Ciekawostki

Jeśli auta w przyszłości będą miały kierownice, to - według Jaguara - takie

przeczytasz w 1 min.

Projektanci firmy jaguar zaprezentowali koncepcyjną kierownicę przyszłości. Nazywa się Sayer i zdecydowanie nie służy tylko do skręcania.

W przeciwieństwie do „głupiej” kierownicy w każdym z naszych samochodów „inteligentna” kierownica Jaguara ma być prawdziwym towarzyszem podróży, a zarazem asystentem, mogącym sprostać różnorakim wymaganiom kierowcy. Zakładając więc, że w pełni autonomiczne samochody nie będą jednak wyłączną opcją, niewykluczone, że w przyszłości podczas jazdy będziemy trzymali ręce na… czymś takim.

To „coś” otrzymało nazwę Sayer (od Malcolma Sayera, jednego z najważniejszych projektantów Jaguara w historii). Nie bez powodu, bo wygląd odgrywa tu istotną rolę i jest, nie da się ukryć, futurystyczny. Taka też jest koncepcja, zakładająca, że kierownica będzie właściwie jedynym elementem, jaki będziemy posiadać, bo same auta będą „dobrem wspólnym”.

Najważniejsze jest jednak to, co Sayer ma potrafić. A potrafić ma niemało, dzięki sercu, którym będzie sztuczna inteligencja. Dzięki niej kierownica będzie pełnić zarazem funkcję osobistego asystenta głosowego: zamówi nam samochód na wynajem czy też przypomni o spotkaniu, na które powinniśmy pojechać. Zrobi to ponadto nie tylko w samochodzie, ale też, dajmy na to, w salonie.

Czy „osobista kierownica” się przyjmie? Wydaje się to mało prawdopodobne. Dzisiaj producenci coraz częściej stawiają bowiem na prostotę, a noszony ze sobą sprzęt raczej się w to nie wpisuje. Sam pomysł jednak bez wątpienia jest ciekawy, a do tego Jaguar już niedługo chce pokazać koncepcyjne auto, którego częścią będzie Sayer.

Źródło: Engadget, The Verge. Foto: Jaguar Land Rover

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  6
  O co chodzi z tym dobrem wspólnym?
  • avatar
   mesjan
   4
   Pomysł według mnie slaby bo kto by chciał nosić ze sobą kierownicę. Lepszym pomysłem byłaby karta noszona w portfelu która dostosowuje wszystkie ustawienia auta "dobra wspólnego" pod moje preferencje.