Smartfony

Ile osób potrzeba, by złożyć iPhone’a?

przeczytasz w 1 min.

To nie jeden z tych kawałów, typu ilu inżynierów potrzeba, by wymienić żarówkę. Michael Chiang, który od niedawna dowodzi działem montażu iPhone’ów w Foxconnie przedstawił konkretne liczby.

Ile osób pracuje przy produkcji iPhone’ów?

Okazuje się, że w procesie produkcji i składania iPhone’ów uczestniczy mnóstwo osób. W chińskiej fabryce linie produkcyjne smartfonów Apple wymagają aż 1200 pracowników. Jak wyjaśnił Michael Chiang, wynika to przede wszystkim z bardzo wysokich wymagań stawianych przez amerykańskiego giganta, a związanych naturalnie z jakością jego produktów. 

iPhone 14 Max

Foxconn tymczasem jest kluczowym partnerem produkcyjnym Apple. Dlatego też dba o to, by pracownicy byli wyspecjalizowani pod kątem konkretnych komponentów lub ich zespołów i nie wchodzą tutaj w grę żadne przesunięcia. Zresztą ta sama firma odpowiada za produkcję telefonów wielu różnych marek. 

A ile osób składa telefony z Androidem?

No właśnie – czy w przypadku telefonów z systemem Google liczby są takie same? Okazuje się, że w żadnym przypadku tak nie jest. Michael Chiang podał dla porównania, że na podobnych liniach produkcyjnych, na których składane są chińskie smartfony z Androidem potrzeba tylko… 100 pracowników.

Tylko że to porównanie nie jest do końca sprawiedliwe. Chiang nie ujawnił bowiem o jakie konkretne „chińskie smartfony” chodzi. Równocześnie mogą to być bowiem urządzenia takich marek jak Huawei, Motorola, Oppo, vivo czy Xiaomi, ale też kompletnych no-name’ów, których nazwy nic by nam nie powiedziały.  Ostatecznie więc przebicie może być zdecydowanie mniejsze (choć najpewniej i tak występuje). 

To dlatego iPhone’y są takie drogie?

Mimo to w wypowiedziach Chianga można dostrzec jedną z odpowiedzi na pytania o to, dlaczego iPhone’y są tak drogie w porównaniu do smartfonów z Androidem. Oczywiście jest też wiele innych powodów, ale fakt, że na linii produkcyjno-montażowej pracuje (teoretycznie) 12 razy więcej osób na też nie może być bez znaczenia. 

Źródło: Bloomberg, Gadget Tendency

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lkozierowski
  3
  I gdzie jest k.rwa odpowiedź na pytanie ile ludzi składa iphona ?
  • avatar
   losiaczek1
   1
   Pomijając kwestie systemu to ja nie widzę kompletnie żadnej różnicy między Phone'm a innymi markowymi smartfonami z androidem. Tak sama jakość, wykonania i cena niestety też.
   • avatar
    McBseb
    1
    1200 pracowników X 2$ wynagrodzenia miesięcznie....
    • avatar
     sn00p
     -15
     To wszystko tłumaczy. Ale mimo niskiej jakości i słabej wydajności ludzie i tak decydują się na Androidowe fony.