Procesory

Nowe procesory Intela będą bardziej energooszczędne - pierwsze testy wyglądają obiecująco

przeczytasz w 2 min.

Procesory Intel Alder Lake zaskakują świetnymi osiągami, ale nadal cechują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Sytuacja może się zmienić przy okazji premiery kolejnej generacji układów Raptor Lake.

Modele Core 13-ej generacji (Raptor Lake) mają zastąpić obecną, 12-tą generację Core (Alder Lake) – nadal będziemy mieli do czynienia z hybrydową architekturą, ale producent planuje zwiększyć liczbę rdzeni, przebudować pamięć podręczną i zastosować szybszy kontroler pamięci RAM.

Intel Raptor Lake

Wersje dla komputerów stacjonarnych mają obsługiwać pamięci DDR4 i DDR5. Co więcej, będą one kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z podstawką LGA 1700.

Procesory Intel Raptor Lake będą pobierać mniej mocy

Okazuje się, ze to jednak nie koniec rewelacji! Układy mają korzystać z technologii DLVR, która może mieć istotne znaczenie przy zasilaniu jednostek i obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną. Szczegóły działania technologii opisano w patencie “Digital Linear Regulator Clamping Method and Apparatus” (ostrzegamy, że to dosyć skomplikowana lektura).

Intel DLVR - budowa

Najprościej mówiąc, DLVR (Digital Linear Voltage Regulator) to cyfrowy liniowy regulator napięcia, który ma wspomagać podstawowy regulator napięcia (umieszczony np. na płycie głównej). Rozwiązanie obniża napięcie wejściowe dla procesora, co pozwala zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Intel DLVR - budowa

Wstępne testy producenta wyglądają wyjątkowo obiecująco - obniżenie napięcia o 160 mV ma przekładać się na około 20-25% mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co więcej, obniżenie napięcia o 21% ma przekładać się na jakieś 7% wzrostu wydajności procesora.

Na ten moment nie wiadomo, w których wersjach procesorów Raptor Lake pojawi się technologia DLVR (być może tylko w mobilnych). Na szczegóły dotyczące nowego rozwiązania będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, gdy nowe jednostki oficjalnie pojawią się na rynku.

Źródło: FreePatentsOnline, VideoCardz

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  9
  Oby tylko nie działało jak to opogrogramowanie z dieselgate
  • avatar
   KMN123
   5
   Dane dotyczą pracy CPU przy stosunkowo słabych obciążeniach. Przy pełnym obciążeniu CPU (prąd CPU 70A) zysk jest 0% w stosunku do obecnej technologii. A przecież wysoki pobór mocy, wysokie temperatury Alder LAke dotyczą sytuacji maksymalnego obciążenia CPU! Tytuł jest więc mylący i może wprowadzić w błąd. Niemniej dobrze, że Intel dostrzega problem efektu wyżyłowania parametrów pracy obecnych Alder Lake.... Wypuścili na rynek podkręcony do granic możliwości technologicznych CPU, a teraz głowią się jak to zmienić... Podpowiedź jest jedna: zmienić technologię litograficzną z obecnych 10nm na 7nm. Obawiam się, że za kilka miesięcy Intel będzie miał dużo reklamacji swoich Alder Lake z powodu przegrzania się struktury krzemowej w swoich CPU.
   • avatar
    Fiwyy
    4
    to mają ludzie czekać, czy te wszytkie "może oznaczać", "mogą mieć" to takie życzenia i gdybanie?
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Ten mechanizm prawie nic nie zmieni. AL jest prądożerny przy największym obciążeniu, a ten cały DLVR w takiej sytuacji nic nie daje, co widać na tych wykresach. Przy niższym obciążeniu AL ma rozsądny pobór energii co widać na przykład tutaj:
     https://tpucdn.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/images/power-idle.png
     https://tpucdn.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/images/power-singlethread.png

     Zatem DLVR będzie miał znaczenie głównie w przypadku CPU mobilnych. Tam każdy wat się liczy.
     • avatar
      DeviLevi
      1
      "Niektóre funkcje mogą jednak wymagać upgrade'u do płyt głównych z serii Intel 700." Jeśli tak będzie to wyglądać to pewnie płyty będą jeszcze droższe, ale przynajmniej procek nie będzie wciągał wszystkich watów tylko 75% :)
      • avatar
       fastmarek129
       0
       Oby się Intelowi udało