Ciekawostki

Jak 4 kable uziemiły kilkaset samolotów

przeczytasz w 1 min.

Ile kabli potrzeba, by spowodować problemy z ponad 300 lotami w ciągu jednego dnia? Okazuje się, że wystarczą zaledwie cztery. Wystarczy je… przeciąć.

Cztery (przecięte) światłowody uziemiły samoloty Lufthansy

Ponad 200 lotów zostało odwołanych, a kolejna setka została opóźniona – to wynik awarii systemu informatycznego Lufthansy, do którego doszło z wtorku na środę. Jak się okazuje, wszystkiemu winne były cztery podziemne światłowody należące do Deutsche Telekom, które zostały przecięte podczas prac prowadzonych przy torach Deutsche Bahn. 

Przecięte światłowody spowodowały awarię systemu IT, co uniemożliwiło działanie Globalnego centrum operacji lotniczych Lufthansy. Przez to samoloty mające startować z tamtejszego lotniska zostały uziemione, a te, które miały tam lądować – zostały przekierowane na inne porty. 

Uszkodzone światłowody spowodowały awarię systemu odpowiedzialnego za lotniskową obsługę pasażerów. Ze względu na to, że ma on scentralizowaną strukturę, niemożliwe było ominięcie problemu – trzeba było poczekać aż kable zostaną naprawione. To zaś wymagało czasu. 

Trudny tydzień na niemieckich lotniskach

To był trudny tydzień dla (pasażerów) linii lotniczych w Niemczech. Dzień po wydarzeniach we Frankfurcie rosyjscy cyberprzestępcy zakłócili działanie kilku niemieckich lotnisk. Co więcej, w piątek Lufthansa zmuszona była opóźnić i odwołać ponad tysiąc lotów z powodu całodniowego strajku zwołanego przez jeden ze związków zawodowych. 

Źródło: Reuters, TechSpot, Tech Xplore

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tkaczeu
  3
  Trochę dziwne, że nie mają jakiegoś systemu zapasowego przez innego operatora ze skonfigurowanym VPNem, Nawet jeśli miałoby to działać 4 razy wolniej, to przynajmniej jakakolwiek łączność by była. No chyba, że leci tędy taka ilość danych, że nawet nie ma co próbować tego zapasować czymś innym niż 4 światełka..
  • avatar
   LubieBigos
   -12
   Skandal! Nie uwierzycie ale mój ulubiony artysta z lat 80 tych Dieter Bohlen okazał się oszustem! Czaicie to? On nie umie śpiewać! Tylko Thomas Anders potrafi śpiewać ale ja go jakoś nie lubiłem, wydawał mi się fałszywy. Zawsze Dieter mi się podobał i uważałem ze to tylko jego zasługa ze Modern Talking odniósł sukces.
   Moje życie straciło sens! Nie umiem sobie z tym poradzić! Nie wiem co mam robić!!!

   https://m.youtube.com/watch?v=Ua-pS6uTquk&t=2s