Płyty główne

Uważaj, aktualizacja BIOS może zakończyć się wizytą w serwisie

przeczytasz w 3 min.

Warto aktualizować BIOS, bo nowe wersje przynoszą wiele poprawek, usprawnień, jak i obsługę nowych procesorów. Jeśli nie wiesz jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie, zerknij do naszego artykułu.

Aktualizacja UEFI BIOS (czyli oprogramowania firmware płyty głównej) jest czynnością prostą i nieskomplikowaną. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o tym procesie, bowiem potencjalnie może sprawić pewne problemy, które w wyjątkowo pechowej sytuacji mogą nas zaprowadzić do serwisu. Nie ma tu raczej mowy o uszkodzeniu sprzętu, ale konieczności awaryjnego wgrania nowego BIOS, co w niektórych przypadkach może przeprowadzić jedynie serwis.

Generalna zasada mówi, że jak coś działa, to... nie ma co w tym grzebać, ale w przypadku aktualizacji BIOS sytuacja nie jest taka oczywista. Część z nich przynosi poprawki związane z bezpieczeństwem, stabilnością działania płyty, jak i możliwość obsługi nowych procesorów.

Jak sprawdzić wersję UEFI BIOS swojej płyty głównej?

Najprościej uruchomić aplikację CPU-Z i przejść do zakładki Motherboard. Tam można sprawdzić zarówno model płyty głównej, jak i aktualny numer wersji UEFI BIOS.

CPU-Z - płyta i BIOS

Ewentualnie można udać się do "źródła" i wejść do UEFI BIOS poprzez przytrzymanie klawisza Del podczas uruchamiania komputera (w przypadku laptopów klawisz wejścia do BIOS może się różnić w zależności od producenta). Tam znajdziemy aktualny numer wersji UEFI BIOS.

UWAGA - aktualizacja BIOS, a szyfrowanie dysków

Aktualizacja BIOS zwykle oznacza wyczyszczenie aktualnych kluczy szyfrujących modułu TPM. Przed aktualizacją warto więc odszyfrować nośnik, albo też przygotować się na wpisanie pełnego klucza celem odszyfrowania dysku po jej zakończeniu, bowiem komputer bez tego się nie uruchomi (jeśli zaszyfrowaliśmy dysk startowy).

Jak ręcznie zaktualizować BIOS płyty głównej?

Kiedy już znamy dokładny model naszej płyty głównej oraz numer wersji UEFI BIOS, należy udać się na stronę producenta, zlokalizować nasz model oraz sprawdzić dział z plikami do pobrania, gdzie znajdują się również najnowsze wersje BIOS. Z całą pewnością nie rekomendujemy aktualizacji BIOS do wersji beta - chyba, że faktycznie nie mamy innego wyjścia.

Najnowszych wersji BIOS szukaj na stronie producenta

Jeśli na stronie znajduje się nowsza wersja BIOS i chcemy zaktualizować naszą płytę, wystarczy ją pobrać, rozpakować archiwum, a plik umieścić na pendrive.

Następnie należy uruchomić ponownie komputer, wejść do UEFI BIOS (zwykle za pomocą klawisza Del) i znaleźć narzędzie do aktualizowania BIOS. Każdy producent nazywa je trochę inaczej, ale praktycznie zawsze znajdziemy w nazwie "BIOS" lub "Flash". Po uruchomieniu odpowiedniej opcji wskazujemy odpowiedni plik na pendrive i... cierpliwie czekamy na zakończenie operacji. W trakcie tej operacji nie wolno wyłączać komputera, ani wyjmować pendrive'a z portu.

Co jeśli omyłkowo pobraliśmy nie ten plik BIOS co potrzeba? Nie ma obawy - oprogramowanie samo rozpozna, czy plik jest właściwy i uniemożliwi wgranie BIOS z innej płyty głównej.

MSI ClickBIOS i narzędzie do flashowania BIOS

Podczas aktualizacji komputer może się zrestartować kilkukrotnie i najlepiej poczekać, aż załaduje się system Windows. W niektórych przypadkach wyświetlony zostanie komunikat o nowej wersji BIOS, uruchomianie komputera zostanie wstrzymane, a my będziemy musieli wejść do ustawień UEFI BIOS i zapisać nowe ustawienia (dawne ustawienia zostaną usunięte podczas aktualizacji).

Ręczną aktualizację BIOS można przeprowadzić inaczej, za pomocą dedykowanych portów USB i mechanizmów do flashowania BIOS. Producenci różnie nazywają ten mechanizm, ale zwykle nazywa się on po prostu BIOS Flash, czy też BIOS Flashback. Jego obecność można stwierdzić zaglądając do instrukcji płyty głównej, lub po prostu rzucając okiem na tylny panel - jeśli znajdziecie portu USB oznaczony BIOS oraz przycisk BIOS FLASH (nie mylić z przyciskiem do resetowania ustawień BIOS np. oznaczonego CLR CMOS), to znaczy, że możemy skorzystać z tej metody.

W tym przypadku wystarczy nagrać na pendrive pobrany plik z BIOS (UWAGA - w niektórych przypadkach należy zmienić jego nazwę - szczegóły oczywiście znajdziecie w instrukcji płyty głównej), włożyć pendrive do dedykowanego portu, wcisnąć przycisk flashowania BIOS i cierpliwie poczekać na zakończenie operacji i ponowne uruchomienie komputera.

Tylny panel płyty głównej z dedykowanym portem do flashowania BIOS

Ta metoda często umożliwia flashowanie BIOS płyty głównej nawet bez zainstalowanego procesora czy pamięci RAM - wystarczy, że podpięte będzie zasilanie.

Jak automatycznie zaktualizować BIOS płyty głównej?

Można to przeprowadzić na dwa sposoby - bezpośrednio z narzędzia flashowania w UEFI BIOS, lub też za pomocą oprogramowania producenta płyty głównej (np. ASUS Armory Crate) lub laptopa (np. Lenovo Vantage).

Oprogramowanie producenta w laptopach często same wykryje nowe wersje BIOS (zwłaszcza z krytycznymi poprawkami) i zaproponuje nam aktualizację. W przypadku oprogramowania płyt głównych należy zwykle wejść do menu aktualizacji i tam wyszukać interesujące nas opcje.

Komunikat oprogramowania Vantage o dostępności aktualizacji BIOS

Automatyczna aktualizacja bezpośrednia z narzędzia flashowania w UEFI BIOS jest możliwa, jeśli nasz system już w  BIOS daje nam dostęp do internetu. Wtedy zamiast flashowania BIOS bezpośrednio z pobranego pliku, można użyć opcji wyszukania najnowszej wersji przez internet.

Trzeba też pamiętać, że po aktualizacji wszystkie ustawienia UEFI BIOS zostaną zresetowane do domyślnych. Trzeba ponownie włączyć profile XMP, ustawienia OC i wszystkie inne zmiany, które wprowadzaliśmy wcześniej.

Problemy przy aktualizacji BIOS

Problemy przy aktualizacji BIOS zwykle biorą się z jednego powodu - przerwania tej czynności w trakcie, zwykle poprzez awarię zasilania (zanik prądu w sieci elektrycznej). Użytkownicy laptopów są tu w bardziej komfortowej sytuacji, bo laptop przejdzie po prostu na zasilanie bateryjne.

Jednak i posiadacze komputerów stacjonarnych mają swoje asy w rękawie. Część płyt głównych ma na pokładzie drugi, zapasowy układ BIOS. W razie awarii pierwszego, po prostu przełączy się na drugi.

Nawet jeśli dopadnie nas najgorszy scenariusz - czyli płyta nie ma zapasowego układu BIOS, aktualizacja zostanie przerwana z powodu awarii sieci elektrycznej, a komputer przestanie się uruchamiać (musielibyśmy mieć naprawdę dużego pecha!), to z dużą dozą prawdopodobieństwa można jeszcze raz zaktualizować BIOS za pomocą mechanizmu Flash BIOS/BIOS Flashback (czyli pendrive z nowym plikiem BIOS umieszczony w dedykowanym porcie oraz przycisk na tylnym panelu płyty do flashowania BIOS) - o ile tylko nasza płyta główna to umożliwia.

Może cię również zainteresować:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  6
  Mysle ze czasy gdzie mozna bylo zle zaktualizowac bios plyty glownej to przeminely tak z dekadę temu. Obecnie proces jest na tyle idiotoodporny ze nawet ciezko jest cos zepsuc.
  • avatar
   BariGT
   6
   Zasada, jeszcze ze starych czasow : jesli wszystko jest OK to zostaw BIOS w spokoju.
   • avatar
    typowy_janek
    5
    Widzę nowy bios aktualizuje
    • avatar
     bl00keRs
     1
     Aktualizowałem BIOS/UEFI na kilkunastu urządzeniach (laptop/komputer/młody/stary) i ani razu nie trafił mnie pech. Wszystko poszło tak jak być powinno. Dzięki za informacje o TPM - nie wiedziałem. Poczytam przed następną aktualizacją, która się szykuje, bo z tego dobrodziejstwa akurat od jakiegoś czasu wraz z BitLocker korzystam.
     • avatar
      brettsinclairdannywilde
      0
      Gorzej jak wszystko się zgadza a płyta i tak nie chce zaktualizować BIOS'u lub aktualizuje go wadliwie, a w przypadku laptopów aktualizacja BIOS'u to loteria wysokiego ryzyka, prawie za każdym razem coś idzie nie tak jak powinno - w sumie to od lat mimo obecnie stosowanych zabezpieczeń to czynność niestety ryzykowna.
      • avatar
       brettsinclairdannywilde
       0
       Należy nadmienić że update BIOS czy firmware urządzeń zainstalowanych w komputerze często są pobierane razem z aktualizacjami Windowsa, wystarczy dobrze przyjrzeć się co pobiera Windows Update. Co do resetowania ustawień to nie zdarzyło mi się to od dawien dawna (chyba od 10-12 lat), chyba że wymuszę ręcznie resetowanie do ustawień fabrycznych.
       • avatar
        jfs90177
        -1
        Ja zrobiłem update BIOSU na starej płycie Asus Z170P z... internetu.
        W BIOSIe była taka funkcja więc nic nie musiałem ściągać ani nagrywać na pendrive.

        Czemu w artykule nie ma o tym ani słowa ?
        • avatar
         raffal81
         -1
         Robię to codziennie :D jeszcze nic nie zepsułem :D
         • avatar
          majster klepka
          0
          Ja kiedyś miałem pecha, wszystko zrobiłem tak jak trzeba. I zdarzyło się ... ( niczego nie spieprzył... ani nie pomyliłem biosu z płytą główną ) płyta już nie wstała...!!! Z pomocą przyszedł serwis który wymienił mi płytę główną na nówkę sztukę.