Internet

Internet dociera na stację kosmiczną

przeczytasz w 2 min.

Pod koniec stycznia pisaliśmy na łamach benchmark.pl o "uwolnieniu" Sieci w przestrzeni kosmicznej. Mieszkańcy stacji kosmicznej ISS od niedawna mają szerszy dostęp do stron WWW. Jak to możliwe?

 Warto przeczytać:
 

Sieć Crew Support LAN, która dostępna jest na stacji ISS, umożliwia pośredni dostęp do ziemskich zasobów internetowych oraz dostęp do aplikacji desktopowych. Wspomniana sieć korzysta z rozwiązania Citrix XenDesktop z technologią HDX.

Crew Support LAN obejmuje wirtualne desktopy uruchamiane i dostarczane za pomocą XenDesktop oraz technologię optymalizacji WAN oferowaną przez Citrix Branch Repeater, w celu prostszej i bezpieczniejszej komunikacji. Projekt jest częścią szerszej inicjatywy NASA, mającej na celu poprawę jakości życia astronautów podczas długich misji poprzez złagodzenie poczucia izolacji, jakiego doświadczają ludzie przebywający w zamkniętym środowisku.

Po raz pierwszy system został wykorzystany w przez inżyniera lotu ekspedycji 22, T.J. Creamera, który z przestrzeni kosmicznej zaktualizował swoje konto na popularnym w USA portalu społecznościowym „Twitter”. Wcześniej ze względu na ograniczoną przepustowość łącza i znaczne opóźnienia wiadomości musiały być wysyłane pocztą email i przetwarzane ręcznie przez personel naziemny, zanim mogły zostać przekazane członkom rodziny astronauty.

Nowe rozwiązanie do wirtualizacji desktopów zapewnia załodze ISS łatwy, bezpośredni dostęp do kluczowych a zarazem osobistych narzędzi komunikacyjnych, a także pozwala na przeglądanie sieci WWW przy jednoczesnym łagodzeniu opóźnień komunikacji sieciowej z przestrzeni kosmicznej.

Jak to działa?

W rozwiązaniu XenDesktop wirtualne desktopy są zarządzane i zabezpieczane na ziemi w centrum danych, a załoga ISS uzyskuje do nich dostęp za pomocą laptopów używanych w przestrzeni kosmicznej. XenDesktop w połączeniu z urządzeniem Branch Repeater optymalizuje dostarczanie wirtualnych desktopów i aplikacji do załogi ISS, ograniczając wymagania w zakresie przepustowości łącza i optymalizując wydajność pod kątem komunikacji satelitarnej, która cechuje się dużymi opóźnieniami.

Astronauci po podłączeniu laptopów do pokładowego źródła prądu, logują się w znajomym, spersonalizowanym środowisku Windows, łatwo uzyskując dostęp do dowolnej aplikacji, w tym między innymi do osobistej poczty oraz popularnych witryn internetowych. 

Dodatkowe informacje o technologii możecie przeczytać na stronach:
•    Społeczność i blogi XenDesktop
•    Twitter: @xendesktop, #XD4

Źródło: Citrix

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  0
  Xen ma najlepsze narzędzia do przesyłania obrazu... Możliwość kompresji obrazu hd tak by dało się oglądać przy przepustowości paru MB/s... W dodatku tak niskie opóźnienia... Szkoda, że nie da się korzystać z ich technologii bez wirtuazliacji tak by zdalnie można było zdalnie grać w gry na laptopie z PC.... Bo przecierz wejścia HDMI nie ma:)
  • avatar
   Darxis
   0
   Ciekawe jaki ping google.com :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ciekawe jakie mają pingi. ;] Chociaż oni tam chyba mają pracować a nie na WWW siedzieć.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pomyślcie sobie jak by ktoś odpalił WiFi na takiej stacji :D
     Ciekawe jaki był by zasięg :D
     Może jakieś ufoludki by złapały od nas internet :D w końcu to przestrzeń kosmiczna ;]
     • avatar
      shamoth
      0
      A ja się zastanawiam jak długo te laptopy tam żyją...
      W końcu promieniowania kosmicznego nie idzie w 100% ekranować a jest zabójcze dla elektroniki szczególnie wykonanej w niskim wymiarze technologicznym...