Nauka

Trzeba mieć jaja, by walczyć z mikroplastikiem

przeczytasz w 2 min.

Rozwiązanie problemu z mikroplastikiem może być bliżej niż myślisz. Tak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Princeton.

Ale jaja! Możesz mieć na talerzu broń do walki z mikroplastikiem

Mikroplastik stanowi olbrzymi – i coraz większy – problem. Szacuje się, że na dnach oceanów znajduje się 14 milionów ton takich małych drobinek tworzywa sztucznego, a przeciętny człowiek (jak podaje WWF) wdycha lub wypija w ciągu tygodnia dość mikroplastiku, by wyprodukować z niego kartę kredytową. Przedostaje się do naszego przewodu pokarmowego, a ostatnio nawet wykryto mikroplastik we krwi. Naprawdę duże zagrożenie stanowi on dla morskich zwierząt. 

A co gdybym ci powiedział, że rozwiązanie mikroplastikowego problemu możesz mieć tuż przed swoimi oczami podczas pałaszowania pożywnego śniadania? Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że najlepszą bronią przeciwko mikroplastikowi mogą okazać się… jaja. Zwykłe zwierzęce jaja poddane odpowiedniej obróbce wykazują niezwykle dużą skuteczność w walce z supermałymi drobinkami tworzywa sztucznego zalegającymi w morskiej wodzie. Jak dużą? Nawet 99%!

Nie wystarczy – rzecz jasna – wrzucić jajka do oceanu, ani nawet milionów takich jajek i tylko patrzeć jak mikroplastik znika. Zawarte w nich białka mogą jednak posłużyć do utworzenia lekkiego, porowatego aerożelu. Liofilizacja i podgrzanie białek do temperatury 900 stopni Celsjusza w przestrzeni pozbawionej tlenu skutkuje powstanie mieszanki węglowej. To właśnie ona cechuje się charakterystyką, o której przed momentem wspomniałem. 

jaja mikroplastik
Aerożel z białek jaj (foto: Shaharyar Wani)

Są plusy i minusy – jak zawsze

Rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim wykorzystuje się tu łatwo dostępny i tani w produkcji materiał organiczny. Nie potrzeba nie wiadomo jakiej energii ani hektolitrów wody, a więc i ekonomicznie, i ekologicznie mogłoby to być bardzo opłacalne. 

Są też jednak oczywiście minusy. Między innymi masowa produkcja jest póki co utrudniona ze względu na niedoskonały proces produkcyjny, ale przede wszystkim poświęcenia wymaga jeden z najbardziej wartościowych środków żywnościowych. Naukowcy przekonują jednak, że inne białka mogą okazać się nie mniej skuteczne.

Zwalcza mikroplastik i… sól

Co więcej, na walce z mikroplastikiem wcale ta historia się nie kończy, bo broń okazuje się także skuteczna w procesie odsalania wody morskiej. W tym przypadku efektywność jest tylko odrobinę niższa – wynosi około 98%. Przy okazji można by więc spróbować rozwiązać problem z niedostateczną ilością wody pitnej na świecie. 

jaja woda

Ta cecha rodzi jednak jeszcze jeden problem: usuwanie soli nie jest raczej pożądanym zjawiskiem w morzach i oceanach. Mówiąc wprost: rozwiązanie wydaje się genialne, ale zastosowanie może znaleźć tylko w określonych warunkach. Nie jest więc receptą na cały problem z mikroplastikiem, ale… tak naprawdę tej recepty i tak trzeba by szukać gdzie indziej. Przede wszystkim należałoby bowiem doprowadzić do sytuacji, by jak najmniej mikroplastiku faktycznie trafiało do wody. To wymaga jednak olbrzymich zmian w wielu branżach produkcyjnych. 

Źródło: Princeton University, Engadget

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  4
  Niedawno miałem okazję posłuchać narzekania młodych ludzi, którzy twierdzili, że pokolenie ich rodziców zatruło im planetę. Z tego co dobrze pamiętam, kiedy szedłem po zakupy będąc w ich wieku, to niosłem swoją torbę, szedłem piechotą i miałem kilka torebek papierowych ze sobą, aby kupić produkty sypkie. Nie potrzebowałem mieć 40 par butów (głównie z tworzyw) oraz plastikowych gadżetów. Mój zegarek był w całości metalowy, a rower nie potrzebował akumulatora. A i co ciekawe, pod domem w którym mieszkałem stało 5 samochodów dla 15 mieszkań. Każdy potrafił być na czas mimo braku GPS, GSM i innych pomysłowych gadżetów, które dziś marnują czas. Nie twierdzę, że dziś wszystko jest do bani, ale ostatecznie to umiejętność odmawiania sobie pozwoli uchronić Ziemię przed jej kompletną degradacją.
  • avatar
   KENJI512
   3
   Trzeba mieć uBlocka, aby walczyć z reklamami.

   ...bo już nawet AdBlock nie pozwala zablokować niepotrzebnych reklam pomiędzy artykułem a komentarzami.
   • avatar
    Marek1981
    1
    Problem z plasikiem wynikł przez ekologów 30lat temu. Od tego czasu ekolodzy forsowali żarówki energooszczędne czy yetaz samovhody elektryczne bateryjne.
    • avatar
     Lukasxxz
     1
     Dobrze, że to po prostu kolejny z nierealnych pomysłów i nie wejdzie w życie bo cena jajek, oraz produktów je wykorzystujących, wzrosła by niebotycznie. Powinno się jeszcze zakazać produkcji etanolu z kukurydzy.