Ciekawostki

Zakupy z obowiązkowym smartfonem. Taka przyszłość nas czeka

przeczytasz w 2 min.

Sklepy na każdym kroku proponują klientom zainstalowanie aplikacji lojalnościowej. Do tej pory jednak ich największą zaletą były ewentualne promocje. W przyszłości jednak może być ona niezbędna, aby w ogóle zrobić zakupy.

Aplikacje lojalnościowe sklepów przekonują na razie tylko promocjami

Rabaty na zakupy, personalizowane oferty - i to właściwie wszystko, co obecnie mogą zaoferować aplikacje lojalnościowe sklepów. Do ich instalowania jesteśmy zachęcani na każdym kroku, ale w żaden sposób nie jest to wymuszane. Wkrótce jednak może się to zmienić, a to za sprawą inteligentnych wózków sklepowych, do których odblokowania niezbędny będzie smartfon.

Czy to oznacza, że sklepy pod pozorem umożliwienia klientom wygodnych dużych zakupów wymuszą przekazanie swoich danych do dalszego wykorzystania w aplikacji?

Inteligentne wózki sklepowe do odblokowania przez smartfona

Projekt smart wózków sklepowych powstaje we współpracy marki Wanzl z dostawcą technologii lokalizowania i cyfrowego zabezpieczania przedmiotów. Firmy zamierzają połączyć siły i stworzyć wózki sklepowe, które można odblokować przy użyciu technologii NFC w smartfonie.

Obecnie wykorzystywany sposób odpięcia wózka sklepowego poprzez włożenie w niego monety jest daleki od „nowoczesności”. Nie można tego jednak powiedzieć o NFC, które na dobre zapisało się w codzienności wielu z nas choćby z uwagi na płatności zbliżeniowe smartfonem.

Inteligentny wózek sklepowy Wanzl Inteligentny wózek sklepowy Wanzl. Oblokowanie może być w pełni elektroniczne lub hybrydowe - z wykorzystaniem klasycznej monety lub żetona

Robisz duże zakupy i potrzebujesz wózka? Zainstaluj aplikację

Tym sposobem smartfony każdego z nas, kto korzysta z różnych sklepów do robienia dużych zakupów mogą z czasem zapełnić się mnóstwem dodatkowych aplikacji. Jeśli inteligentne wózki sklepowe wejdą do powszechnego obiegu, każdy sklep może wymusić na kliencie zainstalowanie aplikacji, która umożliwi odblokowanie wózka - i zrobienie wygodnych zakupów.

Uniwersalne narzędzie w postaci jednej aplikacji, która będzie działać w każdym sklepie jest opłacalne dla klientów, ale zupełnie odwrotnie wygląda to dla właścicieli sklepów. Należy się zatem spodziewać, że możliwość odblokowania dużego wózka sklepowego może w przyszłości stać się przywilejem tych, którzy zdecydowali się zainstalować aplikację lojalnościową.

To rozwiązanie ma swoje plusy, ale też minusy

Wózki, które do tej pory odblokowujemy w sposób tradycyjny (przy użyciu monety lub specjalnego żetonu) mają tę wadę, że nie są w żaden sposób śledzone i nie dają właścicielowi sklepu żadnych informacji o kliencie.

Inteligentne wózki natomiast oprócz tego, że będą w stanie zapisywać lokalizację, to przekażą szereg istotnych danych, które mogą użyte do profilowania klienta w kontekście oferowania mu spersonalizowanych ofert. Aplikacja nauczy się w jakie dni robisz zakupy, a przy okazji - sprawdzi co kupujesz i ile pieniędzy wydajesz w sklepie w ciągu tygodnia.

Inteligentny wózek, nad którym pracuje Wanzl może być doskonałym źródłem informacji o kliencie, które w dalszej kolejności zostaną wykorzystane do personalizowania ofert specjalnie dobranych dla ciebie - aby przekonać cię do kolejnej wizyty na zakupy.

Jak myślicie, kiedy takie rozwiązanie na dobre pojawi się w sklepach? Bo to, czy w ogóle się pojawi wydaje się być oczywiste. Też tak uważacie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Wanzl

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  14
  kolejny elektrośmieć, którego nie potrzebujemy i nie wierzę, że autor uważa za wadę obecnych wózków, że nie śledzą naszych poczynań w sklepie...
  • avatar
   develoop
   11
   Oczywiście że tak, państwo musi dokładnie wiedzieć, co, gdzie, i ile tego kupiłeś, praktyka od lat już stosowana na stacjach benzynowych.
   • avatar
    youkai20
    7
    Ciekawe co na to żule pytające: Mogę panu odnieść wózek?
    • avatar
     Warmonger
     7
     Oj, to już łatwiej zaczipować ludzi układami wszczepianymi pod skórę (:{
     • avatar
      jank1978
      6
      Osobiście 90% zakupów robię na okolicznym targu.
      Reszta małe sklepiki i piekarnią.
      Na resztę mam wy ne
      • avatar
       bbenn
       3
       niech sobie głęboko w D wsadzą taki wózek, a sklepy z czymś takim będę omijał z daleka
       • avatar
        zack24
        3
        Wózka można nie wziąć i iść z własną torbą może być taka na kółeczkach. Gorzej jak nie wpuszczą nas do sklepu bez telefonu. Wtedy odżyją osiedlowe i wioskowe małe sklepiki, w których może i drożej ale bez takich ulepszeń będzie spokojnie można kupić wino "na zeszyt" XD
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Kolejny szpiegujący śmieć do odblokowania wózka... brawo.. XXI wiek
         • avatar
          pawluto
          1
          A wiecie dlaczego nie ma wózków które od razu podliczają towar włożony do niego ???
          bo sklepy nie mogły by wtedy oszukiwać !
          Wózek z czytnikiem a potem to samo podliczenie przy kasie ...Narazie w sferze marzeń...
          • avatar
           assistant
           1
           A ja nie używam tych aplikacji.
           • avatar
            que_pasa
            1
            Chiny 2.0
            • avatar
             piomiq
             0
             "za sprawą inteligentnych wózków sklepowych, do których odblokowania niezbędny będzie smartfon."
             To będzie wymuszenie. Dotychczas odblokowywanie polega w wrzuceniu monety (zwykle 1 zł), którą odbieramy po zwrocie wózka.
             " które można odblokować przy użyciu technologii NFC w smartfonie"
             Ahh, i kolejny problem. Nie każdy ma smartfon z NFC, nie mówiąc już o tym, że niektórzy (szczególnie ludzie starsi) nie mają smartfonów.
             I co oni będą mieli wtedy zrobić? Czy ta firmy, która zaproponowała to rozwiązanie pomyślała o tym?

             Ciekawy jestem co w tych wózka będzie inteligentnego? A może to jakieś smartwózki?
             • avatar
              piomiq
              0
              "odpięcia wózka sklepowego poprzez włożenie w niego monety jest daleki od „nowoczesności”"
              Ahh, no ale gdy rozładuje się akumulatorek w takim "nowoczesnym" to nie da się go odblokować, ani zwrócić. I co wtedy? Idziemy do obsługi klienta, ktoś podchodzi z power bankiem, ładuje, i po jakimś czasie możemy odblokować/zablokować wózek.
              Mając monetę nie muszę czekać i nie ma takiego kłopotu.
              To moim zdaniem pchanie elektroniki tam gdzie jej nie potrzeba.
              • avatar
               xmexme
               0
               Wy nie potrzebujecie tego i jest to dla was utrudnienie ale korporacje bardzo tego potrzebują bo daje im to mnóstwo nowych możliwości. Być może dzięki temu będą się mogli pozbyć nawet części personelu..
               Zrobią kilka promocji dla tych z wózkiem z aplikacji i lemingi grzecznie oswoją się tym że bez apki się nie da.
               A koszty obsługi i konserwacji tego systemu i tak lemingi pokryją.
               Do kart płatniczych już nas przyzwyczaili tak skutecznie że większość sobie to chwali i nie chce już żyć bez kart i blików, nie przeszkadza im że przez to płacą kilka procent drożej za wszystko.