Procesory

Intel po raz kolejny przesuwa premierę procesorów w 10 nm – masowa produkcja dopiero w 2019

przeczytasz w 1 min.

Wdrożenie nowego procesu technologicznego powoli staje się koszmarem dla Intela. Ile jeszcze będziemy musieli czekać na nowe procesory?

Wdrożenie 10-nanometrowego procesu technologicznego powoli przekształca się w niekończącą się opowieść. Jakiś czas temu informowaliśmy, że producent przesunął premierę nowej generacji procesorów i pierwsze z nich zadebiutują w tym roku. Niestety tak się nie stanie, bo... Intel po raz kolejny przesunął produkcję nowych układów.

Prezentując kwartalne rozliczenie finansowe, producent poinformował, że nadal ma problemy z wdrożeniem nowego procesu technologicznego. Wprawdzie pierwsze próbki inżynieryjne 10 nm układów już są wysyłane do partnerów, ale rozpoczęcie masowej produkcji spodziewane jest dopiero w 2019 roku.

Wygląda więc na to, że 2018 rok również upłynie pod znakiem 14 nm litografii (która notabene nadal pozwala konstruować konkurencyjne jednostki). Pod koniec roku zadebiutują mobilne układy Whiskey Lake i Cascade Lake w jeszcze bardziej usprawnionym procesie technologicznym 14nm+++.

Źródło: Intel, Sweclockers, ComputerBase

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Pewnie intel dojedzie jakoś tak do 14++++++++
  • avatar
   mgkiler
   0
   A kiedy AMD miał wypuścić 7nm?

   Nie w 2018 czasem?

   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Intel zawsze może wydać nawet kotleta coffee lake, na ulepszonym procesie technologicznym 14nm+++, 200mhz więcej na rdzeniu, wystarczy, że dorzucą luta zamiast gluta i ludzie rzuca się na nowe procki jak na ciepłe bułeczki.
    • avatar
     xfire25
     -1
     Może NVIDIA powinna zacząć produkować własne procesory?
     • avatar
      Gatts-25
      -4
      Litografia to jeszcze nie wszystko.Rynek Smartfonów już dawno wyprzedził litograficznie możliwości rynku PC a ten przykład mówi wiele
      "
      i7-SkyLake K 4r/8w ma 1.75miliarda tranzystorów na 122mm2 , R7 1800x ma 4.8miliarda tranzystorów na 192mm2 a A11 Apple 4.3miliarda tranzystorów na 87.66mm2 czyli na milimetrze kwadratowym mieści 49milionów tranzystorów zaś SOC KIRIN 970 od Huawei ma 54miliony tranzystorów na mm2.
      "
      To także świadczy o tym ,że Samsung wykorzystując swoje możliwości techniczne po wprowadzeniu 7nm będzie dążył do wprowadzenia 5nm jak najszybciej a rynek PC jeszcze bardziej będzie z tyłu.Różnice w gęstości upakowania tranzystorów będą ogromne między rynkiem PC a Smartfonów ,które już dawno będą robić za "Handledy" i deklasować możliwościami takiego Switch od Nintendo.
      • avatar
       franiux
       0
       Powoli dochodzimy do ściany, jeszcze 10nm, 7nm, za kilka lat może 5 nm i tyle. Albo opracują coś nowego albo skończy się rozwój który i tak już mocno przyhamował. Nie da się w nieskończoność zmniejszać procesu więc obaj producenci się spotkają w tym samym punkcie przed ścianą jaką są prawa fizyki.
       • avatar
        AMDK11
        0
        Prawdopodobnie będą układy 3D tak jak HBM czyli tranzystory będą na wielu warstwach zamiast jak obecnie na jednej.