Ciekawostki

Zastrzegłeś już swój PESEL? Polacy robią to tłumnie

przeczytasz w 1 min.

Jesienią 2023 r. Polakom udostępniono możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL poprzez portal online lub podczas osobistej wizyty w urzędzie. Jak się okazuje, ta forma ochrony cieszy się dużą popularnością wśród Polaków.

Już wcześniej informowaliśmy na benchmark.pl o możliwości zastrzeżenia numeru PESEL przez internet. Opcja ta została udostępniona dla obywateli Polski 17 listopada 2023 r., po wielu latach oczekiwań i próśb ze strony społeczeństwa. Mimo iż pełne skutki prawne zastrzeżenia numeru PESEL zaczną obowiązywać dopiero od czerwca 2024 roku, już teraz wiele osób zdecydowało się na ten krok.

Możesz zastrzec PESEL. Jak milion Polakow

Zaledwie w ciągu tygodnia od udostępnienia tej opcji, blisko ćwierć miliona Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Najnowsze dane, na dzień 14 grudnia, wskazują na ponad 900 tys. osób, które podjęły tę decyzję. Można więc śmiało powiedzieć, że około milion obywateli Polski ma już zastrzeżony numer PESEL.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest istotne ze względów bezpieczeństwa. Dzięki wprowadzeniu takiego wpisu do rejestru, można uchronić się przed potencjalnym wyłudzeniem pieniędzy, na przykład poprzez zaciągnięcie kredytu bez naszej wiedzy, czy też podszywanie się pod naszą osobę, na przykład podczas rejestrowania karty SIM lub tworzenia jej duplikatu.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest procesem prostym i wygodnym, który można przeprowadzić za pomocą internetowej platformy mObywatel. Wystarczy uwierzytelnić się za pomocą aplikacji mObywatel, profilu zaufanego lub e-Dowodu. Cały proces jest niezwykle szybki i nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu z internetu, powinny poradzić sobie z nim bez problemu.

Jeśli chcesz to zrobić, sprawdź nasz poradnik: jak zastrzec PESEL online?

Źródło: TVN24, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jozek23
    9
    Czy nie powinno to działać odwrotnie ? Każdy pesel powinien być zastrzeżony z automatu , a jak chcę go użyć to go sobie odblokowuję .
    • avatar
      Fiona
      4
      1. Obecnie zastrzeżenie nic nie daje. Poza poprawą humoru. Będzie prawnie wiążące od czerwca 2024 roku bodajże.
      2. I tak oto ofiara ma udowadniać swoją niewinność. A NIE SPRAWCA, czyli banki. Banki nadal będą olewać weryfikację. Tym razem w majestacie pawa: nie zastrzegłeś PESEL-u znaczy wziąłeś kredyt.
      LOL
      • avatar
        pawluto
        1
        Czy dobrze rozumiem - Masz zastrzeżony pesel to nie wezmą na niego kredytu a jak go nie zastrzegłeś to mogą brać ???
        Kpina z państwa Polskiego i Polaków !!!
        • avatar
          piomiq
          0
          "Dzięki wprowadzeniu takiego wpisu do rejestru, można uchronić się przed potencjalnym wyłudzeniem pieniędzy"
          Szanony autor mógłby wyjaśnić na czym to bezpieczeństwo polega. A nie pisać jakieś puste słowa o bezpieczeństwie!
          Znaczy co, dostaję SMSa na telefon, ktoś do mnie dzwoni? Jak to wygląda? Gdzie ta informacja? Jak "odblokowuję" zastrzeżony PESEL jeśli chcę wziąć kredyt?
          W artykule (notce prasowej) nic o tym nie ma!