Peryferia

Nowa generacja Thunderbolta prześle jednocześnie dwa obrazy 4K

przeczytasz w 1 min.

Intel już pracuje nad 3. generacją swojego autorskiego interfejsu Thunderbolt.

Intel Thunderbolt interfejs logo

Pierwsza prezentacja interfejsu Thunderbolt „Light Peak” odbyła się na targach IDF 2009, natomiast cztery lata później - na NAB Show 2013 - producent pochwalił się wersją Thunderbolt 2 „Falcon Ridge” o dwukrotnie wyższej przepustowości – standard ten już jest dostępny w droższych urządzeniach, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Wiadomo jednak, że już rozpoczęły się prace nad kolejną wersją interfejsu.

Mowa tutaj o Thunderbolt „Alpine Ridge”, który pojawi się wraz z platformą Intel Skylake i będzie wykorzystywać magistralę PCI-Express 3.0 zamiast PCI-Express 2.0. Nowa wersja zaoferuje przepustowość rzędu 40 Gb/s, a więc dwukrotnie wyższą względem generacji Falcon Ridge (20 Gb/s) i aż czterokrotnie względem Light Peak (10 Gb/s). W efekcie możliwe będzie jednoczesne przesyłanie dwóch strumieni wideo w rozdzielczości 4K, podczas gdy poprzednia wersja pozwalała „tylko” na przesyłanie jednego takiego strumienia.

Nowy interfejs będzie mógł pracować w trybach Thunderbolt, DisplayPort 1.2, USB 3.0 i HDMI 2.0 (przez LSPCon), a w urządzeniach pojawi się on w dwóch konfiguracjach – pojedynczej LP oraz podwójnej 4C. Ponadto producent chwali się zredukowaniem poboru mocy o 50%.

Intel Thunderbolt Alpine Ridge interfejs kontroler

Na uwagę zasługuje również nowy typ złącza, które będzie mieć zaledwie 3 mm wysokości, a dzięki adapterom zachowa wsteczną kompatybilność. Pozwoli ono też na zasilanie urządzeń o obciążalności do 100 W.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Czekam aż pojawią się urządzenia które wykorzystają nawet te 10Gb/s
  • avatar
   AndreoKomp
   7
   Nie wróżę świetlanej przyszłości temu interfejsowi jeśli Intel nadal sobie życzy spore sumy za licencje.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Pracują nad standardami, których nikt nie używa, każą sobie za nie dodatkowo płacić, a tymczasem mogliby się skupić nad czymś sensownym i pożytecznym.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Na razie zbędny gadżet.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Chyba statyczne...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       I nadal będzie kompatybilna tylko z samym sobą?
       • avatar
        BariGT
        0
        Zupelnie powaznie: Czy zwykle HDMI wystarczy do przesylu 1 obrazu 4K?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mam nadzieję, że doczekam czasów, gdy szybkość/pojemność magistral/ pamięci stałych osiągnie takie wartości, gdzie nie będzie trzeba korzystać z kodeków. Ani ze stratnych, ani z bezstratnych. Najzwyczajniej nie będzie to miało celu.
         Wiadomo, że wraz ze wzrostem rozdzielczości obrazu odległość od ekranu można zmniejszyć. Co oznacza, że przy 4K to na odległość 2-3m będzie się stawiało nie 42" telewizor, tylko 55".
         Jedyna nadzieja w tym, że jednocześnie powstaną technologie na wytwarzanie wysoko rozdzielczych dużych ekranów(tanich).
         Nie będzie się pisało jaką rozdzielczość ma ekran tylko jakie ma ppi.

         Jeśli osiągnie się ppi rzędu 300-400 dla każdej wielkości "domowego ekranu", czyli do ~100" i jednocześnie zapewni odpowiednią szybkość przepływu danych, to kompresja video/audio może odejść w zapomnienie.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          no tak kolejna bzdura, nie dość że poprzednich thunderboltów nikt nie używa z wyjątkiem apple to nie ma nawet ani jednej przejściówki czy karty która pozwoliła by na połączenie Apple-owskiego monitora z PCtem. Ja wiem po co to komu, ale niektórzy jednak potrzebują..