Ciekawostki

Rust w miejsce C/C++. Tak to widzi Microsoft

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Microsoft ustalił, że aż 70 proc. poprawek bezpieczeństwa dla systemu Windows dotyczy błędów związanych z pamięcią, a programowanie w Rust miałoby umożliwiać wychwytywanie ich już w fazie rozwoju.

Wygląda na to, że Microsoft znalazł następcę C/C++

System Windows i jego poszczególne składniki, pakiet Office czy usługi chmurowe Azure – wszystkie te produkty Microsoftu łączy fakt, że bazują one przede wszystkim na języku C/C++. Choć ma mnóstwo zalet, ma też swoje minusy, których efektami bywają błędy pamięci. Ich naprawianie jest czasochłonne, dlatego gigant z Redmond zaczął rozglądać się za jakimiś alternatywami. Wybór padł na Rust.

Rust, czyli wydajność C++ plus nowoczesne funkcje

Rust jest stosunkowo młodym językiem programowania, ale szybko zyskuje na popularności. Jest tak przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność, a równocześnie obecność funkcji, jakich spodziewamy się po współczesnych rozwiązaniach tego typu. Dlatego „góra” Microsoftu zleciła swoim inżynierom przepisanie niektórych elementów systemu Windows, a jeśli efekty będą zadowalające, projekt będzie kontynuowany. Choć nie zdradzono, o jakie konkretnie składniki chodzi, mówi się, że mogą to być nawet podstawowe komponenty. 

Możliwe jednak, że będzie inaczej i przechodzenie z C na Rust będzie odbywało się stopniowo, w takim sensie, że tylko nowe (lub stosunkowo nowe) elementy będą pisane w tym języku. Bo choć inżynierowie póki co wystawiają mu „ogólnie pozytywną” ocenę, to zauważają brak niektórych istotnych funkcji. O ile więc pisanie nowego kodu nie powinno przysparzać problemów, to przenosiny mogą być trudne. Dodajmy na koniec, że wydajność i niezawodność składników pisanych w Rust docenili też inżynierowie rozwijający chmurową platformę Azure. 

A może Microsoft stworzy nowy język programowania

Jest jeszcze jedna możliwość – Microsoft rozważa (albo przynajmniej rozważał) stworzenie nowego języka programowania. Ten miałby być mocno inspirowany Rustem, a równocześnie jego składnia byłaby bardziej zbliżona do rodziny C. Amerykański gigant jednak niejednokrotnie już przekonał się o tym, że trudno jest zachęcić innych do używania jego autorskich rozwiązań, więc przynajmniej na razie bardziej prawdopodobne wydaje się stawianie na język Rust. 

Źródło: Microsoft, Medium

Czytaj dalej o Microsofcie: 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  4
  "Amerykański gigant jednak niejednokrotnie już przekonał się o tym, że trudno jest zachęcić innych do używania jego autorskich rozwiązań" - czyżby dlatego, że są po prostu kiepskie?
 • avatar
  pablo11
  1
  Pytanie, czy rzeczywiście plusy płynące z użycia tego języka są większe od minusów wynikających z braku programistów, którzy go używają. C/C++ jest bardzo głęboko zakorzenionym językiem. Nie jest może idealny, ale mnogość języków, szczególnie w sprzęcie, bardziej wprowadza chaos, niż "ulepszenie". Mówię tu o zastosowaniach poza x86 i AMD64. Standaryzacja daje więcej, niż rozstrzelenie, że każdy używa czegoś innego. Nawet, gdy ta standaryzacja jest nieco toporna i wymaga dostosowania się człowieka do maszyny.
  Nie dla każdego i nie w każdym przypadku język wyższego poziomu jest łatwiejszy w programowaniu, niż ten uboższy, do którego się przyzwyczailiśmy.
 • avatar
  Ramsfeld
  1
  "Dobrze napisany produkt Microsoftu" to chyba taki antonim :D chyba jedynym wyjątkiem z którym pracowałem to TypeScript który jest prowadzony przez Microsoft ale tu mamy raczej do czynienia z "nakładką" JavaScript
 • avatar
  Kapitan Nocz
  -3
  No jeśli Microsoft rozważa użycie czyjejś myśli to ten ktoś powinien mieć się na baczności, historia tej firmy jest usiana kradzieżami pomysłów. Tak, że jak czytam, że Microsoftowi podoba się coś i chce zrobić coś podobnego od siebie :D to zaraz ten ktoś będzie w biedzie.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  w sumie dobrze że Rust a nie kolejne coś od MS. co do chęci stosowania rozwiązań MS, problem w tym że są one niestabilne w czasie, więc programiści którzy się tego nauczą mogą zostać na lodzie. stąd niechęć.

  jeśli chodzi o C i jego rozwinięcie (???) C++, ma ono całe mnóstwo naleciałości. w sumie jest to pierwszy uniwersalny język wysokiego (w miarę) poziomu, z całym swoim pomieszaniem referencji i wskazań, dziwaczną konstrukcją złożonych rekordów szczególnie jeśli zawierają tabele, itp/itd. Jednak C było pierwsze, i poza ASM sprawdził się w pisaniu systemów operacyjnych. Jednak czas to zmienić.

  Zresztą MS ma problem, bo niemal cały windows kernel jest pisany w C, a młodzi do tego języka się nie palą, bo się w nim ciężko programuje myszą.