. Przyjrzyjmy im się bliżej, bowiem zapowiada się bardzo pracowity rok dla producenta...

Jeszcze w lutym czeka nas premiera procesorów Xeon E7 2800 V2, 4800 V2 oraz 8800 V2 „Ivy Bridge-EX”, a więc topowych modeli dla 4- i 8-procesorowych platform serwerowych. W zależności od wersji zaoferują one 6 – 15 rdzeni i 12 – 37,5 MB pamięci podręcznej L3, a także kompatybilność z obecnymi płytami głównymi i wyższą efektywność energetyczną. Będą to zarazem najwydajniejsi przedstawiciele generacji Ivy Bridge.

Intel IDF 2013 prezentacja urządzeń zdjęcie

Nieco później, bo na targach Mobile Word Congress 2014 zostaną zaprezentowane układy Atom Z3000 „Bay Trail-T” dla tabletów z systemem operacyjnym Android oraz nowa generacja Atom „Merrifield” dla wydajniejszych smartfonów i tabletów. Modele te zostaną wyposażone w  22-nanometrowe rdzenie Silvermont, a producent chwali się wyższą wydajnością i niższym poborem energii elektrycznej w stosunku do poprzedniej generacji Clover Trail+.

Intel Quark X1000 procesor zdjęcie

Na przełomie marca i kwietnia powinniśmy się spodziewać dwóch istotnych premier – odświeżanych modeli Atom „Bay Trail-M Refresh” dla laptopów oraz bardzo energooszczędnych układów Quark X1000 dla urządzeń typu wearables i „inteligentnych” identyfikatorów.

Intel Haswell procesor zdjęcie

Kwiecień upłynie pod znakiem premiery odświeżanych modeli Haswell Refresh w wersji dla urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych oraz ich odpowiedników dla serwerów Xeon E3-1200 V3. Nieco później powinny również się pojawić płyty główne bazujące na nowych chipsetach z 9. serii.

Intel Core i7 procesor zdjęcie

Trzeci kwartał to z kolei debiut topowych procesorów Core i7 „Haswell-E” dla komputerów stacjonarnych oraz ich odpowiedników Xeon E5-1600 V3 i E5-2600 V3 „Haswell-EP” dla serwerów. Platformy te wprowadzą również nową generacją pamięci DDR4.

Intel CEO Brian Krzanich - prezentacja urządzeń z procesorami Atom

Nieco później pojawią się układy Atom „Moorefield”, które znajdą zastosowanie w wydajniejszych smartfonach i tabletach. Tak naprawdę będą to następcy serii „Merrifield” z wbudowanymi modelami TD-LTE i TD-SCDMA.

Intel IDF 2013 prezentacja Doug Fisher

Nieoficjalnie wiadomo, że już w listopadzie powinna nastąpić premiera układów Atom „Cherry Trail” z rdzeniami Airmont wykonanymi w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Konstrukcje te znajdą zastosowanie w tabletach, laptopach i słabszych komputerach stacjonarnych, lecz jeszcze nie wiadomo o nich zbyt wiele – na pewno możemy liczyć na wyższą wydajność i niższy pobór mocy.

Intel plany wydawnicze procesorów na 2014 rok slajd

Bieżący rok zapowiada się więc bardzo interesująco, bowiem oprócz premier odświeżanych modeli, pojawią się również całkowicie nowe konstrukcje. Już jesteśmy ciekaw co przygotuje dla nas producent w 2015 roku ;)

Źródło: VR-Zone, Intel

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  57
  Nowe chipsety z okazji refreshów z taktami wyższymi o 100 Mhz. Innowacyjność pełną gębą.
  • avatar
   Detrioux
   8
   Jedyne w tym artykule co mnie zaskoczyło to 14-nm procesor. Jest to duże osiągnięcie i chyba tyle .
   • avatar
    vitapy
    1
    Przyznam, że czytając te zapowiedzi ( ciekawe dla Atom-a na którego czekam i Xeon ), to nie wiem czy nie lepiej by było, żeby AMD przerobiło swój dekoder w APU na ARM i odpuściło sobie x86, a urząd antymonopolowy podzielił intela na konkurencyjne firmy x86, może byśmy zobaczyli w końcu rozwój rodzin procesorów dla desktopów. Tu nie ma nic nowego, podobnie jak dla FX w AMD jest pusto.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Ale czy to wina takiej firmy, że jest jedyną na rynku bo inne sobie poupadały? Jeżeli będę jedynym na świecie hodowcą i treserem różowych koników polnych to państwo ma prawo rozwalić moją firmę? Przypuśćmy, że w Polsce działa tylko Orlen i co podnosi ceny do 25zł za litr? To faktycznie, wszyscy przerzucą się na rower i Orlen upada w ciągu miesiąca. Gdzie tutaj więc logika, żeby aż tak podnosić ceny? Oczywiście wiadomo, że monopol zawsze sprawi, że ceny będą wysokie, ale jakim prawem rozbijać prywatną firmę?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      DDR4 jak miło! Co na to AMD ze swoimi topowymi prockami na desktopy? Pojawi się kiedyś nowa seria FX? :(
      • avatar
       OBoloG
       0
       Mnie się wydaję że AMD czeka aż się dorobi na konsolach i dopiero zainwestuje w serie procesorów na którąś z podstawek obecnie nie ma sił i środków na konkurencje w sektorze performance to wzięło się za zapewne mniej kosztowne rozwijanie APU. Gdyby niegdyś nie bardzo dobre posunięcie dzięki któremu przejęli ATI jej pracowników i technologie to dzisiaj mogliby już być bankrutem. Ja im życzę jak najlepiej ale z mojego FX-8150 nie jestem zbyt zadowolony tyle że w zimie ogrzewa mi mieszkanie.
       • avatar
        Ruter19
        0
        I juz sie wkurzylem ja tu na kompa fortune wydalem a tu DDR 4 wchodzi :/ a ja lubie nowosci FUCK nie dlugo beda robic pol roku nowe procesory