Chłodzenie

Odblokowane procesory Skylake bez chłodzenia - producent poleca nowy cooler

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Intel opracował nowe chłodzenie dla swoich najnowszych procesorów Skylake. Zobacz co się zmieniło.

Intel Skylake - chłodzenia

Intel nie dodaje do odblokowanych procesorów Skylake referencyjnych chłodzeń, ale postanowił opracować nowy cooler i wydać go jako osobny produkt. Zobaczmy czym wyróżnia się następca legendarnego BOX-a – model TS15A.

Pierwsze informacje o nowym chłodzeniu wskazywały na zastosowanie wieżowego radiatora, ale ostatecznie producent zdecydował się wydać horyzontalną konstrukcję – przypomina ona trochę dwa stare coolery nałożone jeden na drugi. Ze względu na wysokość, mogą jednak pojawić się problemy ze zmieszczeniem chłodzenia w mniejszych obudowach.

Projektanci postawili na wyższy radiator z miedzi i standardowy wentylator. Wprawdzie miedź jest lepszym przewodnikiem ciepła, ale niestety gorzej odprowadza je do otoczenia. Mimo wszystko i tak nowy zestaw powinien zaoferować lepszą wydajność od poprzedniego BOX-a, aczkolwiek producent nie poleca go do podkręcania (sprawdzi się tutaj zestaw chłodzenia cieczą TS13X).

Jeżeli chodzi o mocowanie, nadal mamy do czynienia z plastikowymi kołkami - całość jest kompatybilna z podstawkami LGA 1150/51/55/56.

Intel TS15A - chłodzenie Intel TS15A - chłodzenie

Intel TS15A - chłodzenie Intel TS15A - chłodzenie
Po lewej stary BOX, a po prawej nowy "BOX"

Intel TS15A dopiero pojawia się w sprzedaży – w Australii przykładowo został wyceniony na 49 dolarów australijskich (135 złotych), a więc całkiem wysoko jak na chłodzenie raczej nienadające się do OC. Mamy jednak dobrą wiadomość dla zainteresowanych standardowymi (nieodblokowanymi) procesorami Skylake - wersje te już będą sprzedawane z referencyjnym coolerem.

Źródło: Gizmodo, Twitter

Komentarze

10
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  135zł za chłodzenie.
  Noo, nie widze by skylake byly o 135 zl tansze od poprzednikow ...
  13
 • avatar
  Nowe procesory mniej się grzeją od starych a dostają większe chłodzenie które jeszcze trzeba dokupić...

  Moim zdaniem to jest już szczyt wszystkiego, oby AMD pokazało coś za rok...
 • avatar
  Jeżeli odblokowane procesory bez boxowego chłodzenia będą tańsze o ten box to konsument powinien tylko na tym skorzystać. Jak ktoś kupuje procesor do podkręcania do obowiązkowo musi zmienić cooler.
 • avatar
  Jeśli Intel w zamian za boxowe chłodzenie w prockach z K by lutowłał IHS to jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem.
 • avatar
  a czemu intel zaprzestał lutowania? co wystraszyli się że na aktualnych prockach większość by siedziała po 10 lat od premiery? Czyżby Inte pomału szykował się do podnoszenia o 1% wydajności każdej nowej serii procesorów względem starej? bo tak to wygląda w przypadku Skylake xP. Aż się prosi by AMD w końcu coś pokazało co może nawiązać wyrównaną walkę w najwyższym segmencie, bo inaczej te ceny zabiją przeciętnych użytkowników. Pamiętam jak i5 2500K był za nieco ponad 800zł a aktualne i5 6600K prawie 1120zł jak tak dalej pójdzie to następny proc i5 będzie kosztować 1300zł na start albo i 1500zł bo kto Intelowi zabroni :P
 • avatar
  Ciekawe jak z wydajnością tego wodnego coolera ?