Peryferia

Nowa generacja Thunderbolta prześle jednocześnie dwa obrazy 4K

Intel już pracuje nad 3. generacją swojego autorskiego interfejsu Thunderbolt.

Intel Thunderbolt interfejs logo

Pierwsza prezentacja interfejsu Thunderbolt „Light Peak” odbyła się na targach IDF 2009, natomiast cztery lata później - na NAB Show 2013 - producent pochwalił się wersją Thunderbolt 2 „Falcon Ridge” o dwukrotnie wyższej przepustowości – standard ten już jest dostępny w droższych urządzeniach, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Wiadomo jednak, że już rozpoczęły się prace nad kolejną wersją interfejsu.

Mowa tutaj o Thunderbolt „Alpine Ridge”, który pojawi się wraz z platformą Intel Skylake i będzie wykorzystywać magistralę PCI-Express 3.0 zamiast PCI-Express 2.0. Nowa wersja zaoferuje przepustowość rzędu 40 Gb/s, a więc dwukrotnie wyższą względem generacji Falcon Ridge (20 Gb/s) i aż czterokrotnie względem Light Peak (10 Gb/s). W efekcie możliwe będzie jednoczesne przesyłanie dwóch strumieni wideo w rozdzielczości 4K, podczas gdy poprzednia wersja pozwalała „tylko” na przesyłanie jednego takiego strumienia.

Nowy interfejs będzie mógł pracować w trybach Thunderbolt, DisplayPort 1.2, USB 3.0 i HDMI 2.0 (przez LSPCon), a w urządzeniach pojawi się on w dwóch konfiguracjach – pojedynczej LP oraz podwójnej 4C. Ponadto producent chwali się zredukowaniem poboru mocy o 50%.

Intel Thunderbolt Alpine Ridge interfejs kontroler

Na uwagę zasługuje również nowy typ złącza, które będzie mieć zaledwie 3 mm wysokości, a dzięki adapterom zachowa wsteczną kompatybilność. Pozwoli ono też na zasilanie urządzeń o obciążalności do 100 W.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Czekam aż pojawią się urządzenia które wykorzystają nawet te 10Gb/s
  • avatar
   AndreoKomp
   7
   Nie wróżę świetlanej przyszłości temu interfejsowi jeśli Intel nadal sobie życzy spore sumy za licencje.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Pracują nad standardami, których nikt nie używa, każą sobie za nie dodatkowo płacić, a tymczasem mogliby się skupić nad czymś sensownym i pożytecznym.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Na razie zbędny gadżet.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Chyba statyczne...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       I nadal będzie kompatybilna tylko z samym sobą?
       • avatar
        BariGT
        0
        Zupelnie powaznie: Czy zwykle HDMI wystarczy do przesylu 1 obrazu 4K?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mam nadzieję, że doczekam czasów, gdy szybkość/pojemność magistral/ pamięci stałych osiągnie takie wartości, gdzie nie będzie trzeba korzystać z kodeków. Ani ze stratnych, ani z bezstratnych. Najzwyczajniej nie będzie to miało celu.
         Wiadomo, że wraz ze wzrostem rozdzielczości obrazu odległość od ekranu można zmniejszyć. Co oznacza, że przy 4K to na odległość 2-3m będzie się stawiało nie 42" telewizor, tylko 55".
         Jedyna nadzieja w tym, że jednocześnie powstaną technologie na wytwarzanie wysoko rozdzielczych dużych ekranów(tanich).
         Nie będzie się pisało jaką rozdzielczość ma ekran tylko jakie ma ppi.

         Jeśli osiągnie się ppi rzędu 300-400 dla każdej wielkości "domowego ekranu", czyli do ~100" i jednocześnie zapewni odpowiednią szybkość przepływu danych, to kompresja video/audio może odejść w zapomnienie.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          no tak kolejna bzdura, nie dość że poprzednich thunderboltów nikt nie używa z wyjątkiem apple to nie ma nawet ani jednej przejściówki czy karty która pozwoliła by na połączenie Apple-owskiego monitora z PCtem. Ja wiem po co to komu, ale niektórzy jednak potrzebują..