Procesory

Twórca Linuxa krytykuje Intela - wprowadzają bezsensowne instrukcje i wygrywają w benchmarkach

przeczytasz w 2 min.

Linus Torvalds niejednokrotnie krytykował poczynania firmy Intel. Ostatnio twórca Linuxa ponownie zabrał głos - tym razem odniósł się do nowego zestawu instrukcji, który jego zdaniem jest niepotrzebnym dodatkiem.

Nowy zestaw instrukcji Intel AVX-512

AVX-512 to zestaw instrukcji, który został opracowany przez firmę Intel. Technologia zwiększa wydajność w specjalistycznych zastosowaniach, takich jak symulacje naukowe, analizy finansowe, sztuczna inteligencja/głębokie uczenie, modelowanie i analizy 3D, przetwarzanie obrazu i audio-wideo, kryptografia czy kompresja danych.

Intel AVX-512 - wydajność procesorów

Do tej pory instrukcje AVX-512 były dostępne tylko w procesorach serwerowych (lub konsumenckich, które wywodzą się z serwerowych konstrukcji). Według ostatnich przecieków, technologia będzie dostępna także w konsumenckich modelach Alder Lake oraz serwerowych modelach Sapphire Rapids.

Linus Torvalds krytykuje Intela za sztuczki z instrukcjami AVX-512

Do informacji na temat nowego zestawu instrukcji odniósł się Linus Torvalds – twórca jądra Linuxa, który niejednokrotnie krytykował poczynania firmy Intel. Tym razem też jest negatywnie nastawiony.

Mam nadzieję, że AVX-512 umrze bolesną śmiercią, a Intel zacznie rozwiązywać prawdziwe problemy, zamiast próbować tworzyć magiczne instrukcje, by następnie tworzyć benchmarki, w których dobrze wypada.

Mam nadzieję, że Intel wróci do podstaw - ponownie uruchomi swój proces i skoncentruje się na zwykłym kodzie, który nie jest [przeznaczony do zastosowań] HPC lub jakimś innym bezcelowym specjalnym przypadkiem.

Torvalds twierdzi, że Intel powinien skupić się na projektowaniu nowej architektury, zamiast wprowadzać niepotrzebne zestawy instrukcji, gdzie będzie mógł w sztuczny sposób udowodnić lepszą wydajność.

AVX-512 ma prawdziwe wady. Wolałbym, aby "budżet tranzystorów" został wykorzystany do innych rzeczy, które są znacznie bardziej odpowiednie. Nawet jeżeli mają to być obliczenia zmiennoprzecinkowe lub większa liczba rdzeni (z dobrą wydajnością pojedynczego rdzenia, ale bez śmieci typu AVX-512), jak w przypadku AMD.

Według twórcy Linuxa, konstrukcja procesora powinna zostać inaczej zaprojektowana np. zoptymalizowana pod kątem dużej liczby rdzeni, jednocześnie zachowując dobrą wydajność w jednowątkowych zastosowaniach – za przykład podaje procesory AMD. Instrukcje AVX2 są tutaj w pełni wystarczające.

Czy Torvalds ma rację? Cóż, nie da się ukryć, że AVX-512 to bardzo specjalistyczny zestaw instrukcji. Z drugiej strony sytuacja na rynku procesorów ciągle się zmienia i użytkownicy z biegiem czasu mogą bardziej docenić taką funkcjonalność. A może rzeczywiście, gdyby producent skupił się na innych optymalizacjach? Co myślicie?

Źródło: Phoronix, Real World Tech, TechPowerUp

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  16
  Praktyka pokazuje, że w ogromniej większości zastosowań, AVX512 to zbędny balast dla CPU. Lepiej jakby już zamiast tego, zwiększyli liczbę rdzeni w CPU o powiedzmy 20-25%. To by było bardziej praktyczne.
  • avatar
   Konto usunięte
   15
   Nie tylko sama idea instrukcji AVX u Intela jest skopana ale również sposób ich wykonywania. Procki Intela już przy AVX2 muszą zwalniać z zegarem a przy AVX512 to jest tragedia natomiast u AMD przy wykonywaniu AVX2 procki pracują z pełną prędkością zegara.
   • avatar
    que_pasa
    9
    x86_64 to standard wprowadzony przez AMD. Widocznie Intela przez tyle lat wciąż to gryzie.
    • avatar
     szmariosz
     3
     To jest jak z telefonami komórkowymi. Mówi się jaki masz telefon, a tymczasem to komputer i telefonowanie to 3% możliwości tego mini komputera. Tak samo mówi się jaki masz procesor, a tam karta graficzna, Intel me, wbudowany system operacyjny oparty na Linuxie, różne czujniki, wbudowany mikrofon i różne dziwne instrukcje niepotrzebne 99% ludzi i sam CPU to 15% powierzchni
     • avatar
      grasol
      2
      Nowy? Znaczy najnowszym zapowiedzianym jest AMX. Co do avx-512 to nie ma jednej 512tki tylko jest tego w uj i trochę. Dlatego nawet nie wiadomo czy kompilować pod to czy nie, bo jeden procek będzie miał te 3 instrukcje a drugi jakieś inne... Ich przydatność jest no, średnia. Szczególnie dlatego że grafiki robią to dużo wydajniej. I tu się zgodzę że Intel dużo lepiej by wyszedł gdyby zrobili całkowicie nowa architekturę. Mogło by to nawet uprościć konstrukcję procka, ale te słowa trzeba brać z ostrożnością...
      • avatar
       Warmonger
       0
       Trzeba iść do przodu. AVX to instrukcje do przetwarzania równoległego - fakt, że przeciętny konsument ich nie wykorzystuje, nie oznacza, że są niepotrzebne. Są za to łatwe w implementacji - z kolei tworzenie jakichś super-innowacyjnych rozwiązań dla procesorów łatwe nie jest.

       W zeszłym roku był dramat, gdy okazało się, że nowa wtyczka pewnej popularnej na rynku muzycznym firmy wymaga AVX i nie działa na procesorach... z 2010 roku :v. Ale na nowszych działa dużo szybciej, niż porównywalne wtyczki w starych technologiach i 80-90% użytkowników to odczuło
       • avatar
        kitamo
        -1
        Opinia jest jak d..pa - każdy swoją ma.
        Linus tez mogl kilka rzeczy zrobic inaczej tak więc nie jest jedynym sprawiedliwym wsrod narodów.
        • avatar
         Kapitan Nocz
         -2
         wielcy tego świata mają w zwyczaju rzucać czasem jakimiś bezsensami jak to, że 64kB wystarczy do wszystkiego, ze smartfonom nie trzeba ekranów wiekszych niż 4.5 cala, że sztuczna inteligencja zniszczy świat i teraz, ze dodatkowe instrukcje szkodzą procesorom... Ktoś sprawdził ile miejsca zajmują te niesławne instrukcje AVX w procesorze? Z tego co widzę to zdecydowanie najwięcej zajmuje wszelkiego rodzaju pamięć podręczna oraz kontrolery I/O, zaś same rdzenie CPU wydają się dość niepozorne.
         • avatar
          Adrianwo
          0
          Oj, Omarze Ishraku, uważaj!!!
          A do zainteresowanych, chcecie dobry procesor - bierzcie AMD!!!!