Ciekawostki

Java 15 poprawia „doświadczenie programisty”

przeczytasz w 1 min.

Java 15 to najnowsza wersja pakietu rozwijanego przez Oracle. Zespół przygotował kilkanaście zmian i nowinek, dzięki którym bezpieczeństwo, wydajność i wygoda mają ulec poprawie.

Co nowego w Java 15 (Oracle JDK 15)?

Java obchodzi w tym roku swoje 25. urodziny i pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania. Więcej niż dwie trzecie programistów na świecie używa go w swoich projektach i teraz w ich ręce trafiają kolejne rozwiązania. Firma Oracle oficjalnie udostępniła pakiet Java 15.

Java logo

Java 15 wprowadza rozwiązania, które powinny pozytywnie wpłynąć na wydajność i bezpieczeństwo. To między innymi algorytm cyfrowego podpisu oparty na krzywej eliptycznej Ewardsa, dwa garbage collectory (ZGC oraz Shenandoah), klasy ukryte na potrzeby frameworków, indywidualne definiowanie klas i interfejsów rozszerzających lub implementujących oraz wielowierszowe bloki tekstowe. Dodatkowo odświeżono Legacy DatagramSocket API i wyeliminowany został silnik Nashorn (którego następcą jest GraalVM). 

Priorytetem jest „doświadczenie programisty”

„Jak widać po wprowadzonych funkcjach, takich jak wielowierszowe bloki tekstu i instrukcje switch wyższego poziomu, firma Oracle priorytetowo potraktowała doświadczenie programisty, a Java stała się nie tylko wydajniejsza, lecz także łatwiejsza w obsłudze” – czytamy w oficjalnej notce.

Aktualnie na świecie jest ponad 50 miliardów wirtualnych maszyn Javy. Firma Oracle chwali się, że to właśnie na tę technologię stawia się dziś najczęściej podczas tworzenia aplikacji biznesowych, głównie z obszaru zarządzania i analizy danych, narzędzi społecznościowych i mobilnych czy też mikrousług. 

Źródło: Oracle, informacja własna

Czytaj dalej o programowaniu: 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  6
  Nie nadążam już za tym. Zatrzymałem się na 8. Chyba już się za bardzo zestarzalem ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   java jako taka ma dosyć wysoki próg wejścia. jest to bardzo popularny język, ale nie ma co ukrywać, jedzie siłą rozpędu. w kwestiach utrzymaniowych, java nadal ma sporo problemów, gdzie profiler potrafi nadal zatkać jvm.

   ostatnia kwestia, krótko po przejęciu sun przez oracle, użycie silnika javy, tej konkretnej implementacji, stało się odpłatne, i to dosyć wysoko. jak to u oracle. alternatywnie można by użyć JVM od IBM, niestety sporo rzeczy z tą wersją jest po prostu niezgodna.
   • avatar
    ravoyev725
    0
    A czy Wy macie zainstalowana Jave VM?
    • avatar
     pkolaczk
     0
     I tak nadal będzie 3x-10x powolniejsza i 10-100x bardziej pamięciożerna niż Rust, C I C++. Java jako język nie ma już świetlanej przyszłości. Będzie umierać powolną śmiercią, tak jak Cobol. Jak ktoś potrzebuje ekspresywnego i nowoczesnego języka to jest Scala, jak potrzebna wydajność to jest C++ i Rust, jak coś łatwego, czego można się nauczyć w weekend to ma Go lub Pythona. Java ani nie jest szybka, ani łatwa, ani ekspresywna ani nie jest nawet w pełni przenośna, bo nie działa nawet na wszystkich platformach.
     • avatar
      maziarzek
      0
      Java to największa tragedia zaraz po Adobe Flash.