Procesory

Nowe procesory Xeon opóźnione? Intel twierdzi, że wszystko idzie zgodnie z planem

przeczytasz w 1 min.

Serwery to jeden z najbardziej dochodowych segmentów dla Intela. Jeżeli informacje okazałyby się prawdziwe, na sytuacji mogłoby zyskać AMD, które obejmuje coraz większe udziały na rynku CPU.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel ma poważne problemy z produkcją 10-nanometrowych układówzapewnieniem odpowiednich dostaw procesorów. Według branżowych źródeł, mogło to mieć wpływ na opóźnienie premiery nowyh chipów dla serwerów.

Premiery procesorów Intel Xeon opóźnione?

W branżowych mediach zawrzało. Charlie Demerjian z SemiAccurate twierdzi, że producent po raz kolejny opóźnił swoje plany wydawnicze. Potwierdza to również analityk Wells Fargo, Aaron Rakers, który powołuje się nie tylko na SemiAccurate, ale też inne branżowe źródła.

Powód opóźnień nie jest nam znany, ale Demerjian podkreśla słabą wydajność układów Xeon, które nie są w stanie konkurować z jednostkami AMD Epyc.

Intel: wszystkie idzie zgodnie z planem

W oświadczeniu dla serwisu Tom's Hardware, Intel zaprzeczył informacjom jakoby plan wydawniczy serwerowych procesorów został opóźniony:

„Intel jest na dobrej drodze do wydania platformy Whitley, począwszy od premiery procesorów Cooper Lake w pierwszej połowie 2020 roku, a następnie premiery procesorów Ice Lake w drugiej połowie 2020 roku. Jesteśmy również na dobrej drodze, by wypuścić układy Sapphire Rapids w 2021 roku.”

Intel Xeon - plany wydawnicze

Intel - plany wydawnicze

Jak jest w rzeczywistości? Tego pewnie dowiemy się dopiero w przyszłym roku, gdy nowe procesory będą miały debiutować na rynku. Faktem jest, że Intel już raz przesunął premierę jednostek Cooper Lake z 2019 na 2020 rok (powyżej znajdziecie dwa slajdy – ze starymi planami z 2018 roku oraz po modyfikacji z 2019 roku).

Jeżeli mielibyśmy do czynienia z kolejną „obsuwą”, sytuację na pewno wykorzysta AMD, które zaczyna coraz mocniej rozpychać się na rynku serwerów. Udziały producenta zaczęły zbliżać się do 10%, a celem jest osiągnięcie historycznej granicy 26%.

Źródło: SemiAccurate, Tom’s Hardware

Warto również zobaczyć:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Witalis
  4
  Intel lokuje swoje fabryki w Izraelu za dziesiątki miliardów dolarów i to może się okazać w przypadku jakiegokolwiek konfliktu w tym rejonie o co nie trudno gwoździem do trumny Intela. Mało który analityk bierze to pod uwagę ale tak to wygląda..
  • avatar
   mgkiler
   -2
   Zaraz zaraz. To oni dalej nie wydali jeszcze wszystkich generacji 14nm? Czekamy na 10nm, a oni dalej jeszcze planują 14nm. Ja cie.... To ile już tych 14+++++++ ?