Procesory

Intel szykuje hybrydowe procesory Alder Lake - znamy możliwe konfiguracje rdzeni

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Ostatnie generacje procesorów Intela nie wprowadziły znaczących zmian w budowie, więc można je nazwać co najwyżej ewolucją. Wiemy jednak, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i pracuje nad modelami Alder Lake, które wprowadzą sporą rewolucję w budowie chipów.

Producent nie potwierdza planów wydania nowych jednostek, ale w sieci pojawia się sporo przecieków na temat modeli Alder Lake (12. generacja Core).

Hybrydowe procesory Intel Alder Lake – znamy konfiguracje rdzeni

Układy Alder Lake mają cechować się hybrydową budową – oznacza to, że w jednym procesorze zostaną połączone wydajne rdzenie na bazie mikroarchitektury Golden Cove oraz słabsze na bazie mikroarchitektury Gracemont. Oprócz tego układy mają korzystać ze zintegrowanej grafiki z generacji Xe.

Intel Alder Lake-S

Na chińskim forum PTT jeden z użytkowników ujawnił możliwe konfiguracje procesorów:

Intel Alder Lake-S:

 • 8 rdzeni dużych + 8 rdzeni małych / grafika GT1
 • 6 rdzeni dużych + 0 rdzeni małych / grafika GT1

Intel Alder Lake-P:

 • 6 rdzeni dużych + 8 rdzeni małych / grafika GT2
 • 2 rdzenie duże + 8 rdzeni małych / grafika GT2

Intel Alder Lake-M:

 • 2 rdzenie duże + 8 rdzeni małych / grafika GT2

Informacje pokrywałyby się z wcześniejszymi przeciekami na temat wersji dla komputerów stacjonarnych (Alder Lake-S) – wiemy, że takie układy miałyby korzystać z nowej podstawki LGA 1700, a ich współczynnik TDP ma wynosić 125 lub 80 W.

Pewną zagadką są warianty Alder Lake-P i Alder Lake-M. Można jednak podejrzewać, że pierwsze znajdą zastosowanie w serwerach, a drugie w laptopach (na potwierdzenie tych informacji będziemy musieli poczekać).

Procesory Intel Alder Lake będą produkowane w 10 i 14 nm?

Najnowsze przecieki sugerują także zastosowanie dwóch procesów technologicznych – rdzenie miałyby być produkowane w 10-nanometrowej, ale grafika dalej w 14-nanometrowej litografii.

Póki co możemy poruszać się w sferze plotek i domysłów, bo na wiarygodne informacje będziemy musieli jeszcze trochę poczekać - premiera procesorów Intel Alder Lake spodziewana jest nie wcześniej niż w 2021 roku (a być może będzie to dopiero 2022 rok). Pozostaje więc czekać.

Źródło: PTT, VideoCardz

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  Dobra INTEL to już RIP po całości odbije się w 2030 roku .
  8
 • avatar
  KENJI512
  Jedni lubią, jak R&D ma ręce pełne roboty i możliwości... inni, jak Marketing :D

  Ile tu pomysłów będzie, jak to reklamować, tyle możliwości! Każdy lepszy od drugiego! I ktoś kto się nie zna, niestety będzie to kupował :/ Mimo to, zamiast takiego 8+8, po prostu wolę Ryzena 16 lub nawet 12, ale mocnych. Zobaczymy serię 4000.
  2
 • avatar
  kitamo
  "znamy możliwe konfiguracje rdzeni"

  Czyli nic nie znacie.
  To tak jak ja znam możliwe konfiguracje numerów w totka.
  1
 • avatar
  Obiektor
  Juz nie dlugo na stronie intela wystaruje konfigurator procesorow ;D
  1
 • avatar
  lenoxxx
  Uważam, że to ma sens. Procesory są na tyle wystarczające, że korzystanie z systemu i podstawowych funkcji nie wymaga dużej mocy. Jestem za tym projektem...
  1
 • avatar
  Eryk333
  Jeśli ktoś chce lub jest fanem Intela to tylko proce z LGA 2066 seria i 9 czyste rdzenie ewentualnie 1151 np seria i9 i i7 nawet i5 dalej u Intela tylko gorzej przynajmniej na razie .
  1
 • avatar
  AMDK11
  Nie takie zadanie w desktop ma procesor hybrydowy jak w smartphonach czy laptopach.

  Układ Alderlake będzie miał po prostu inny balans dla wydajności jednowątkowej z zachowaniem teoretycznie wydajności wielowątkowej.

  Procesor A: Przy danej powierzchni układu można zgrupować identyczne rdzenie x86 np 16 i każdy z nich ma takie samo IPC z tym żeby wydajność wielowątkowa będzie ogólnie bardzo wysoka ale kosztem pojedynczego wątku.

  Procesor B: Procesor który powiedzmy przy tej samej powierzchni jak Procesor A ma 8 ULTRA szerokich rdzeni i 8 mniejszych. 16 hybrydowych rdzeni może mieć wydajność wielowątkową taką samą jak Procesor A tyle że 8 Ultra szerokich rdzeni zapewni możliwie najwyższe IPC dla pojedynczego wątku a dodatkowe mniejsze rdzenie będą służyły niczym "SMT" do wspomagania w zadaniach wielowątkowych.

  Teoretycznie 8 ULTRA szerokich rdzeni x86 może mieć znacznie wyższe IPC jak rdzenie z przykładu A ale 8 mniejszych rdzeni niższe IPC z tym że całościowo wydajność może być bardzo podobna to z kolei w pojedynczym wątku możliwie najwyższą.

  Hipotetyczny przykład:
  A: 16 rdzeni po 1.5 IPC da sumarycznie 24 IPC
  B: 8 rdzeni po 2 IPC i 8 rdzeni po 1 IPC też da sumarycznie 24 IPC z tą różnicą że pojedynczy wątek w 8 rdzeniach potencjalnie może być sporo wydajniejszy.

  Oczywiście kwestia implementacji tego rozwiązania przez Intela i jak to system ogarnie chyba że logika procesora sama będzie wybierała procesy i zadania dla poszczególnych typów rdzeni. Nie wiemy jak duży będzie wzrost IPC x86 GooldCove i co przyniosą rdznie Gracemont.

  Są pewne poszlaki:
  Jim Keller ujawnił że generacja x86 po WillowCove ma przekolejkowywać 800 instrukcji w locie.
  Dla przykładu:
  Skylake 224 instrukcje
  Zen2 224 instrukcje
  SunnyCove i WillowCove 354 instrukcje
  GoldenCove 800 instrukcji

  Do tego artykuł Intela o implementacji nowych technik w preselektorach i predyktorach w kontekście przewidywania danych. Nowe techniki były testowane na symulowanym rdzeniu który jest 2x szerszy od x86 Skylake. Wyniki testów były bardzo obiecujące i pozwoliły mocno podbić IPC przetwarzając dane na 2x większej ilości potoków w rdzeniu. Całkiem możliwe że tyczy się to GoldenCove.

  Dodatkowo zespół projektowy Intela nazywa Skylake, SunnyCove i WillowCove super szerokimi rdzeniami a co ciekawe GoldenCove i OceanCove to ULTRA szerokie rdzenie.
  1
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Niedawno był artykuł o tym jak Linus Torvalds, twórca Linuxa biadoli, że Intel marnotrawi budżet tranzystorów na niepotrzebne "nikomu" instrukcje AVX. A ja widzę, że to jest w tej chwili najmniejszy problem Intela, który przeżre dobrodziejstwa niższego procesu technologicznego na dodatkowe "mniejsze rdzenie". Nic to nie wniesie w PC, bo kilka watów mniej w tym standardzie nic nie wnosi.
 • avatar
  _SnR_
  Sorry ale po Ch..j to komu w desktop? Takie zastosowania Maja jakikolwiek sens jedynie w mobilnych urzadzeniach gdzie wydajnosc energetyczna I obciazenie baterii jest istotne ale w stacjonarnym sprzecie kogo to obchodzi??? Co za idiotyczny pomysl. Zaoszczedze 5zl na pradzie? Dzieki intel ...
  -1
 • avatar
  chotnik2
  Tylko po co? Przecież procki Intela potrafią od dawna same zbijać taktowanie i napięcie jak mają niskie obciążenie, a także parkować (wygaszać) nieużywane rdzenie.
  To jakaś kolejna sztuka dla sztuki.
 • avatar
  BariGT
  No, w laptopach jak znalazl XD XD
 • avatar
  Deus_Volt
  Nawet jeśli nie będą wydajniejsze od procesorów AMD to i tak trzymam kciuki. Zawsze lubiłem nietypowe rozwiązania, bo kombinując zawsze się coś wykombinuje. Nie tak, to inaczej. Jeśli premiera ma być w 2022 to w sam raz abym wymienił i5 9400f na coś mocniejszego.