Telewizory

Nie popełnij tych błędów – tak powinno się czyścić telewizor

przeczytasz w 3 min.

Zastanawiasz się czym i jak czyścić ekran telewizora? Jesteś w dobrym miejscu, by poznać odpowiedź. Szczególną uwagę zwracam tu na błędy, jakich należy unikać, by próbując zadbać o telewizor nie doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jak czyścić ekran telewizora?

Ekrany telewizorów nie są dotykowe, więc (w przeciwieństwie choćby do tych w telefonach) nie zostawiamy na nich raczej odcisków palców, no chyba że po domu hasają ciekawe świata dzieci. Zbiera się jednak na nich kurz, a wraz z nim mogą pojawić się także inne zabrudzenia. Jak sobie z nimi poradzić, czyli jak i czym czyścić ekran telewizora?

Kiedyś było to prostsze. W czasach, gdy telewizory przypominały mikrofalówki, miały ekrany pokryte grubym szkłem, którym właściwie żadne środki nie były straszne. Dzisiaj jednak odbiorniki TV mają zdecydowanie delikatniejsze wyświetlacze, w związku z czym trzeba się z nimi obchodzić łagodniej. Nie wystarczy byle jaka ścierka i dowolny płyn, bo to najkrótsza droga do uszkodzenia ekranu, a tego przecież byśmy nie chcieli. A zatem…

Czym czyścić ekran telewizora?

Do wyczyszczenia ekranu potrzebujesz oczywiście dwóch elementów: ścierki oraz środka czyszczącego. Najlepiej sprawdza się delikatna, a zarazem skuteczna ściereczka z mikrofibry (żadnych ręczników, gąbek czy chusteczek). Na sam kurz może być nawet sucha, a dla lepszych efektów należy spryskać ją niewielką ilością odpowiedniego aerozolu lub pianki – tak by była wilgotna, ale nie mokra. 

Następnie delikatnymi ruchami kulistymi należy oczyścić całą powierzchnię wyświetlacza. Zdecydowane ruchy są wskazane, ale unikaj nadmiernego nacisku, ponieważ możesz w ten sposób naruszyć strukturę kryształów tworzących ekran LCD

Uwaga: pod żadnym pozorem nie rozpylaj preparatu bezpośrednio na ekran, tylko właśnie na ścierkę. W innym przypadku drobne cząsteczki środka czyszczącego mogą się przesączyć przez krawędź ekranu, prowadząc do jego uszkodzenia. 

TV czyszczenie źle
Ta ładna pani robi to źle.

A jakie to te odpowiednie aerozole i pianki? W sklepach znajdziesz specjalne produkty czyszczące opracowane pod kątem delikatnego sprzętu elektronicznego. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ich składzie brakuje środków, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia ekranów (mowa między innymi o alkoholu i acetonie).

Ale uważaj – zanim przystąpisz do takiego czyszczenia koniecznie wyłącz telewizor i odłącz go z prądu, aby uniknąć porażenia. Odczekaj też kilka minut, jeśli urządzenie było dotychczas uruchomione. 

Jak czyścić ekran OLED? Inaczej niż LCD?

W naszych domach dominują telewizory LED z wyświetlaczami LCD, ale coraz częściej stawiamy także na urządzenia z panelami OLED. Są one przeważnie wyraźnie smuklejsze, ponieważ mają inną, pozbawioną wielu dodatkowych elementów konstrukcję. Czy wobec tego należy ich ekrany czyścić inaczej? Odpowiedź brzmi: nie – należy postępować zupełnie tak samo jak w przypadku wyświetalczy ciekłokrystalicznych (LCD). 

Nie tylko ekran – jak dbać o telewizor?

Do czyszczenia obudowy telewizora można użyć tej samej, suchej lub spryskanej delikatnym środkiem ścierki z mikrofibry. Kurz z ciasnych przestrzeni (między innymi na łączeniach elementów obudowy czy też telewizora z podstawą) możesz wymieść miotełką, a jeśli porty USB i HDMI również wymagają interwencji, najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze (w żadnym wypadku nie wygrzebuj brudu i kurzu ostrymi przyrządami, takimi jak igła czy szpikulec, bo możesz uszkodzić gniazda w TV). 

Dobrym zwyczajem jest także skorzystanie z odkurzacza raz na miesiąc lub dwa. Ustaw najmniejszą moc i na przykład ssawką szczelinową pozbądź się kurzu nagromadzonego w okolicach otworów wentylacyjnych. Dzięki temu unikniesz przegrzewania się telewizora. 

TV czyszczenie dobrze
Tak należy dbać o TV (ilustracja: Sony).

Na koniec warto też wspomnieć o tym, co nie jest częścią samego telewizora, a równocześnie wymaga największego czyszczenia. Chodzi rzecz jasna o pilot, który co chwilę dotykamy. Należy go regularnie czyścić, najlepiej ściereczką nawilżoną wodnym roztworem jakiegoś neutralnego detergentu. Po takim czyszczeniu wytrzyj tylko pilot na sucho – i gotowe. 

A co z resztą sprzętu w domu?

W domu masz też pewnie dużo innej delikatnej elektroniki i z tymi innymi urządzeniami należy postępować podobnie. Kierując się tymi samymi zasadami zadbasz o zestaw kina domowego czy też jego uproszczoną wersję, czyli soundbar. Wprawdzie w przypadku głośników sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale da się to szybko ogarnąć. Do czyszczenia gumowych elementów można wykorzystać środki takie jak Sonax (lecz pod żadnym pozorem nie dotykaj kopułki wysokotonowej), ale poza tym wystarczy sprężone powietrze i ściereczki z mikrofibry

Podobnego traktowania jak ekrany telewizorów wymagają także komputerowe monitory oraz wyświetlacze w laptopach. Krótko mówiąc: delikatnym środkiem delikatnie spryskaj delikatną ściereczkę i delikatnymi ruchami pozbądź się kurzu i zabrudzeń.

Artykuł powstał we współpracy z RTV EURO AGD. 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  6
  Z doświadczenia wiem, że wystarczy ściereczka z mikrofibry i woda. Ta kombinacja jest najlepsza. Chyba że ktoś (dzieci) zatłuściły ekran wtedy trzeba użyć coś silniejszego. No i nie można zapominać o ściereczce Apple za 100 zł:))))
  • avatar
   gofish
   3
   Zamiast przecierania kolistymi ruchami polecam pionowe lub poziome gdyż w sytuacji gdyby mimo wszystko powstały jakieś mikro rysy są one mniej widoczne. Dodatkowo jako środka czyszczącego tj. do zwilżenia ścireczki polecam wodny roztwór "ludwika" najlepiej w wersji dla alergików bezwonny i bezzapachowy. Świetnie odłuszcza nie pozostawia smug i nie niszczy powierzchni. Ponadto dobre ściereczki są te które przypominają "irchę" w wyglądzie i dotyku są bardzo delikatne a zarazem masywne.
   • avatar
    ECRYGIGS
    -1
    ,,Ta ładna pani robi to źle,, A ja używam W5 Glass Cleaner spryskuje jak ta pani cały telewizr pianką i wycieram ręcznikiem papierowym i dosłownie zero smug. Żaden inny preparat jak płyny do szyb czy ludwików nie daje takiego efektu.
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     -2
     porady byle jakie. najpierw należy się dowiedzieć czy wierzchnia powierzchnia ekranu/telewizora jest szklana czy z plastiku, a jak szklana to czy ma jakieś dodatkowo napylone warstwy. najczęściej jest to samo szkło, które bardzo dobrze znosi różne środki czystości.

     czy to ekran szklany czy plastikowy, to tanio się kupuje alkohol izopropylowy. nigdy nie czyścić suchą ścierką, bo włókna ma twarde i drapie. zawsze namoczoną, ale nie kapiącą.
     równie dobrze można czyścić płynem przygotowanym z przegotowanej (od biedy surowej) wody, i płynu do garów. też na wilgotno, nie na sucho.
     do tej pory żaden monitor osobny lub w laptopie, żaden telewizor mi nie padł.

     czyszczenie co 2 miechy? to tylko w mocno zapylonych pomieszczeniach. zwykle wystarczy 2x a nawet 1x w roku, zależy jak się zabrudzi.

     ważne żeby ze ściery nie ciekło, żeby była czysta, i żeby nie zawierała twardych składników. gąbka do zmywaka i druciak się tu nie przyda, chyba że koniecznie chcemy zniszczyć wyświetlacz.

     btw. póki trwa gwarancja, należy czyścić środkami zalecanymi w książeczce załączonej do produktu. zwykle piszą tam o łagodnym detergencie z wodą. najlepiej przegotowaną, aby miała jak najmniej kamienia. ale zawsze można w sklepie kupić wodę demineralizowaną, do znalezienia w dziale motoryzacyjnym byle marketu. aha. płyn do spryskiwaczy, tego odradzam.
     • avatar
      fanbenchmarka
      0
      Oledy a przynajmniej te od LG czysci sie bardzo kiepsko. O ile na sucho sciereczka z mikrofibry mozna zebrac z grubsza kurz osadzajacy sie na ekranie tak jakiekolwiek czyszczenie na mokro innych zabrudzen to meczarnia. Nawet gdy chuchniemy na ekran i przetrzemy to zostaja smugi trudne w usunieciu. Trzeba te smugi czyscic na sucho pozniej zeby zniknely a biorac pod uwge ze sam ekran jest niewiele grubszy od kartki papieru to nie jest to latwe zadanie
      • avatar
       levusek1992
       0
       Odkurzanie raz na miesiąc TVka. Rozebrałem swojego po 5 latach stania w salonie w celu wymiany podświetlenia. Zero kurzu, tylko na zewnątrz.